Sejm gotowy na protesty przeciwko ustawie dyscyplinującej sędziów. Budka pokazał przestawione barierki

Poseł Borys Budka pokazał zdjęcia barierek przed Sejmem. "Tak PiS szykuje się do prac nad ustawą kagańcową. Strach przed suwerenem" - napisał Budka. Ogrodzenie miało być przestawione w noc poprzedzającą zapowiadane protesty.
Zobacz wideo

18 grudnia o godzinie 18 mieszkańcy ponad 150 miast w Polsce wyjdą na ulice, aby protestować przeciw przepisom uderzającym w niezależne sądownictwo, które chce wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość. Protesty odbędą się pod hasłem "Dziś sędziowie - jutro Ty". Największa manifestacja odbędzie się przed budynkiem Sejmu.

Sejm gotowy na "najazd" demonstrantów

Poseł KO Borys Budka pokazał na Twitterze przygotowania przed największą z demonstracji. "Tak PiS szykuje się do prac nad ustawą kagańcową. Strach przed suwerenem" - napisał na Budka i dołączył zdjęcia barierek przed Sejmem.  

Również publicystka Agata Passent na swoim Facebooku opublikowała nagranie z barierkami. We wtorek w nocy miały zostać przesunięty o metr w głąb chodnika przy ulicy Wiejskiej, by - jak napisała - "Polki i Polaków zepchnąć na jezdnię i pod auta". "Czego się nie robi, by mieszkańcom Najjaśniejszej Niepodległej utrudnić życie. Czy nie mamy już prawa chodzić i stać na chodnikach?" - zastanawia się Passent. 

"Dziś sędziowie - jutro Ty". Prawo i Sprawiedliwość chce dyscyplinować niepokornych sędziów

Środowe protesty dotyczą projektu nowelizacji ustawy o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym, który zakłada możliwość dyscyplinowania sędziów i odwoływania z zawodu tych, którzy będą podważali działania nowej Krajowej Rady Sądownictwa czy innych sędziów. Posłowie PiS, którzy złożyli ten projekt w Sejmie, chcą także zmniejszyć niezależność Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, to prezydent, a nie jak do tej pory zgromadzenie ogólne sędziów NSA, będzie decydował o wewnętrznym ustroju sądu. 

Więcej o: