Andrzej Duda mówił o "wstydzie" za prof. Gersdorf. Komentarze: Trzeba mieć duży tupet i hucpę

"Mam nadzieje, że głowa państwa się opamięta i przeprosi" - napisała była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Skomentowała w ten sposów wywiad Andrzeja Dudy, w którym ten mówił m.in., że to "wstyd", iż prof. Małgorzata Gersdorf została wybrana na I prezes Sądu Najwyższego.

W rozmowie na antenie TVP Info Andrzej Duda bronił najnowszej nowelizacji ustawy o sądach autorstwa PiS, którą w tym tygodniu przyjął Sejm. 

Prezydent odniósł się także do słów I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, która skrytykowała "ustawę kagańcową". - Pani prezes Gersdorf opowiada - w szczególności za granicą - o Polsce takie rzeczy, że powiem tak: wstyd mnie ogarnia, kiedy słyszę, że ktoś, kto mieni się I prezesem polskiego SN, może o polskim państwie poza granicami kraju opowiadać takie rzeczy. Nawet jeżeli to się dzieje tylko w środowisku sędziowskim - powiedział. - Po prostu wstyd. Wstyd za to, kto w ogóle został na urząd tego I prezesa Sądu Najwyższego wybrany - dodał i stwierdził, że "na szczęście" kadencja Gersdorf dobiega końca. 

Zobacz też: Szydło szefową kampanii Dudy? Brejza: Powodzenia

Zobacz wideo

"Gersdorf otrzymała nominację z rąk Lecha Kaczyńskiego" 

Takie słowa na temat prof. Gersdorf spotykały się z negatywnymi ocenami ze strony dziennikarzy i komentatorów na Twitterze. Niektórzy zwracali uwagę, że Duda zastanawia się nad tym "kto w ogóle został wybrany na urząd I prezesa SN" krótko po tym, jak sam odebrał ślubowania Stanisława Piotrowicza i Krystyny Pawłowicz, nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. 

"Jakbym właśnie powołała do TK duet Pawłowicz-Piotrowicz to bym oszczędnie używała słowa 'wstyd'" - napisała blogerka Kataryna.

 "Trzeba mieć duży tupet i hucpę, by tak potraktować profesor Gersdorf, szanowaną przez środowisko prawnicze i akademickie, b. prodziekan, prorektor, członka rady dyscypliny prawa UW. Mam nadzieje, że Głowa Państwa się opamięta i przeprosi" - napisała była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Przypomnijmy! W 2008 Małgorzata Gersdorf otrzymała z rąk Lecha Kaczyńskiego nominację na sędziego Sądu Najwyższego, zasiadając w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych" - zwrócił uwagę Łukasz Olejnik. 

"Hattrick słabych argumentów"

Słowa Dudy o I prezes SN nie były jedynymi w wywiadzie dla TVP, które wywołały krytykę. Prezydent przekonywał też, że Polska jest "w awangardzie działań na rzecz ochrony klimatu". Powiedział, że emisje dwutlenku węgla są obecnie o ok. 30 proc. niższe, niż w 1988 roku. Tyle że mocny spadek emisji na przełomie lat 80. i 90. był wynikiem zmiany systemowej i zapaści niewydajnego przemysłu ciężkiego, a nie polityki klimatycznej. Teraz nasze emisje rosną i wracają do poziomu z lat 90. 

"Klasyka nt. polityki klimatycznej, czyli jesteśmy liderami w klimacie, bo zawalił nam się nieefektywny przemysł. Po drugie to nie nasza wina że mamy węgiel, tylko Sowietów. Po trzecie nie przedstawimy się w kilka lat (do 2050 jest odrobinę więcej). Hattrick słabych argumentów" - napisał na Twitterze ekspert ds. polityki klimatycznej Krzysztof Bolesta.

Więcej o:
Komentarze (718)
Andrzej Duda mówił o "wstydzie" za prof. Gersdorf. Komentarze: Trzeba mieć duży tupet i hucpę
Zaloguj się
 • mirek11768

  Oceniono 175 razy 159

  Wstyd mi że Polacy są tacy głupi i sprzedajni. Za ,,pińcet +'' potrafili głosować na kłamcę, oszusta, bezwolną kukiełkę, która nie ma za grosz swojego zdania i nie używa mózgu. Wstyd, po stokroć WSTYD.

 • maciek76

  Oceniono 130 razy 118

  Od 5 lat wstyd za takiego "prezydenta"... W dodatku przez 5 lat nie nauczył się przemawiać, tylko wrzeszczy... Na szczęście kalendarz i jego dotyczy i w maju może też zostać wyeliminowany...

 • kunwyscigowy

  Oceniono 127 razy 117

  Adrian kuweta zaszczana - żwirek trzeba wymienić i kuwetę umyć wsiadaj w limuzynę i 180km/h w kierunku Żoliborza.

 • jael53

  Oceniono 118 razy 110

  Doktor, którego od lat nie chce jego macierzysty wydział i który jest zatrudniany tylko z łaski rektora, a wbrew uchwałom Rady Wydziału, mądrzy się nad kimś, kto w hierarchii akademickiej jest od lat dużo wyżej. I kto raczej takich problemów nie ma.

 • danuel

  Oceniono 98 razy 90

  A za mianowanie Pawłowicza prokuratora PRLowskiego do Trybunału ci nie wstyd Panie Duda?

 • C ZA

  Oceniono 88 razy 80

  Wierzyć się nie chce, że w tym kraju rządzi w 21 wieku taka bolszewicką swołocz. I to na życzenie dużej części narodu polskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX