Pos這wie PiS z這篡li wniosek do Trybuna逝 Konstytucyjnego ws. aborcji. "Nie odpuszczamy"

Pos這wie PiS, ale te PSL-Kukiz'15 i Konfederacji, z這篡li do Trybuna逝 Konstytucyjnego wniosek o zbadanie obowi您uj帷ych przepis闚 aborcyjnych. To mo瞠 oznacza powt鏎zenie manewru z poprzedniej kadencji - zg豉szaj帷 taki wniosek do TK w przesz這軼i, PiS sprawi這, 瞠 obywatelski projekt zakazuj帷y aborcji nie m鏬 by rozpatrywany w Sejmie.

W poniedziałek wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w imieniu 119 parlamentarzystów z trzech klubów i kół poselskich złożyli posłowie Bartłomiej Wróblewski i Piotr Uściński z Prawa i Sprawiedliwości. Poza parlamentarzystami z PiS, pod wnioskiem podpisali się też posłowie z Konfederacji (m.in. Jakub Kulesza, Robert Winnicki czy Artur Dziambor), a także z klubu PSL-Kukiz'15 (np. Jaros豉w Sachajko).

Dotyczy on zgodności aktualnych przepisów aborcyjnych z ustawą zasadniczą, dopuszczających aborcję ze względu na podejrzenie upośledzenia płodu lub nieuleczalną chorob zagrażającą jego życiu.

Bartłomiej Wróblewski powiedział Polskiemu Radiu, że kwestionowany przepis narusza kilka artykułów konstytucji. Chodzi o artykuły: 30. - dotyczący godności człowieka, 38. - traktujący o prawie życia, 32. - dyskryminując dzieci chore względem dzieci zdrowych oraz 2. przez to, że przepis nie jest sformułowany dostatecznie precyzyjnie. Wróblewski, chwaląc się złożeniem wniosku do TK, napisał: "Nie odpuszczamy!".

>>> Wicerzecznik PiS przekonywał w Gazeta.pl: Nie mamy planów zmiany ustawy antyaborcyjnej

Zobacz wideo

Poseł PiS broni wniosku do TK ws. aborcji

Wróblewski podkreślał, że inicjatywa jest ponadpartyjna i do wniosku dołączono opinie znanych konstytucjonalistów i autorytetów doktryny prawnej. - Wiele z tych osób jest w bieżących sporach politycznych, które mamy w Polsce, stoi po różnych stronach politycznego sporu - powiedział poseł PiS.

Bartłomiej Wróblewski mówił też, że wniosek do Trybunału jest tożsamy z obywatelskim projektem ustawy, który trafił do sejmowej komisji rodziny, bo obie sprawy dotyczą tzw. przesłanki eugenicznej. - Jeśli byłaby możliwość pracy nad ustawą, oczywiście powinna być kontynuowana - powiedział poseł.

Drugi wniosek do TK ws. aborcji. PiS już raz tak "zamroziło" prace

Treść wniosku jest taka jak dokumentu złożonego w Trybunale pod koniec 2017 roku, który nie został rozpatrzony. Pisaliśmy już o tym na Gazeta.pl: Trybunał Konstytucyjny skorzystał trochę z nowych uprawnień i "przetrzymał" wniosek. Później, zgodnie z zasadą dyskontynuacji (wprowadzonej przez PiS), wniosek przepadł po zakończonej kadencji Sejmu. Stąd określenie wzięte z sejmowych korytarzy: TK stał się "zamrażarką" niewygodnych spraw dla PiS.

Czytaj więcej: PiS chce powtórzyć manewr w TK z przepisami aborcyjnymi. Godek grzmi: Pułapka, blokada ochrony życia

Gdy na początku grudnia tego roku pojawiły się pierwsze informacje o tym, że posłowie PiS znowu zbierają podpisy pod takim wnioskiem, podnoszono, że jego zgłoszenie do Trybunału Konstytucyjnego zamrozi jakiekolwiek prace nad ustawą zaostrzającą zakaz aborcji.

Dopóki nie zostanie on rozstrzygnięty przez TK, obywatelski projekt (złożony m.in. przez środowisko Kai Godek) nie może być procedowany. Projekt dotyczy wprowadzenia zakazu aborcji ze względu na ciężkie wady płodu.

Zresztą Kaja Godek nazywała taki wniosek "pułapką", a jak pisała kilka tygodni temu:

Złożenie tego wniosku będzie oznaczało kolejną wieloletnią blokadę ochrony życia i argument za nierozpatrzeniem obywatelskiego projektu. Tak został wykorzystany poprzedni wniosek, tak będzie i tym razem.
Wi璚ej o:
Komentarze (202)
Pos這wie PiS, PSL-Kukiz'15 i Konfederacji z這篡li wniosek do Trybuna逝 Konstytucyjnego w sprawie przepis闚 aborcyjnych
Zaloguj si
 • krynolinka

  Oceniono 56 razy 40

  Gdzie mi w tej walce o nienarodzone Chazan znikn掖. Gdzie si ten oprawca chowa. Morderstwa si nie przedawniaj.

 • monodeluxe

  Oceniono 43 razy 39

  Wszystko 豉dnie fajnie, do czasu,a kt鏎ej prawackiej par闚ie urodzi si np. dziecko bez czaszki...

 • bardzonielubiepisu

  Oceniono 41 razy 39

  Na jakiej podstawie r騜ne dziady i dziady ksi篹a zakazuj kobietom prawa do aborcji?
  Z jakiej racji?
  To jest chore.
  KOBIETY MAJA MIE PRAWO DO ABORCJI,NAWET NA 玆CZENIE JE印I TEGO ZECHC.
  Wam starzy i m這dzi durnie nic do tego!!!

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 39 razy 33

  "Bart這miej Wr鏏lewski, Piotr U軼i雟ki, Jakub Kulesza, Robert Winnicki, Artur Dziambor, Jaros豉w Sachajko"
  Tak jest! Bro鎍ie, panowie, swoich macic!

 • fakiba

  Oceniono 43 razy 33

  Baranie 豚y , wniosek sk豉daj do TK zamiast od razu i嗆 do kaczora .

 • dj.t

  Oceniono 28 razy 26

  Takich pos堯w wybieracie co si interesuj cudz dup.

 • 99venus

  Oceniono 26 razy 24

  Ciemnota parafialna nie odpuszcza.

 • 600ps

  Oceniono 25 razy 23

  Zycze pani godek aby jej rodzily sie tylko glupie dzieci i cale zycie tak samo chore jak pani.

 • aeromonas

  Oceniono 20 razy 20

  Uspokoj pana Wr鏏lewskiego: przepis nie narusza 瘸dnych artyku堯w Konstytucji, gdy Konstytucja m闚i o prawach i obowi您kach OBYWATELI. Zarodki i p這dy nie s obywatelami RP. Natomiast kobiety - owszem. Pan Wr鏏lewski powinien dokszta販i si z biologii zamiast wszczyna niepotrzebny zam皻.

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX