Rzecznik rządu odpowiada na list Komisji Europejskiej. "Nietrafiony. Poprawki przecinają wszelkie wątpliwości"

- Naszym zdaniem apel Komisji Europejskiej jest nietrafiony. Mam nadzieję, że Komisja przedstawiła go nie ze złej woli, ale z braku rzetelnych informacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w odniesieniu do listu który KE przesłała do polskich władz.

Komisja Europejska zareagowała na "ustawę kagańcową", którą w nocy przyjęła komisja sejmowa. W liście do prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu zaapelowała o wstrzymanie prac nad nowymi przepisami. Według KE nowe przepisy zagrażają praworządności oraz są sprzeczne z unijnymi wartościami.

Müller: nie przewidujemy dalszych zmian w toku prac legislacyjnych

O sprawę zapytali rzecznika rządu Piotra Müllera dziennikarze w Sejmie. - Naszym zdaniem apel Komisji Europejskiej jest nietrafiony - stwierdził krótko. Dodał, że "do projektu ustawy zostały złożone poprawki", które "przecinają wszelkie wątpliwości". - List Komisji Europejskiej oczywiście trafił do (...) pana premiera Mateusza Morawieckiego. Jeżeli chodzi o zmiany w dalszym toku prac legislacyjnych, to takich nie przewidujemy - dodał Müller.

Rzecznik stwierdził również, że "ma głębokie przekonanie, że w Komisji Europejskiej ktoś niestety więcej naopowiadał rzeczy, które w Polsce się nie dzieją" i ma nadzieję, że "w związku z tym KE nie ze złej woli, ale po prostu z braku rzetelnych informacji, taki dzisiaj apel przedstawiła".

W piątek w Sejmie odbyło się drugie czytaniu projektu ustawy PiS dyscyplinującej sędziów, która jest również nazywana ustawą kagańcową. W czasie wielogodzinnych, nocnych obrad komisji sprawiedliwości przyjęto 22 poprawki autorstwa PiS, odrzucono z kolei ponad 80 poprawek opozycji

>>> Podczas obrad głos zabrał także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który skrytykował projekt PiS. Jego wystąpienie można obejrzeć tutaj:

Zobacz wideo

 Co zakłada projekt w obecnym kształcie?

  • Zwiększa zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych.
  • Poszerza kompetencje Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego o rozstrzyganie spraw w przypadku procesowego kwestionowania statusu sędziego lub jego uprawnień do sprawowania wymiaru sprawiedliwości.
  • Zakłada wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące "uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości".
  • Sędziowie mają odpowiadać dyscyplinarnie także za "działania kwestionujące istnienie stosunku służbowego sędziego lub skuteczność jego powołania" oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".
Więcej o: