Grodzki ujawnia list od KE ws. ustawy o sądach. "Senat skorzysta z przewidzianych prawem możliwości"

"Komisja pozostaje gotowa do zaangażowania się w konstruktywny dialog z polskimi władzami i byłaby wdzięczna za informację na temat intencji rządu dotyczących nowego projektu ustawy" - pisze w liście do polskich władz wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova. Pismo odnosi się do procedowanej w Sejmie nowelizacji prawa w sprawie sądów powszechnych i Sądu Najwyższego. Treść listu ujawnił na Twitterze marszałek Senatu.

Komisja Europejska zaapelowała o wstrzymanie prac nad ustawą dotyczącą sądownictwa w Polsce. Wiceprzewodnicząca Komisji Vera Jourova wysłała wczoraj list w tej sprawie do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu.

Projekt nowelizacji zwiększa między innymi zakres możliwych spraw do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych. Zakłada wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Chodzi także o działania o charakterze politycznym.

Zobacz także: Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar o "ustawie kagańcowej" PiS

Zobacz wideo

Komisja Europejska ws. nowelizacji ustawy o sądach

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki ujawnił pełną treść listu na Twitterze. Vera Jourova przypomina w nim m.in., że według Trybunału Sprawiedliwości UE organizacja wymiaru sprawiedliwości to kompetencja państw członkowskich, ale muszą one jednocześnie przestrzegać unijnego prawa.

"Trybunał nie pozostawił wątpliwości, że reżim dyscyplinarny kierujący zachowaniem sędziów musi zawierać niezbędne gwarancje przeciwko jego wykorzystywaniu jako politycznej kontroli nad decyzjami sądów" - zwraca uwagę wiceprzewodnicząca KE.

Vera Jourova apeluje do polskich władz o skonsultowanie ustawy z Komisją Wenecką i do czasu otrzymania oceny, wstrzymanie prac nad ustawą.

"Komisja pozostaje gotowa do zaangażowania się w konstruktywny dialog z polskimi władzami i byłaby wdzięczna za informację na temat intencji rządu dotyczących nowego projektu ustawy" - pisze wiceprzewodnicząca Komisji.

"Zapewniam, że Senat RP skorzysta ze wszelkich przewidzianych prawem możliwości, by stanowione w naszym kraju prawo dotyczące sędziów było zgodne z regulacjami i wartościami Unii Europejskiej" - skomentował treść listu Tomasz Grodzki.

Więcej o: