PKW odrzuciła sprawozdanie partii Jarosława Gowina. Komitet Porozumienia otrzymał "korzyść majątkową"

Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) odrzuciła sprawozdanie Porozumienia wicepremiera Jarosława Gowina. Popełniony przez ugrupowanie błąd nie będzie jednak skutkował utratą subwencji, bo tę pobiera Prawo i Sprawiedliwość.

Sprawozdanie Porozumienia Jarosława Gowina za 2018 rok nie zyskało akceptacji PKW. Ustaliła ona, że komitet wyborczy partii wicepremiera otrzymał "korzyść majątkową o charakterze niepieniężnym" w wysokości 233,18 zł. Korzyść tę miała przekazać komitetowi wyborczemu sama partia Porozumienie. Chodzi o korzystanie z mediów w lokalu udostępnionym na siedzibę komitetu.

>>> Kowal: Gowin zorientował się, że od PiS-u ucieka klasa średnia

Zobacz wideo

Z punktu widzenia PKW nie ma znaczenia, że kwota, której dotyczy błąd, jest niewielka - uznała, że przesłanki do odrzucenia sprawozdania są bezwzględne. Ten i inne drobne błędy, jakie popełniło Porozumienie nie spowodują jednak, że partia Jarosława Gowina straci subwencję, bo jej nie pobiera. Otrzymuje ją Prawo i Sprawiedliwość.

PKW stwierdziła błędy w sprawozdaniach Ruchu Narodowego oraz Wolnych i Solidarnych

PKW jest w trakcie wydawania uchwał dotyczących dokumentów finansowych wszystkich partii. "Rzeczpospolita" informuje, że Porozumienie Jarosława Gowina jest jedną z nielicznych partii, których sprawozdania zostały odrzucone. Dotyczy to także Ruchu Narodowego (jedna z faktur wystawionych partii została opłacona gotówką ze środków osoby fizycznej. Osobie tej pieniądze zwrócił Komitet Wyborczy Ruchu Narodowego) oraz Wolnych i Solidarnych (PKW stwierdziła błędy w przyjmowaniu wpłat). 

Niewykluczone, że odrzuconych sprawozdań będzie więcej (PKW wciąż je sprawdza), ale dziś wiadomo już, że żadna z partii, która otrzymuje subwencje, nie zrobiła błędów skutkujących ich utratą.

Więcej o: