MSZ chce powołać siedmiu nowych ambasadorów. Wśród kandydatów m.in. były dziennikarz TVP

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedstawi w środę w Sejmie nowych kandydatów na ambasadorów dla siedmiu polskich placówek dyplomatycznych. Wśród nich jest były dziennikarz TVP czy dyrektor sekretariatu MSZ.
Zobacz wideo

Jak informuje Interia.pl, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych mają zostać przedstawieni kandydaci na ambasadorów siedmiu polskich placówek dyplomatycznych. Zmiany dotyczą konsulatów m.in. w Grecji, Turcji i Serbii.

MSZ ma kandydatów na siedmiu ambasadorów 

Wśród kandydatów znalazł się np. Krzysztof Karwowski, który ma zostać ambasadorem w Maroku. Mężczyzna znany jest z pracy w Telewizji Polskiej: w latach 2009-2010 był szefem "Teleexpressu", a także zastępcą ówczesnego szefa "Panoramy" Jacka Karnowskiego. Jako dziennikarz pracował także w Polsacie i TV Puls. Stanowisko w Maroku nie było obsadzone od 30 listopada 2018 roku, kiedy funkcję tę przestał pełnić Marek Ziółkowski.

Placówkę w Rumunii ma dostać Maciej Lang - podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej oraz Afryki i Bliskiego Wschodu w MSZ. Były rzecznik ambasady w Stanach Zjednoczonych i dyrektor sekretariatu MSZ Rafał Perl ma zostać z kolei ambasadorem w Serbii. Wśród kandydatów wymieniany jest także Artur Lompart, który ma szefować w Grecji. Dotychczas był dyrektorem biura prasowego i rzecznikiem MSZ. Jakub Tadeusz Skiba, były prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jest natomiast kandydatem na ambasadora Brazylii.

Wśród bardziej doświadczonych w dyplomacji kandydatów wymienia się m.in. Joannę Hofman, która wcześniej była m.in. ambasadorem Finlandii. Teraz ma przejąć placówkę w Szwecji. Dotychczasowy ambasador w Szwajcarii, Jakub Kumoch, ma być nowym ambasadorem w Turcji.

Więcej o:
Komentarze (99)
MSZ chce powołać siedmiu nowych ambasadorów. Wśród kandydatów jest były dziennikarz TVP
Zaloguj się
 • arreis65

  Oceniono 61 razy 53

  szkoda, że stanislaw piotrowicz i krystyna pawłowicz nie mogą się się rozdwoić :-)))

 • takaprawda3000

  Oceniono 45 razy 41

  Najważniejsza jest przeszłość agenturalna, jak u męża Przyłębskiej.

 • threemen

  Oceniono 35 razy 29

  Wybiorą takich specjalistów jak do SOPu.

 • polak666maly

  Oceniono 33 razy 23

  z TVPiS dziennikarz? Nazywajcie po imieniu, propagandzista, nie dziennikarz.

 • kasiaprim

  Oceniono 18 razy 18

  Joanna Hofman, kariera wzorcowa. Po szkole aktorskiej, ładna przy sekretariacie w MSZ.
  No i w gre wchodzi Waszczykowski. Szybko stwarza dla niej nowe stanowisko przy placówce w USA- do spraw kontaktow z diasporą. Sam gdzie sie da opowiada o arcyzdolnej dyplomatce.
  Potem mości ją na stołku Ambasadora w Finlandii. No, i następuje degradacja. Zostaje Dyrektorem Instytutu Polskiego w Tel-Avivie... Dyshonor...
  No, chyba znow Waszczykowski sie umocnił, skoro jest szykowana do Sztokholmu...

 • maks1956

  Oceniono 21 razy 17

  same pisowskie miernoty

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX