Opozycja przegrała ważne głosowania ws. sądów. Mogliby wygrać, gdyby przyszli

Opozycja przegrała właśnie dwa głosowania w Sejmie przez nieobecność na sali. Pierwsze dotyczyło wprowadzenia do porządku obrad pierwszego czytania ustawy dyscyplinującej sędziów, drugie zaś kształtu debaty.

Przed południem w Sejmie odbyło się głosowanie nad uzupełnieniem porządku obrad o pierwsze czytanie projektu ustawy dyscyplinującej sędziów. Opozycja głosowanie to jednak przegrała.

Za rozszerzeniem porządku obrad było 201 posłów z PiS, przeciw głosowały 193 osoby z opozycji (KO, Lewicy, PSL-Kukiz'15, Konfederacji i jeden poseł niezależny). Na sali nie stawiło się aż 34 posłów PiS. Przy tak dużej nieobecności w szeregach PiS opozycja miała szanse głosowanie wygrać, a tym samym odsunąć w czasie prace nad projektem dotyczącym sędziów. Nie głosowało jednak aż 11 posłów KO, 12 z Lewicy oraz 7 z PSL-Kukiz i 2 z Konfederacji.

Sejm. Drugie głosowanie też przegrane przez opozycję

Opozycja domagała się później, by debata o sędziach nie miała formy pięciominutowych oświadczeń w imieniu klubów i ograniczonej liczby pytań, które będą mogli zadawać posłowie. - Jedna z najważniejszych ustaw o ustroju sądów ma być w Sejmie procedowana z limitem pytań. Pan marszałek Terlecki sobie życzy, żeby cała debata trwała pięć minut, a my chcemy, żeby cała debata trwała dłużej niż 5 minut - mówił w Sejmie poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras.

Zobacz także: Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski o ustawie o sądach. "Protesty są na rękę Prawu i Sprawiedliwości"

Zobacz wideo

Za tym, by były to jednak pięciominutowe oświadczenia, zagłosowało 204 posłów - 203 parlamentarzystów klubu PiS i jeden poseł Konfederacji. Teoretycznie istniała szansa dla opozycji, by i w tym głosowaniu "pokonać" PiS, bo nieobecność w szeregach partii rządzącej nadal była duża - zabrakło 32 głosujących.

Wyniki głosowaniaWyniki głosowania sejm.gov.pl

Przeciwko tej propozycji zagłosowało 195 posłów opozycji. I znów: wystarczyłoby, żeby głos oddało jeszcze dziesięciu. Tymczasem w głosowaniu nie wzięło udziału dziesięciu parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej, ośmiu Lewicy i dziewięciu klubu PSL-Kukiz'15. 

"Na wniosek rzecznika dyscyplinarnego nieobecni na porannych głosowaniach posłowie klubu Koalicji Obywatelskiej zostali ukarani przez Kolegium Klubu najwyższą karą finansową" - poinformował szef klubu KO Borys Budka. Podobne kary dla swoich posłów przewidziała Lewica.

PiS chce dyscyplinować sędziów 

Pod koniec ubiegłego tygodnia grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o sądownictwie powszechnym i Sądzie Najwyższym. Przewiduje on między innymi kary za podważanie statusu sędziów. Z projektu wynika również, że sędziowie, którzy będą podważali decyzje podjęte przez KRS i prezydenta, będą mogli być ukarani odsunięciem od sprawowanej funkcji, przeniesieniem, bądź grzywną.

Więcej o: