Czarzasty ostrzega PiS: Sędziowie, którzy będą was całowali po rękach, potem pościnają polityczne głowy

- Myślicie, że jak zastraszycie sędziów, to tak będzie na zawsze - mówił do polityków PiS lider SLD Włodzimierz Czarzasty w programie "Śniadanie w Polsat News". W tym tygodniu partia rządząca złożyła projekt ustawy dotyczący dyscyplinowania środowiska sędziowskiego.

Klub PiS złożył w tym tygodniu projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądu Najwyższego. Nowe przepisy mają regulować odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i kompetencje poszczególnych organów konstytucyjnych.

Poselski projekt przewiduje między innymi przeniesienie na inne stanowisko służbowe i kary finansowe dla sędziów, którzy podważają prerogatywy prezydenta, status Krajowej Rady Sądownictwa, bądź innych sędziów. Sędziowie będą mieli obowiązek poinformowania, w jakich stowarzyszeniach i fundacjach działają oraz do jakich partii należeli przed objęciem funkcji sędziego. Będą też zobligowani do ujawnienia nicku, pod którym zabierają głos na portalach społecznościowych, wypowiadając się na tematy związane z polityką.

Zobacz także: Aleksander Kwaśniewski o Adrianie Zandbergu. "Ważne, by wytrzymał psychicznie falę popularności"

Zobacz wideo

Czarzasty: Ci sami sędziowie będą wam ścinali polityczne głowy

- Chcę, żeby każdy z nas odpowiedział sobie na pytanie: czy naprawdę chcemy tego, by jeden sędzia mógł kwestionować legalność wyboru drugiego sędziego. Czy każdy sędzia ma prawo do tego, by orzekać o zgodności ustaw z konstytucją? Czy chcemy mieć do czynienia z sytuacją, w której sędziowie uczestniczą w politycznych wydarzeniach? - mówił o projekcie ustawy w programie "Śniadanie w Polsat News" poseł PiS Łukasz Schreiber. 

- Ja wam się troszeczkę dziwię. Myślicie, że jak zastraszycie sędziów, to tak będzie na zawsze. Wszyscy sędziowie, którzy okazali się mendami i zaczną wykonywać wasze polityczne rozkazy, w momencie, w którym stracicie władzę okażą się jeszcze większymi mendami i będą was skazywali. Zawsze tak jest - zareagował przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty.

 - W tej chwili sędziowie za prosty awans, za 2 tys. złotych więcej, będą was całowali po rękach. Ale potem ci sami sędziowie będą wam ścinali polityczne głowy i będą z tego dumni - dodał polityk Lewicy.

Więcej o: