Koniec SLD i Wiosny. Powstaje Nowa Lewica. "To nowoczesny związek partnerski"

Nowa Lewica - tak będzie się nazywać ugrupowanie, które powstanie po połączeniu Wiosny i SLD. Wiosna znika ze sceny politycznej po niecałym roku, SLD - po 20 latach. Partia Razem zachowa odrębność.
Zobacz wideo

- Za kilka tygodni powstanie nowe ugrupowanie, w którym będziemy równoważnym partnerem i po partnersku będziemy podejmować wszystkie decyzje. To będzie nowoczesny związek partnerski w polskiej polityce - powiedział lider Wiosny Robert Biedroń. - Nowa Lewica. Pod takim szyldem będziemy tworzyć nowoczesne, otwarte, europejskie państwo dobrobytu dla wszystkich - ogłosił na sobotniej konwencji w Warszawie.

Powstaje Nowa Lewica. Koniec SLD i Wiosny

Partia pod nazwą Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) na polskiej scenie politycznej był obecna przez 20 lat. Wiosna samodzielnie przetrwała kilka miesięcy. Jej historia zaczęła się w lutym 2019 roku w czasie konwencji na Torwarze. Tuż przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi Wiosna weszła do lewicowej koalicji z SLD i partią Razem. Wspólnie zdobyli ponad 12 proc. głosów i wprowadzili posłów do Sejmu.

Partia Razem do nowego ugrupowania z Wiosną nie wejdzie, jednak w parlamencie nadal będą się wpierać. Klub parlamentarny ma się nazywać Nowa Lewica Razem - poinformował reporter TVN24. - Idziecie w stronę stworzenia nowej formacji która, mam nadzieję, będzie naszym dobrym sojusznikiem – powiedział - mówił na konwencji 14 grudnia Adrian Zandberg z Razem, cytowany przez tvn24.pl.

Nowa Lewica. Jak ma wyglądać podział władzy?

Lider SLD Włodzimierz Czarzasty przekazał, że podczas konwencji przyjęto statut, który prawdopodobnie po raz pierwszy w historii w taki sposób dzieli władze pomiędzy dwie partie. - Zgodnie z nim na poziomie kraju oraz poszczególnych województw będzie dwóch przewodniczących, dwie przewodniczące albo przewodnicząca i przewodniczący - tak wynika ze statutu - podał. Uzupełnił, że nowy statut oznacza także podzielenie po połowie wszystkich władz na poziomie kraju i województw, czyli równą liczbę członków SLD i Wiosny.

Proces konsolidacji nastąpi ostatecznie po zarejestrowaniu statutu przez sąd. Wtedy zostanie zorganizowany kongres wybierający nowe władze oraz kongresy wybierające władze na szczeblach wojewódzkich i powiatowych - poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa.

Więcej o: