Donald Tusk o planach PiS. "Jeśli się uda, to będzie atak na każdego obywatela"

Donald Tusk odniósł się do budzącej kontrowersje nowelizacji ustawy o sądach. W jego ocenie to atak nie tylko na sędziów, lecz także na zwykłych obywateli.
Zobacz wideo

Donald Tusk promuje swoją książkę "Szczerze". W ramach spotkania w siedzibie "Gazety Wyborczej" w Warszawie odbyła się także konferencja prasowa, na której dziennikarze mogli zadawać byłemu szefowi Rady Europejskiej pytania. Tusk został zapytany o nowelizację ustawy szykowaną przez PiS, a dotyczącą dyscyplinowania sędziów.

Donald Tusk: Oni nie ukrywają, o co chodzi

- W państwach unijnych tak sformułowane przepisy nie tylko nie istnieją, ale nie mają prawa istnieć. To, co się dzieje, wydaje się kropką nad i w procesie dyscyplinowania sędziów. Chciałbym, żebyście zwrócili państwo uwagę na język, jakim posługują się autorzy tej ustawy. Oni nie ukrywają, że chodzi o zdyscyplinowanie sędziów pod względem politycznym. O zmuszenie ich do milczenia - mówił Donald Tusk.

Warto, żeby dotarło to do każdego Polaka: jeżeli PiS-owi uda się politycznie podporządkować sądy, będzie to atak na każdego obywatela - ocenił Donald Tusk.

Później na spotkaniu z czytelnikami Tusk zachęcał do udziału w protestach (te w obronie sędziów mają się odbyć w całej Polsce 18 grudnia). "A co się będę szczypał. Zachęcam wszystkich do protestowania, do wychodzenia ma ulice. Zagranica działa, widząc ludzi na ulicach" - cytował Dominik Uhlig z "Wyborczej".

PiS chce kolejnych zmian w sądach. Nowelizacja budzi obawy

Projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądu Najwyższego złożyli w piątek w Sejmie posłowie klubu PiS. Jak mówił poseł Jan Kanthak, przewiduje możliwość "złożenia z urzędu takich sędziów, którzy domniemywaliby sobie możliwość podważania Krajowej Rady Sądownictwa czy uprawnień, prerogatyw prezydenta, czy też podważania innych sędziów". Niektórzy sędziowie widzą w tym próbę zamachu na niezależność sądownictwa. Obawy w tej kwestii wyraził też Rzecznik Praw Obywatelskich. - Mamy prawo do sądu niezależnego, a nie sądu, który jest podporządkowany politykom - powiedział Adam Bodnar.

Więcej o:
Komentarze (318)
Donald Tusk o planach PiS. "Jeśli się uda, to będzie atak na każdego obywatela"
Zaloguj się
 • pysio62

  Oceniono 84 razy 60

  Tusk ma calkowita racje, ale to Tusk nie rozliczyl Kaczynskiego i tej tak zwanej IVRP w 2007 roku. Tym razem rozliczenie musi byc calkowite, wlacznie z wyrokami skazujacymi czolowych PIS-owcow na wieloletnie kary pozbawienia wolnosci, najprawdopodobniej bedzie potrzebna delegalizacja PIS-u.

 • obeznany

  Oceniono 75 razy 53

  Terlecki wczorajszym nawoływaniem do "dyscyplinowania"(!) sędziów skryminalizował de facto jeden z trzech filarów DEMOKRACJI w tym kraju. To już ma wszelkie znamiona puczu bolszewickiego.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 63 razy 49

  pis to "rządy wiochy" - bezprawie, chamstwo, buta, lizanie zadów klechom... a z drugiej strony syf i smród, ruski węgiel, Banasie, Macierewicze, Jenigery i Misiewicze na każdym kroku, jumanie gdzie popadnie, ruina systemu szkolnictwa, kompletna zapaść systemu zdrowia i a końcu chęć trzymania Polaków za mordę , bo w tym systemie wkrótce nie będzie czego dzielić i dostana tylko "wybrani" typu Pawłowicz czy Piotrowicz !

 • fakiba

  Oceniono 66 razy 44

  Pis to organizacja przestępcza i jej miejsce jest w pierdlu w najlepszym razie

 • earthboundmisfit

  Oceniono 48 razy 34

  40% tego narodu wciąż popiera partię bolszewicką, która już nawet nie zachowuje pozorów i otwarcie wprowadza w Polsce komunę. Sami sobie nakładają chomąto i na dodatek uważają, że są najlepszym i najmądrzejszym narodem na świecie. Ktoś się jeszcze dziwi, dlaczego w XVIII wieku doszło do rozbiorów?

 • chi-neng

  Oceniono 40 razy 24

  "to atak nie tylko na sędziów, lecz także na zwykłych obywateli"
  -----
  I wszystko zostało powiedziane.
  Oczywiście, że TAK, bo przecież o to także chodziło od samego początku.

 • krynolinka

  Oceniono 42 razy 24

  Wojna! Szukają już pisiory po melinach kandydata na pierwszego prezesa sądu najwyższego poziomu kuchary Wolfgangowej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX