Ziobro reaguje na list komisarz UE. "Spytam ją, czy wie, jak powoływani są sędziowie w jej kraju"

- Ustawa reformująca sądy pełni rolę remedium na zjawisko, które przyrównać można do ładunku wybuchowego, jaki znalazł się pod filarami polskiego sądownictwa - przekonuje Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości dodał, że odpowie Komisji Europejskiej na list, w którym zaapelowała o wstrzymanie prac nad nowelizacją.

W piątek Komisja Europejska zwróciła się do prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu. Wiceszefowa KE Viera Jourova w liście zasugerowała, aby władze polskie reformy w sądownictwie skonsultowały z Komisją Wenecką Rady Europy.

Zbigniew Ziobro: Do pani komisarz Jurovej napiszę list

Po uchwaleniu nowelizacji ustawy dyscyplinującej sędziów dziennikarze zapytali Zbigniewa Ziobrę, czy brane jest pod uwagę, zgodnie z zaleceniami KE, wstrzymanie prac nad ustawą. Ten stwierdził, że istota sporu sprowadza się do sposobu powoływania sędziów

Do pani komisarz Jurovej napiszę list, w którym spytam ją, czy ona wie, jak powoływani są sędziowie w jej kraju. Czy ona wie, że w Czechach nie ma rady sądownictwa. Czy ona wie, że w Czechach to minister sprawiedliwości przekazuje wniosek o powołanie sędziego, a nie rada sądownictwa, jak w Polsce i przekazuje wniosek zatwierdzony wcześniej przez rząd czeski

- powiedział Ziobro. Dodał również, że zapyta wiceszefową KE, czy wie, że w Niemczech sędziów powołuje komisja składająca się wyłącznie z przedstawicieli świata polityki.

Minister sprawiedliwości powiedział, że jeżeli Jurova przeczyta jego list, to dowie się z niego, że władze polskie nie pozwolą, aby Polska była traktowana gorzej niż Niemcy czy Czechy.

Ustawa reformująca sądy pełni rolę remedium na zjawisko, które przyrównać można do ładunku wybuchowego, jaki znalazł się pod filarami polskiego sądownictwa

- powiedział podczas konferencji prasowej prokurator generalny. Wyraził również nadzieję, że Senat nie będzie zwlekał z "zajęciem się tą ustawą".

Mariusz Błaszczak: Aby wymiar sprawiedliwości był sprawiedliwy

Na temat "ustawy kagańcowej" wypowiedział się również Mariusz Błaszczak, który w piątek w "Gościu Wiadomości" podkreślił, że PiS będzie "konsekwentnie reformować sądy" i "zmieniać wymiar sprawiedliwości, aby był sprawiedliwy".

To odpowiedź na próbę wprowadzenia chaosu i anarchii w polskim wymiarze sprawiedliwości

- powiedział minister obrony narodowej.

"Ustawa kagańcowa"

W nocy z czwartku na piątek komisja sprawiedliwości przyjęła 22 poprawki do ustawy o sądach nazywanej przez krytyków "kagańcową". Odrzucono z kolei ponad 80 poprawek opozycji. Przyjęte zmiany m.in. wykreślają obowiązek ujawniania przez sędziów aktywności w internecie oraz potencjalny zakaz zadawania pytań prejudycjalnych. W piątek ustawa została przyjęta przez Sejm.

Projekt nowelizacji ustawy o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym zakłada możliwość dyscyplinowania sędziów i odwoływania z zawodu tych, którzy będą podważali działania nowej Krajowej Rady Sądownictwa czy innych sędziów.

>>> G. Stanecka-Morawska o przyszłości ustawy „kagańcowej”. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (762)
Ziobro broni "ustawy kagańcowej". "To remedium na ładunk wybuchowy pod filarami sądownictwa"
Zaloguj się
 • pyffello114

  Oceniono 145 razy 119

  Wypierpol z UE - to prezent noworoczny Ziobry i Kaczyńskiego dla Polaków!!

 • kler-killer

  Oceniono 110 razy 90

  Dokąd ostatni członek reżimu nie zostanie powie... znaczy się osądzony sprawiedliwie, dotąd Polska nie zazna spokoju.

 • jael53

  Oceniono 88 razy 76

  Ale teraz nie chodzi o sposób powoływania sędziów. teraz problem jest z władzą, która nawet nie raczy przestrzegać tego prawa, które sama tworzy. Vide: listy poparcia dla kandydatów do KRS.
  Poza tym nowa ustawa dotyczy nie powoływania sędziów, ale ograniczenia ich kompetencji, w tym de facto podporządkowania sędziów prokuraturze.
  Ustawa jest równie 'znamienita", jak ten gniot dotyczący IPN. I oby podzieliła jego los.

 • hamsterx

  Oceniono 82 razy 66

  Pisiory chcąc pozostać bezkarnymi dokonują zamachu na Konstytucję
  Tych 233 głosujących za może być pewnych TS
  Polacy ( nie mylić z suwerenem) im tego nie darują

 • bsdw

  Oceniono 70 razy 60

  Za jakiś czas PiSowce bedą przed sądem tłumaczyć - "My tylko wykonywaliśmy rozkazy"

 • alexcomp

  Oceniono 72 razy 58

  Panie Ziobro, mam jedno pytanie: Czy wie Pan, że będzie Pan siedzieć?

 • uwoj.bydgoszcz

  Oceniono 50 razy 44

  Spytaj ją dupku jeszcze czy wie jak topi się laptopa służbowego albo zabija fałszywie oskarżaną osobę kojarzoną z opozycja. Jak nie wie to jej powiedz.

 • plastus82

  Oceniono 55 razy 41

  mniej niż ZERO... oni chcą wprowadzi tyranię! PISuary śmierdzą moczem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX