Opozycja przegrała ważne głosowania ws. sądów. Mogliby wygrać, gdyby przyszli

Opozycja przegrała właśnie dwa głosowania w Sejmie przez nieobecność na sali. Pierwsze dotyczyło wprowadzenia do porządku obrad pierwszego czytania ustawy dyscyplinującej sędziów, drugie zaś kształtu debaty.

Przed południem w Sejmie odbyło się głosowanie nad uzupełnieniem porządku obrad o pierwsze czytanie projektu ustawy dyscyplinującej sędziów. Opozycja głosowanie to jednak przegrała.

Za rozszerzeniem porządku obrad było 201 posłów z PiS, przeciw głosowały 193 osoby z opozycji (KO, Lewicy, PSL-Kukiz'15, Konfederacji i jeden poseł niezależny). Na sali nie stawiło się aż 34 posłów PiS. Przy tak dużej nieobecności w szeregach PiS opozycja miała szanse głosowanie wygrać, a tym samym odsunąć w czasie prace nad projektem dotyczącym sędziów. Nie głosowało jednak aż 11 posłów KO, 12 z Lewicy oraz 7 z PSL-Kukiz i 2 z Konfederacji.

Sejm. Drugie głosowanie też przegrane przez opozycję

Opozycja domagała się później, by debata o sędziach nie miała formy pięciominutowych oświadczeń w imieniu klubów i ograniczonej liczby pytań, które będą mogli zadawać posłowie. - Jedna z najważniejszych ustaw o ustroju sądów ma być w Sejmie procedowana z limitem pytań. Pan marszałek Terlecki sobie życzy, żeby cała debata trwała pięć minut, a my chcemy, żeby cała debata trwała dłużej niż 5 minut - mówił w Sejmie poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras.

Zobacz także: Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski o ustawie o sądach. "Protesty są na rękę Prawu i Sprawiedliwości"

Zobacz wideo

Za tym, by były to jednak pięciominutowe oświadczenia, zagłosowało 204 posłów - 203 parlamentarzystów klubu PiS i jeden poseł Konfederacji. Teoretycznie istniała szansa dla opozycji, by i w tym głosowaniu "pokonać" PiS, bo nieobecność w szeregach partii rządzącej nadal była duża - zabrakło 32 głosujących.

Wyniki głosowaniaWyniki głosowania sejm.gov.pl

Przeciwko tej propozycji zagłosowało 195 posłów opozycji. I znów: wystarczyłoby, żeby głos oddało jeszcze dziesięciu. Tymczasem w głosowaniu nie wzięło udziału dziesięciu parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej, ośmiu Lewicy i dziewięciu klubu PSL-Kukiz'15. 

"Na wniosek rzecznika dyscyplinarnego nieobecni na porannych głosowaniach posłowie klubu Koalicji Obywatelskiej zostali ukarani przez Kolegium Klubu najwyższą karą finansową" - poinformował szef klubu KO Borys Budka. Podobne kary dla swoich posłów przewidziała Lewica.

PiS chce dyscyplinować sędziów 

Pod koniec ubiegłego tygodnia grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o sądownictwie powszechnym i Sądzie Najwyższym. Przewiduje on między innymi kary za podważanie statusu sędziów. Z projektu wynika również, że sędziowie, którzy będą podważali decyzje podjęte przez KRS i prezydenta, będą mogli być ukarani odsunięciem od sprawowanej funkcji, przeniesieniem, bądź grzywną.

Więcej o:
Komentarze (539)
Opozycja przegrała ważne głosowania ws. sądów. Mogliby wygrać, gdyby przyszli
Zaloguj się
 • gregg_d

  Oceniono 93 razy 93

  Jeśli KO ma takie podejście do obrony sądów to rzeczywiście PIS powinien ich zaorać, i po co ludzie wczoraj w całej Polsce stali przed sądami ?

 • kaczkowski12

  Oceniono 93 razy 87

  Prosze podać nazwiska nieobecnych posłow i okregi w których byli wybierani.Na nieodpowiedzialnych nie powinno głosować sie w przyszłości.

 • dryfulec

  Oceniono 86 razy 82

  To są jednak łosie. Ale mamy szczęście. Z jednej strony sali sejmowej siedzą gwałciciele państwa i prawa, z drugiej ciamajdy i narcyzi. Ja nie mogę, co za gnojówka.

 • syriusz.wila

  Oceniono 68 razy 60

  nie było 10% posłów PO-KO, 20% z lewicy i 50% z PSL Kukiz, widać kto służy pisowi

 • hen-live

  Oceniono 48 razy 48

  Opozycyjni posłowie tą nieobecnością napluli w twarz protestującym w obronie sądów w całej Polsce.

 • acide94

  Oceniono 53 razy 47

  Ustawa de facto wyrzucająca nas z UE i w ogóle zachodniej cywilizacji, ale nawet debaty nie będzie, bo posłowie opozycji pili kawkę w sejmowej restauracji. A to Polska właśnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX