Donald Tusk o sytuacji Polski w UE pod rządami PiS. "Żaden polexit nam nie grozi, tylko wypierpol"

- Ktoś napisał, że nie grozi nam żaden polexit, tylko wypierpol. I domyślam się, o co autorowi chodziło - mówił Donald Tusk o sytuacji Polski w Unii Europejskiej pod rządami Prawa i Sprawiedliwości. Jak dodał, teraz jest ostatni moment na zatrzymanie działań, które systematycznie zmierzają do wykluczenia Polski z europejskich struktur.

Były premier i obecny szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk promował swoją książkę "Szczerze" na spotkaniu we Wrocławiu. W rozmowie prowadzonej przez dziennikarkę "Gazety Wyborczej" Dorotę Wodecką był pytany m.in. o nowelizację ustawy o sądach i o to, czy w obliczu zmian legislacyjnych wprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość Polsce grozi wyjście z Unii Europejskiej na wzór brexitu.

>>> Tusk do dziennikarki: "Mam odruch obrzydzenia, mam nadzieję, że państwo to puszczą":

Zobacz wideo

Donald Tusk: Nie grozi nam polexit, tylko wypierpol

Tusk przyznał, że Polsce nie grozi polexit w rozumieniu tego, co stało się w Wielkiej Brytanii, ale działania Prawa i Sprawiedliwości sprawiają, że od kilku lat "systematycznym, zamaszystym krokiem występujemy z Unii Europejskiej. Jak zaznaczył, według słynnego powiedzenia historia się nie powtarza, lecz rymuje. 

Jeśli miałaby się zrymować historia z brexitu, to w przypadku rządów PiS-u wątpię, żeby Kaczyński decydował się na takie hasło polexitu. Na szczęście wciąż duży odsetek Polaków uważa, że nasze miejsce jest w Unii Europejskiej
Ktoś złośliwie i nie wulgarnie, bo to jest tylko potencjalnie wulgarny skrót myślowy, na Twitterze napisał, że nie grozi nam żaden polexit, tylko wypierpol. I domyślam się, o co autorowi chodziło

- powiedział, dodając po chwili, że "nie można tego brać zbyt dosłownie", ale jego zdaniem "to ostatni moment, żeby wystąpić w obronie naszej europejskości".

Tusk zaznaczył też, że polityka Prawa i Sprawiedliwości jest "krótkowzroczna i cyniczna". O samym Jarosławie Kaczyńskim powiedział z kolei, że "jego autentyczną obsesją jest podległość wszystkich bytów wokół niego".

Bez względu na to, czy to jest człowiek, zwierzę, państwo, opozycja etc. Nie jestem psychologiem, ale mam wrażenie, że on musi w polityce sobie rekompensować coś, czego zabrakło mu w życiu. I ta potrzeba dominacji za wszelką cenę - jest tak jakby otwarty na zło, żeby osiągać swoje cele

- powiedział.

- Widziałem nie raz, jak ogromną przyjemność sprawia mu upokarzanie ludzi go otaczających. Sprowadzić na możliwie niski poziom po to, żeby byli wobec niego w pełni dyspozycyjni. Jak to robi we własnym gronie, to co poradzić, ale jak to się przekłada na całość spraw publicznych, a nawet na relacje międzynarodowe, to wtedy jest to kłopot dla nas wszystkich - dodał Tusk.

Więcej o:
Komentarze (429)
Donald Tusk o sytuacji Polski w UE pod rządami PiS. "Żaden polexit nam nie grozi, tylko wypierpol"
Zaloguj się
 • cztery0000ziobra

  Oceniono 82 razy 70

  Tusk ujął to trafnie: Balbina obsesyjnie nienawidzi wszystkiego, na czym nie trzyma łapy. To cecha paranoików.

 • fakiba

  Oceniono 45 razy 35

  Dość tego dobrego Polsko , albo stosujecie się do wyroków UE albo wypad i krzyż wam na drogę :)

 • fuqu

  Oceniono 38 razy 32

  ja to wprawdzie nazywałem Polout,
  ale Wypierpol jest zdecydowanie bardziej obrazowy.

  Aktualnie UE nie ma procedur aby jakieś państwo wypieprzyć z grona,
  ale to stosunkowo łatwo zmienić, procedury się napisze i przegłosuje.
  Przy czym jak znam życie, a trochę znam, to IV Rzesza Pospolita
  zagłosuje za procedurami, albowiem cichym marzeniem nadprezesa,
  jest aby Wypierpol nastąpił jak najszybciej.

  On wie, że nie może sam zgłosić chęci opuszczenia UE,
  bo Lut Ociemniały jest wprawdzie ociemniały, ale tego akurat nie chce.
  Tak więc nie ulega wątpliwości, że Wypierpol jest "w interesie" partyji
  zwanej żartobliwie Prawo i Sprawiedliwość.
  A że Polacy na tym stracą ?
  A kogo to obchodzi ??
  Dla Beat znajdzie się inną fuchę,
  a Lut pojęczy, pojęczy, da mu się 300+ i przestanie.

 • threemen

  Oceniono 33 razy 27

  Dokładnie, panie premierze.

 • chlopzlasu

  Oceniono 32 razy 26

  Tusk potrafi dosadnie podsumować działania PiS. Zawsze potrafił. PiS się go boi. Za chwilę będzie tu wysyp kwiczących otępiałych trolli. Będzie to potwierdzenie mojej tezy.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 35 razy 25

  Obłuda PIS sięga zenitu. Doskonale wiedzą, że kolejny zamach na trójpodział władzy wywoła kolejne protesty ludzi. Odnoszę wrażenie, że ich to dodatkowo "rajcuje". My wam pokażemy !!
  W okolicy Świąt Bożego Narodzenia, te antychrysty robią taki ferment. Z premedytacją !!! Pewnie liczą, że naród nie będzie miał czasu, by protestować !!!!!!!!!!!!!
  TFU, TFU, TFU !!!!!

 • aresdog

  Oceniono 26 razy 22

  współodpowiedzialny za tą sytuację jest kler, który w obrzydliwy sposób podsyca nienawiść u ciemnoty parafialnej pod hasłem prymitywnie rozumianego " katolickiego patriotyzmu"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX