Ustawa PiS dyscyplinująca sędziów przyjęta przez Sejm. 233 posłów "za"

Sejm w ekspresowym trybie przyjął podczas trzeciego czytania ustawę PiS represjonującą sędziów. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek nie zgodziła się wcześniej na to, by zadawać pytania.

Po godz. 17 w Sejmie głosowano nad całym całym projektem Prawa i Sprawiedliwości, tzw. ustawą dyscyplinującą. "Za" głosowało 233 posłów, "przeciw" - 205, a wstrzymało się 10. Od głosu wstrzymali się wszyscy obecni na sali plenarnej posłowie koła Konfederacja, głosy "za" z kolei pochodzą wyłącznie od parlamentarzystów PiS. Lewica, PSL i Koalicja Obywatelska zgodnie głosowały przeciwko przyjęcia ustawy.

Gdy tylko marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła wyniki głosowania, na sali podniosły się okrzyki posłów i posłanek opozycji: "Konstytucja". Po chwili wrzawy Witek zarządziła 10-minutową przerwę.

Wyniki głosowania nad tzw. ustawą dyscyplinującąWyniki głosowania nad tzw. ustawą dyscyplinującą Sejm.gov.pl

Ustawa dyscyplinująca lub "kagańcowa". To warto wiedzieć:

Przed godziną 17 odbyło się głosowanie, podczas którego zapadła decyzja, że projekt przechodzi do trzeciego czytania, bez obrad w komisji - za było 232 posłów, przeciw 212, nikt nie wstrzymał się od głosu. Posłowie mogli zapoznać się z poprawkami, ale nie mogli zadawać pytań.

Sejm. Trzecie czytanie ustawy represjonującej sędziów

- To jest ostatni moment, żebyście kolejny raz nie skompromitowali Polski i parlamentu za granicą - argumentował Borys Budka z KO przed głosowaniem nad odrzuceniem projektu. - Ja jestem marszałkiem polskiego Sejmu, uchwalamy w polskim parlamencie prawo - odpowiedziała Elżbieta Witek i przypomniała o wyrokach Trybunału Konstytucyjnego, które wskazują na wyższość polskiego prawa nad prawem międzynarodowym.

Za odrzuceniem projektu w całości głosowało 164 posłów, przeciw było 235, 32 wstrzymało się od głosu.

Elżbieta Witek nie zgodziła się na zadawanie pytań. Część posłów krzyczała, że nie działają maszynki do głosowania. - Proszę państwa, wszystko działa, proszę nie wprowadzać marszałka w błąd - odpowiedziała Witek. - Nie działa, nie działa! - było słychać z sali.

Więcej o: