Ustawa PiS dyscyplinuj±ca sêdziów. Komisja Europejska reaguje: KE ma jasne stanowisko
12 grudnia posłowie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt dotyczący dyscyplinowania sędziów. Przewiduje on między innymi wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania, które mogą uniemożliwić lub utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Chodzi także o działania o charakterze politycznym.
Dyscyplinowanie sędziów. KE zapowiada analizę projektu
W reakcji na doniesienia znad Wisły Komisja Europejska przekazała, że przeanalizuje najnowszy projekt przepisów przygotowany przez posłów. Poinformował o tym rzecznik Komisji Christian Wigand.
- Komisja jest świadoma, że taki projekt został złożony w czwartek, 12 grudnia w polskim Sejmie. Komisja przeanalizuje te propozycje zwłaszcza jeśli chodzi o ich zgodność z prawem Unii Europejskiej dotyczącym niezależności w wymiarze sprawiedliwości. Komisja ma bardzo jasne stanowisko w sprawie ochrony sądownictwa przed polityczną ingerencją
- powiedział rzecznik Komisji.
>>> Hübner w Gazeta.pl oceniła projekt dyscyplinowania sędziów:
PiS chce dyscyplinować sędziów po sprawie Juszczyszyna
Projekt - powszechnie opisywany jako dyscyplinujący sędziów - to nowelizacja obejmująca ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądu Najwyższego. Jak to bywało już w przeszłości, nie przechodzi on przez Ministerstwo Sprawiedliwości, kierowane przez Zbigniewa Ziobro, a właśnie drogą poselską - w ten sposób omija się niezbędne konsultacje, jeśli projekt wychodzi z resortu.
Dokument pojawił się tuż po tym, jak Paweł Juszczyszyn został odwołany z delegacji do SO w Olsztynie, a następnie zawieszono na miesiąc w czynnościach sędziego, gdy zwrócił się do Kancelarii Sejmu, by ta udostępniła - pod rygorem grzywny - listy z podpisami poparcia dla kandydatów do nowej KRS. W sprzeciwie wobec takiego traktowania sędziego Juszczyszyna zorganizowano protest sędziów.
Co zakłada projekt PiS?
Jan Kanthak, poseł Solidarnej Polski, prezentując projekt w Sejmie mówił:
Jest to odpowiedź na działania, które podejmuje część środowiska sędziowskiego, które samo nazwało się nadzwyczajną kastą. Jak okazuje się, to nie tylko nazwa, ale też poczucie bycia nadzwyczajną kastą, z którą mamy do czynienia.
Co dokładnie zawiera nowelizacja? Zakłada możliwość odwoływania z zawodu tych sędziów, którzy będą np. podważali działania nowej Krajowej Rady Sądownictwa czy kolegów i koleżanek po fachu. W skrócie: ma pozwolić na karanie wszystkich sędziów, którzy ośmielą się zakwestionować status innych przedstawicieli zawodu.
Nowelizacja poza karami pieniężnymi określa, co grozi za takie "przewiny", jest to m.in. usunięcie z zawodu czy przeniesienie do innego sądu.
-
Jaros³aw Kaczyñski zaszczepi³ siê poza kolejno¶ci±? "Dementujemy"
-
Rozbie¿no¶ci w danych MZ. W pi±tek "zmala³a" liczba ozdrowieñców. Nie zgadzaj± siê te¿ inne liczby
-
Arsena³y atomowe bliskie zerwania siê ze smyczy. Biden ma dwa tygodnie
-
Terlikowski o sprawie Polaka z Plymouth. "Z ¿alem przygl±dam siê histerii, podkrêcanej tak¿e przez polityków"
-
S± trzy nowe opcje zapisów na szczepienia. Mo¿na wys³aæ SMS i zostawiæ dane, konsultanci oddzwoni±
- Zapraszamy na Q&A o szczepieniach. Na pytania czytelników Gazeta.pl odpowie dr Micha³ Sutkowski
- W poniedzia³ek artyku³ impeachmentu Donalda Trumpa trafi do Senatu. "To bêdzie pe³ny, uczciwy proces"
- Zabójstwo w³a¶ciciela warzywniaka w Z±bkach. Nieoficjalnie: Policja ma podejrzanego
- IMGW ostrzega przed oblodzeniem i intensywnymi opadami ¶niegu. Po weekendzie och³odzenie
- Nie wezwa³a karetki do umieraj±cego pracownika, cia³o wywioz³a do lasu. Jest prawomocny wyrok