Sondaż. Polacy za "ustawą kagańcową". Przyznali, że ogranicza niezawisłość

Zwolenników wprowadzenia ustawy dyscyplinującej sędziów było więcej niż przeciwników - wynika z sondażu przeprowadzongo dla RMF FM i "Dziennika Gazeta Prawna". Jednocześnie badani zgodzili się, że ustawa wprowadzona przez PiS "ogranicza niezawisłość sędziowską".

Polacy byli "za" wprowadzeniem ustawy dyscyplinującej sędziów, nazywanej też "ustawą kagańcową", którą politycy Prawa i Sprawiedliwości ekspresowo przegłosowali przed przerwą świąteczną - wynika z sondażu przeprowadzonego dla RMF FM i "DGP". Badanie zostało przeprowadzone w dniach 19-20 grudnia, gdy ustawą zajmował się Sejm.

>>> Adam Bodnar: Przyjęcie tej ustawy to droga do prawniczego polexitu:

Zobacz wideo

Ustawa dyscyplinująca sędziów. Sondaż: Więcej zwolenników niż przeciwników

W sondażu badanym zadano kilka pytań dotyczących sądownictwa w Polsce. Jedno z nich odnosiło się bezpośrednio do "ustawy kagańcowej" i brzmiało: "Czy Pana/i zdaniem parlament powinien przyjąć tzw. ustawę dyscyplinującą sędziów? Zakazuje ona sędziom podważania pozycji i orzeczeń innych sędziów i nakazuje w razie wątpliwości zwracanie się z pytaniami do Trybunału Konstytucyjnego".

41,8 proc. badanych odpowiedziało "tak", a przeciwnych ustawie było 38,5 procent. 19,7 uczestników badania odpowiedziało z kolei, że "nie wie".  

Badanych zapytano również, czy wprowadzane przez PiS zmiany w przepisach "ograniczą niezawisłość sędziowską". Większość - 41,9 procent - zgodziło się, że tak właśnie się stanie. Przeciwnego zdania było 25,7 uczestników sondażu. 32,4 procent respondentów nie miało zdania,

Z badania przeprowadzonego dla RMF FM i "DGP" wynika również, że badani Polacy nisko ocenili jakość sądownictwa w Polsce, uczciwość sędziów i ich rzetelność. 

Więcej o: