Premier Morawiecki reaguje na ataki Putina. "Wielokrotnie kłamał na temat Polski, robił to świadomie"

Premier Mateusz Morawiecki zareagował na słowa prezydenta Rosji uderzające w Polskę. W specjalnym oświadczeniu szef rządu napisał m.in., że "Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie".

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się w niedzielnym oświadczeniu do wypowiedzi rosyjskiego przywódcy na temat drugiej wojny światowej na spotkaniu z przywódcami Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej w Petersburgu. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin odczytał tam dokumenty, które w jego przekonaniu mają świadczyć o kontaktach ówczesnych władz polskich z III Rzeszą.

Przywódca Federacji Rosyjskiej oskarżył Polskę o zmowę z faszystowskimi Niemcami, a przedwojennego ambasadora naszego kraju w Berlinie Józefa Lipskiego nazwał "łajdakiem i antysemicką świnią". Stwierdził też, że przyczyną drugiej wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku. Mówił, że we wrześniu 1939 roku Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał".

Więcej o ostatnich napięciach w związku z wypowiedziami Putina:

Premier: Słowa prezydenta Putina traktuję jako próbę ukrycia problemów Rosji

Premier w odpowiedzi stwierdził, że w ostatnich tygodniach Rosja poniosła kilka istotnych porażek. Jego zdaniem niepowodzeniem zakończyła się próba całkowitego podporządkowania sobie Białorusi, Unia Europejska po raz kolejny przedłużyła sankcje nałożone za bezprawną aneksję Krymu, a rozmowy w tzw. formacie normandzkim nie tylko nie przyniosły zniesienia tych sankcji, lecz w tym samym czasie doszło do kolejnych obostrzeń - tym razem amerykańskich - które znacznie utrudniają realizację projektu Nord Stream 2.

Jednocześnie - jak pisze szef polskiego rządu - rosyjscy sportowcy zostali właśnie zawieszeni na cztery lata za stosowanie dopingu.

Słowa prezydenta Putina traktuję jako próbę ukrycia tych problemów. Rosyjski przywódca doskonale zdaje sobie sprawę, że jego zarzuty nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - i że w Polsce nie ma pomników Hitlera ani Stalina. Takie pomniki były na naszej ziemi wyłącznie wtedy, gdy stawiali je agresorzy i zbrodniarze - III Rzesza hitlerowska i Rosja sowiecka

- czytamy w oświadczeniu.

>>> Coraz więcej Rosjan pozytywnie ocenia Stalina

Zobacz wideo

Morawiecki o Putinie: Wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie

Premier podkreślił też, że Polska była pierwszą ofiarą wojny. Przypomniał fakty historyczne dotyczące paktu Ribbentrop-Mołotow i współpracy hitlerowskich Niemiec i ZSRR. W oświadczeniu wskazał liczbę ofiar i skalę zniszczeń spowodowanych rządami zbrodniczych reżimów.

Nie ma zgody na zamianę katów z ofiarami, sprawców okrutnych zbrodni z niewinną ludnością i napadniętymi państwami. W imię pamięci o ofiarach i w imię wspólnej przyszłości musimy dbać o prawdę

- napisał Mateusz Morawiecki. W innej części oświadczenia pada natomiast:

Władimir Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie. Zwykle dzieje się to w sytuacji, gdy władza w Moskwie czuje międzynarodową presję związaną ze swoimi działaniami.

Przedwczoraj Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadora Rosji w Warszawie i przekazało mu sprzeciw Polski wobec insynuacji historycznych rosyjskiego rządu.

Przed tygodniem MSZ wydało oświadczenie w tej sprawie. "Z niepokojem i niedowierzaniem odnotowujemy wypowiedzi przedstawicieli władz Federacji Rosyjskiej, w tym Prezydenta Władimira Putina, dotyczące genezy i przebiegu II wojny światowej" - napisało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Więcej o:
Komentarze (488)
Premier Mateusz Morawiecki odpowiada Władimirowi Putinowi. "Wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie"
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 89 razy 65

  No jaki kłamczuszek z tego Putina. Dobrze, że w naszym kraju rządzą prawdomówni. "Polska w ruinie", "zdradzeni o świcie", "kryształowy człowiek", "w PRL-u bronił ludzi", "bezdomny podarował"....

 • snowbird1

  Oceniono 98 razy 64

  Putin klamal na tematy polskie, Morawiecki na wszystkie inne. Sami swoi.

 • staem

  Oceniono 61 razy 45

  A dzisiaj FR dostarcza nam węgiel ... tez surowiec strategiczny, o tym ani słowa w liście...

 • baska_w5

  Oceniono 52 razy 40

  Kłamca poucza kłamcę. Czasami lepiej milczeć panie Morawiecki i oddać sprawę w ręce prawdziwych historyków i prawdziwych dyplomatów niż przerzucać się obelgami.

 • antybiurokrata

  Oceniono 54 razy 36

  Taaak. Putin się na pewno przejmie tym że mu Morawiecki albo Duda przygadał. Putin wie co robi, grając kartą polskiego antysemityzmu aby się odgryźć za polskie idiotyzmy historyczne i polityczne.

 • sh32wlodzimierz

  Oceniono 47 razy 35

  kto uwierzy kłamcy sądowemu Matołuszowi M,?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX