Sondaż prezydencki. Duda blisko wygranej w I turze, Hołownia poniżej 10 proc. poparcia

Andrzej Duda ma znaczną przewagę pozostałymi kandydatami w wyborach prezydenckich, choć sam nie potwierdził oficjalnie, że będzie kandydował - wynika z nowego sondażu pracowni Estymator. Drugi wynik ma w nim Małgorzata Kidawa-Błońska, a pozostali kandydaci dostali mniej niż 10 proc. poparcia.

Do wyborów prezydenckich pozostało około pół roku. Obecnie największe poparcie w sondażach ma urzędujący prezydent Andrzej Duda. W nowym sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl chęć zagłosowania na niego zadeklarowało 46,6 proc. respondentów. Niespełna 4 proc. więcej dawałoby mu zwycięstwo w pierwszej turze. 

Drugie największe poparcie ma kandydatka Platformy Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska. Na nią zagłosowałoby 22,4 proc. badanych. Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz może liczyć na poparcie wysokości 9,2 proc. 8,3 proc. zagłosowałoby na Adriana Zandberga z Partii Razem, jednak Lewica na razie nie ogłosiła, czy to on, czy ktoś inny będzie jej kandydatem. 

7,9 proc. badanych zagłosowałoby na katolickiego publicystę Szymona Hołownię, który niedawno ogłosił start jako kandydat niezależny. 4,6 proc. oddałoby głos na Krzysztofa Bosaka, kandydata skrajnie prawicowej Konfederacji. 

Zobacz też: prof. Chwedoruk ocenia szanse Hołowni i Kidawy-Błońskiej w wyborach prezydenckich

Zobacz wideo

Badanie przeprowadzono w dniach 19-20 grudnia 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1021 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

Wybory prezydenckie odbędą się w maju. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50 procent poparcia, dwa tygodnie później odbędzie się druga tura.

Duda oficjalnie nie deklaruje startu

Prezydent Andrzej Duda powiedział w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie dla TVP Info, że w kwestii deklaracji w sprawie startu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich "przyjdzie odpowiedni czas".

Zaapelował o merytoryczną kampanię. - Wszystkich potencjalnych kandydatów na prezydenta szanuję, to jest duża odpowiedzialność już wziąć udział w wyborach prezydenckich - za słowo, za działanie - powiedział Duda. Dodał, że "na pewno będzie ciekawa kampania" i jako prezydentowi pozostaje mu apelować, by była merytoryczna i spokojna oraz odbywała się z szacunkiem dla kontrkandydatów oraz wyborców "niezależnie od tego co ci wyborcy myślą czy mówią, czasem nawet głośno".

Więcej o: