Sejm wybrał kolejnego sędziego TK. Gowinowcy "dostali" go za poparcie Pawłowicz i Piotrowicza?

Sejm wybrał Rafała Wojciechowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Jego kandydaturę poparło 239 posłów, 190 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

Kandydatura prof. Wojciechowskiego była wskazana przez Porozumienie Jarosława Gowina.  "Prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Rafał Wojciechowski z rekomendacji Porozumienia wybrany sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Nawet posłowie opozycji doceniali w debacie jego niekwestionowany dorobek naukowy. Dobry wybór" - napisał Gowin na Twitterze. 

Rafał Wojciechowski zastąpi w Trybunale Konstytucyjnym Małgorzatę Pyziak-Szafnicką, której kadencja upływa 5 stycznia. Rafał Wojciechowski został zgłoszony przez klub PiS.

Kandydat Porozumienia za poparcie dla posłów PiS

Wskazanie swojego kandydata miało być rodzajem politycznego dealu między PiS a koalicjantem. Poseł Kamil Bortniczuk pytany w Porannej Rozmowie Gazeta.pl, czy od tego zależało poparcie Porozumienia dla Stanisława Piotrowicza i Krystyny Pawłowicz, odparł:

Sprawa zgłaszania kandydatur na sędziów TK jest ujęta w umowie koalicyjnej, która jest negocjowana. Ten punkt akurat jest już wynegocjowany i nie budzi zastrzeżeń. Mogę potwierdzić, że w tym rzucie swoich kandydatów na sędziów TK wskazywało Prawo i Sprawiedliwość, w związku z czym bierze też polityczną odpowiedzialność za te wybory. A my w ramach umowy koalicyjnej, jako koalicjant je popieramy. Natomiast przy kolejnym terminie, który przypada bodajże w styczniu do wyboru kolejnego sędziego TK rzeczywiście swojego kandydata wskaże Porozumienie Jarosława Gowina

Co w zamian za głosowanie za Piotrowiczem? Bortniczuk odpowiada:

Zobacz wideo

Pod koniec listopada Sejm - w skandalicznych okolicznościach - przegłosował wybór Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Steliny na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zastąpili Marka Zubika, Piotra Tuleję i Stanisława Rymara, których kadencje upłynęły 3 grudnia.