Gdzie są tornistry dla dzieci z Syrii? Prokuratura bada akcję pod patronatem Beaty Kempy

"Prokuratura Rejonowa w Oleśnicy prowadzi postępowanie w związku z pisemnym zawiadomieniem Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w Warszawie dot. możliwości popełnienia przestępstwa podczas akcji humanitarnej 'Plecak dla Aleppo'" - poinformowała Gazeta.pl rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Justyna Pilarczyk.

W ramach humanitarnej akcji zebrane przez uczniów dolnośląskiej szkoły tornistry miały trafić do dzieci z ogarniętej wojną Syrii. Tak się jednak nie stało. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych uważa, że odpowiedzialność za to spoczywa na patronującej akcji Beacie Kempie oraz współpracujących z nią księżach.

Akcja "Tornister dla Aleppo"

Inicjatorem akcji pomocy syryjskim dzieciom był ks. Adam Mikulski z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie. Akcję patronatem objęła Beata Kempa, która była wówczas ministrem w Kancelarii Premiera ds. pomocy humanitarnej. Chociaż uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sycowie zebrali kilkadziesiąt tornistrów, według ustaleń „Gazety Sycowskiej" nie trafiły one do dzieci w Syrii. Szkolne przybory miesiącami leżały w magazynie w Sycowie, skąd zabrane zostały do jednego z miejscowych kościołów.

"Wszystko wskazuje na to, że część darów została tam [w kościele - red.] zwyczajnie rozkradziona, zamiast do dzieci w Syrii zabrały je osoby związane z parafią" - piszą przedstawiciele Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, którzy złożyli w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

>>> Jak wygląda Syria po ośmiu latach wojny? Zobacz wideo:

Zobacz wideo

Kempa zaprzecza zarzutom

Po ujawnieniu sprawy przez lokalne media, Beata Kempa oświadczyła na Twitterze: "Wobec kłamliwego artykułu "Gazety Sycowskiej", powielanego przez inne portale oświadczam, że sprawę kieruję do sądu o naruszenie dóbr osobistych i pomówienie" - napisała europosłanka.

Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu nie udziela dodatkowych informacji w tej sprawie. "Postępowanie to jest w toku, na bieżąco wykonywane są czynności procesowe w związku z zawiadomieniem. Z uwagi na wstępny charakter postępowania, z uwagi na jego dobro, nie można na chwilę obecną udzielić szczegółowych informacji na temat wykonywanych i planowanych do wykonania czynności procesowych w sprawie" - napisała rzecznik prokuratury w komunikacie.

Więcej o:
Komentarze (525)
Gdzie są tornistry dla dzieci z Syrii? Prokuratura bada akcję pod patronatem Beaty Kempy
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 151 razy 143

  Kolejna, której dobra osobiste naruszają. No to gdzie te tornistry, pani Beatko? Księża tornistrami dziękowali ministrantom za posługi?

 • mer-llink

  Oceniono 124 razy 114

  Pani Kempa Beata, obecnie europosłanka, przeprowadziła akcje okradania własnych syryjskich podopiecznych?
  Ależ co to za nowość w PiSie?
  PCK-owski "aktywista" z naboru PiS, zakolegowany z panią uprzednio minister, a teraz też europosłanką Zalewską okradał PCK....
  Widać tak PiS-owskie kreatury mają.

 • siwywaldi

  Oceniono 105 razy 95

  To już i na dziecięce tornistry, się łajzy łaszczą?
  Przecież to już nawet NIE JEST szambo. To już jest po prostu kloaka...

 • sil.m

  Oceniono 88 razy 78

  Co tu komentować. Będzie jak z okradaniem kontenerów PCK: prokurator złoży dymisję a sprawa będzie się ciągnęła i zamiatana pod dywan a p. Kempa będzie zaliczała co miesięczne wpłaty w ero.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 83 razy 77

  "Zniknięcie" tornistrów zdaje się być faktem, skoro nikt nie zaprzecza.
  Ale jeśli ktoś je ukradł, zamiast wysłać syryjskim dzieciom,
  TO JUŻ JEST OGROMNE ŚWIŃSTWO !!!!!

 • magda_breslau

  Oceniono 79 razy 71

  Tornistry byly w koszach PCK, ale je zalewska zawinela!

  Cala sprawa zajmuje sie juz Brudzinski, ekspert od rozbojow i drobnych kradziezy.

 • daniell157

  Oceniono 65 razy 57

  Ja bym szukał wśród maybachow w Toruniu u pewnego Pana który dostaje kasę od kaczki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX