Tomasz Grodzki w orędziu: Nad ustawami sądowymi Senat będzie pracować najstaranniej jak to możliwe

Po raz drugi Tomasz Grodzki wygłasił orędzie jako marszałek Senatu. - Wiemy, że system sądownictwa wymaga reform, ale chyba nie takich, jakie są wdrażane przez ostatnie 4 lata - mówił. Zapewnił, że nad kontrowersyjną "ustawą kagańcową" Senat będzie pracował najstaranniej, jak to możliwe.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wygłosił orędzie, które zostało wyemitowane m.in. w TVP. Było to drugie orędzie Grodzkiego jako marszałka. Pierwsze wygłosił w połowie listopada, tuż po jego wyborze na tę funkcję.

Zaczął od łacińskiej maksymy "Alteri vivas oportet si tibi vis vivere". - W wolnym tłumaczeniu oznacza "Na ile żyjemy dla innych, na tyle żyjemy dla siebie" i powinna być zawołaniem wszystkich działających w służbie publicznej - powiedział. 

Grodzki wspomniał o dotychczasowych pracach Senatu nowej kadencji i odniósł się do kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o sądach, która teraz trafi do izby wyższej parlamentu. - Na następnym posiedzeniu zajmiemy się m.in. tzw. ustawami sądowymi, które wzbudzają tyle kontrowersji i protestów. Są one ważne dla sędziów, ale jeszcze ważniejsze dla każdego z nas, gdyż każdy chciałby być sądzony sprawiedliwie przez niezawisłego sędziego. Wiemy, że system sądownictwa wymaga reform, ale chyba nie takich, jakie są wdrażane przez ostatnie 4 lata - mówił marszałek i dodał:

Dlatego zapewniam Państwa, że nad ustawami sądowymi Senat będzie pracować najstaranniej jak to jest możliwe dbając o nienaruszalność konstytucyjnej zasady współpracy, ale i wzajemnej niezawisłości władzy sądowniczej, wykonawczej i ustawodawczej, gdyż jest to fundament demokratycznego ustroju państwa

- powiedział Grodzki. 

Zobacz nagranie orędzia:

Tomasz Grodzki apeluje ws. sporów

Marszałek podkreślał, że "podziały w narodzie" nie przynoszą nikomu z nas nic dobrego, lecz wiele szkód. - Naród podzielony jest łatwiejszym przeciwnikiem - mówił. Apelował, by spierać się mądrze i nie obrażać wzajemnie w sporach. Na koniec życzył Wesołych Świąt

Więcej o: