Sondaż. PiS i KO zyskują na sporze o "ustawę kagańcową". Traci Lewica. "Miejsce tylko dla dwóch stron"

Najnowszy sondaż preferencji partyjnych pokazuje, że PiS i Koalicja Obywatelska cieszą się niemal niezmiennym poparciem. Najwięcej traci Lewica, której szkodzi m.in. spór o tzw. ustawę kagańcową.

Najnowszy sondaż preferencji partyjnych przeprowadził IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej". Wynika z niego, że na Zjednoczoną Prawicę (PiS, Porozumienie, Solidarna Polska) chce głosować 39,8 proc. Polaków, na Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna, Zieloni) - 26,8 proc., na Lewicę (SLD, Lewica Razem, Wiosna) - 9,9 proc., na Koalicję Polską (PSL, Kukiz'15) - 7,5 proc, a na Konfederację - 6,1 proc.

W porównaniu do ostatniego sondażu wykonanego w listopadzie, PiS nie traci, ani nie zyskuje, a Koalicja Obywatelska zyskuje niewiele. Niewielki wzrost odnotowała także Koalicja Polska, na którą miesiąc temu chciało głosować 6 proc. respondentów. Największym przegranym jest Lewica - w listopadzie poparcie dla koalicji partii lewicowych deklarowało 12,8 proc., a obecnie już tylko 9,9 proc. 

>>> Zgorzelski: Protesty są na rękę Prawu i Sprawiedliwości

Zobacz wideo

Lewica traci poparcie, bo nie ma kandydata na prezydenta. Spór o sądy też jej nie służy

Dlaczego Lewica straciła najwięcej? Szef IBRiS Marcin Duma uważa, że po wyborach obserwowaliśmy "klimat na lewicę", ale dziś traci ona m.in. dlatego, że wciąż nie ma kandydata, który będzie ją reprezentował w wyborach prezydenckich 2020. Kolejnym problemem Lewicy (i innych małych ugrupowań) jest spór o tzw. ustawę kagańcową.

- PiS nacisnął w końcu roku mocno na gaz i wszedł w spór emocjonalny, którego atmosferę wyborcy pamiętają z poprzedniej kadencji. A w takim sporze jest miejsce tylko dla dwóch stron: dla tych, którzy chcą zmiany - to oczywiście PiS - i dla tych, którzy chcą zachowania status quo, czyli PO. (...) Jedyne, co można zrobić to dołączyć do jednego z obozów. Mniejszym partiom trudno wywalczyć sobie samodzielność. Ten spór opłaca się tym, którzy stanowią punkt odniesienia - powiedział "Rzeczpospolitej" Marcin Duma. 

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" został przygotowany za pomocą metody CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) w dniach 19-20 grudnia na grupie 1100 respondentów. 

Więcej o: