Donald Tusk o planach PiS. "Jeśli się uda, to będzie atak na każdego obywatela"

Donald Tusk odniósł się do budzącej kontrowersje nowelizacji ustawy o sądach. W jego ocenie to atak nie tylko na sędziów, lecz także na zwykłych obywateli.
Zobacz wideo

Donald Tusk promuje swoją książkę "Szczerze". W ramach spotkania w siedzibie "Gazety Wyborczej" w Warszawie odbyła się także konferencja prasowa, na której dziennikarze mogli zadawać byłemu szefowi Rady Europejskiej pytania. Tusk został zapytany o nowelizację ustawy szykowaną przez PiS, a dotyczącą dyscyplinowania sędziów.

Donald Tusk: Oni nie ukrywają, o co chodzi

- W państwach unijnych tak sformułowane przepisy nie tylko nie istnieją, ale nie mają prawa istnieć. To, co się dzieje, wydaje się kropką nad i w procesie dyscyplinowania sędziów. Chciałbym, żebyście zwrócili państwo uwagę na język, jakim posługują się autorzy tej ustawy. Oni nie ukrywają, że chodzi o zdyscyplinowanie sędziów pod względem politycznym. O zmuszenie ich do milczenia - mówił Donald Tusk.

Warto, żeby dotarło to do każdego Polaka: jeżeli PiS-owi uda się politycznie podporządkować sądy, będzie to atak na każdego obywatela - ocenił Donald Tusk.

Później na spotkaniu z czytelnikami Tusk zachęcał do udziału w protestach (te w obronie sędziów mają się odbyć w całej Polsce 18 grudnia). "A co się będę szczypał. Zachęcam wszystkich do protestowania, do wychodzenia ma ulice. Zagranica działa, widząc ludzi na ulicach" - cytował Dominik Uhlig z "Wyborczej".

PiS chce kolejnych zmian w sądach. Nowelizacja budzi obawy

Projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądu Najwyższego złożyli w piątek w Sejmie posłowie klubu PiS. Jak mówił poseł Jan Kanthak, przewiduje możliwość "złożenia z urzędu takich sędziów, którzy domniemywaliby sobie możliwość podważania Krajowej Rady Sądownictwa czy uprawnień, prerogatyw prezydenta, czy też podważania innych sędziów". Niektórzy sędziowie widzą w tym próbę zamachu na niezależność sądownictwa. Obawy w tej kwestii wyraził też Rzecznik Praw Obywatelskich. - Mamy prawo do sądu niezależnego, a nie sądu, który jest podporządkowany politykom - powiedział Adam Bodnar.

Więcej o: