Wicerzecznik PiS tłumaczy słowa abp. Jędraszewskiego o ekologizmie. "Rozumiem je jako ostrzeżenie"

Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel zinterpretował na antenie Radiowej Jedynki wypowiedź abp. Marka Jędraszewskiego na temat "sprzecznego z Biblią ekologizmu". Poseł stwierdził, że chodzi o ostrzeżenie przed ideologią, która "w swoich trybach przestaje widzieć człowieka". Skrytykował też słowa Pawła Rabieja, który kazał duchownemu "iść do diabła".

- Z punktu widzenia doktryny katolickiej fakt, że człowiek jest najwyższym ziemskim stworzeniem nie jest niczym zaskakującym. Ja też rozumiem słowa księdza arcybiskupa jako ostrzeżenie przed tym, że każda idea i każdy nawet najszczytniejszy cel, jeśli przeradza się w ideologię, która w swoich trybach przestaje widzieć człowieka i przestaje mieć na celu poprawę sytuacji, jest niebezpieczna - powiedział na antenie Radiowej Jedynki Radosław Fogiel, wicerzecznik i poseł PiS. - To wszystko jedno, czy mówimy o ideologiach znanych nam z XX wieku czy nowych ideologiach. To może być najsłuszniejszy cel typu zdrowe odżywianie, jeżeli zostanie to posunięte zbyt daleko, to skutki mogą być opłakane - podkreślił.

>>> Jakie są najbardziej palące problemy dotyczące ekologii?

Abp Marek Jędraszewski o "ekologizmie"

Radosław Fogiel odniósł się w ten sposób do wywiadu abp. Marka Jędraszewskiego w Telewizji Republika. Metropolita krakowski mówił w nim o "ekologizmie", czyli "powrocie do twierdzeń Engelsa". - To jest sprzeczne z tym wszystkim, co jest zapisane w Biblii, począwszy od pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga, Bóg się tym światem zachwyca, jest dobre wszystko, co stworzył. Człowiek jest postawiony jako ukoronowanie całego dzieła stworzenia. Tam też jest powiedziane: „czyńcie sobie ziemię poddaną” - mówił duchowny.

Paweł Rabiej: Jędraszewski, idź do diabła

Wypowiedź ta była szeroko komentowana w święta. W ostrych słowach skrytykował ją wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej. "Jędraszewski, idź do diabła, tam jest twoje miejsce" - pisał na Twitterze.

Do tych słów również odniósł się Fogiel. - Mamy do czynienia z niestosownością wypowiedzi na kilku poziomach. Po pierwsze taki język stosowany przez urzędnika samorządowego jest nie na miejscu - skomentował. -  Po drugie, jest to jednak wysoki hierarcha kościelny i rozumiem, że pan Paweł Rabiej może być osobą niewierzącą, może nie być członkiem Kościoła, ale jednak jakiś podstawowy szacunek, jeśli nie dla sukni, to przynajmniej ze względu na różnicę wieku między panami - podkreślił.

Więcej o:
Komentarze (363)
Wicerzecznik PiS tłumaczy słowa abp. Jędraszewskiego o ekologizmie. "Rozumiem je jako ostrzeżenie"
Zaloguj się
 • sverir

  Oceniono 100 razy 96

  Fajnie i ciekawie, panie Fogiel, ale wysoce oryginalne. Gdyby pan Jędraszewski chciał przestrzec przed uczynieniem z ideologii bożka, to by przestrzegł. A on skrytykował ekologię per se, powołując się na zapisy Biblii. Pan Jędraszewski zaczyna popadać w herezję i żadne tłumaczenia tego nie zmienią, jeśli sam biskup sie nie opamięta.

 • cim_cum

  Oceniono 88 razy 82

  Od faceta w różowej sukni, który na głowie nosi fikuśne czapeczki, raczej nie należy się spodziewać sensownych komunikatów. Jego królestwo nie z tego jest świata....

 • niktwazny126

  Oceniono 81 razy 77

  Urzędnicy państwowi biorą się za tłumaczenie wystąpień kleru? Płacą im za to?
  Co dla Jędraszewskiego groźniejsze obecnie, Greta czy LGBT? Bo zagrożenia ze strony kk nie ma zadnego, tam sami święci.

 • kwantax

  Oceniono 79 razy 73

  To Jędraszewski jest już członkiem rządu, że go rzecznik tegoż rządu tłumaczyć musi?

  paranoja

 • c.t.k

  Oceniono 75 razy 65

  Po ch*j Bóg stworzył klechy, skoro ich słowa musi tłumaczyć wicerzecznik

 • marcin.rudzinski

  Oceniono 47 razy 45

  PiS tym samym przyznaje, że Jędraszewski jest funkcjonariuszem partii, partia tłumaczy i podziela jego zdanie.

 • sector23

  Oceniono 40 razy 38

  Fogiel! A gdzie szacunek dla czarnoksiężnika z krainy OZ? Dla szamanów indiańskich czy afrykańskich? A jak wy katolicy odnosicie sie do do wszelkich konkurencyjnych odłamów chrześcijaństwa albo mniejszości nie wspominając o uchodzcach będących w potrzebie i uciekających przed wojną?
  Zatem daruj sobie, panie Fogiel, te wolne żarty....

 • senior2244

  Oceniono 40 razy 34

  Pokazanie się w telewizji prezydenta Krakowa z kretynem Jędraszewskim jak się dzielą opłatkiem w moich oczach zdyskredytowało go do zera.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX