Dni Schetyny jako szefa Platformy wydają się policzone. Wygrana Kidawy-Błońskiej w prawyborach to gwóźdź do jego trumny

Zgodnie z przewidywaniami Małgorzata Kidawa-Błońska wygrała prawybory prezydenckie w Platformie Obywatelskiej. Jej wygrana i wynik, który osiągnęła pokazują, że w Platformie pragnienie zmian jest duże. To fatalna wiadomość dla Grzegorza Schetyny w kontekście zbliżających się wyborów przewodniczącego partii.

345 spośród 470 ważnych głosów. To wynik wicemarszałkini Sejmu. Poparły ją niemal trzy czwarte delegatów na Konwencję Krajową PO. Rywalizujący z nią prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zdobył 125 głosów.

Wygrana Kidawy-Błońskiej jest wysoka i bezpieczna. Pokazuje, że dostała od kolegów i koleżanek z partii naprawdę mocny mandat do walki o prezydenturę. W kontekście przyszłości Platformy nie to jest jednak najważniejsze. Bardzo dobry wynik Kidawy-Błońskiej, popieranej przez zwolenników szybkich i zdecydowanych zmian w PO, i relatywnie słaby Jaśkowiaka wiele mówią o tym, jakie są dzisiaj nastroje w partii i jak wygląda układ sił wewnątrz Platformy.

Czy Małgorzata Kidawa-Błońska ma szanse w starciu z Andrzejem Dudą? Zobacz, jak jej potencjał ocenia politolog prof. Rafał Chwedoruk:

Zobacz wideo

A wygląda niekorzystnie dla Grzegorza Schetyny. Tajemnicą poliszynela jest, że to on w ostatniej chwili namówił na start w prawyborach prezydenta Poznania. Zdaniem części polityków Platformy skusił go obietnicą powierzenia funkcji szefa wielkopolskiej Platformy. Jaśkowiak wykonał swoje zadanie - uratował Schetynę i Platformę od totalnej kompromitacji, jaką byłoby fiasko organizacji prawyborów (pamiętajmy, że wszyscy inni potencjalni kontrkandydaci Kidawy-Błońskiej zrezygnowali ze startu).

Wynik Jaśkowiaka (125 głosów na 470 głosujących) pokazuje jedno z dwojga. Albo prezydent Poznania od początku był spisany przez Schetynę na straty i - jakby to ujął Radosław Sikorski - robił za "zająca" dla Kidawy-Błońskiej, albo zdolności Schetyny do wpływania na regionalnych baronów i ogółem struktury partii dramatycznie osłabły.

Rozmowy z politykami i działaczami Platformy każą przypuszczać, że znacznie bardziej prawdopodobny jest drugi ze scenariuszy. Wszak Schetynie bardzo zależało na osłabieniu Kidawy-Błońskiej, z którą - wedle relacji polityków PO - ma obecnie fatalne relacje. Wicemarszałkini Sejmu czuje się zdradzona przez Schetynę. Ma mu za złe, że za jej plecami werbował potencjalnych kontrkandydatów do prawyborów, że kandydaturę Jaśkowiaka położył na stole "za pięć dwunasta" i wreszcie, że z mniejszym lub większym skutkiem próbował "podbierać" jej stronników (chodziło o podpisy pod kandydaturami Kidawy-Błońskiej i Jaśkowiaka).

Wysokie zwycięstwo Kidawy-Błońskiej dowodzi też jeszcze jednej rzeczy. Chociaż od wyborów parlamentarnych minęły już przeszło dwa miesiące, atmosfera w Platformie wciąż jest bardzo napięta. Partia chce zmian. Zmianą numer jeden ma być wymiana przewodniczącego PO. Na razie oficjalnym kandydatem jest tylko senator Bogdan Zdrojewski, ale start poważnie rozważają także posłanka Joanna Mucha i wiceprzewodniczący PO Borys Budka (niemal wprost o chęci startu powiedział w niedawnym wywiadzie dla Gazeta.pl). A na tym lista kandydatów wcale nie musi się zamknąć.

O ile wciąż nie wiadomo, jak wielu będzie chętnych do walki o przywództwo w Platformie, o tyle wiadomo już, że wybory odbędą się 25 stycznia (ewentualna druga tura 8 lutego). Odliczając przerwę świąteczno-noworoczną, daje to mniej więcej miesiąc realnej kampanii. Dla Schetyny i jego ludzi to mało, bardzo mało. Właśnie przegrał generalną próbę sił. Przegrał ją bardzo wyraźnie. Sytuacja samej Platformy też jest trudna - słabe sondaże, Lewica napierająca z lewej, a PSL z prawej strony, potrzeba rozliczeń i atmosfera niepewności w partii. To mocno niesprzyjające okoliczności, żeby nagle wykonać spektakularną woltę i odwrócić układ sił na swoją korzyść.

Do tego mamy jeszcze powrót Donalda Tuska do krajowej polityki. Ludzie z otoczenia byłego szefa Rady Europejskiej zdradzają, że Tusk chce odbudować siłę Platformy i przygotować ją do wyborczych starć w 2023 i 2024 roku. Tyle że w wizji Tuska nie ma miejsca dla Schetyny i jego ludzi. W planach jest nowe otwarcie, nowe twarze i nowa energia. Być może nawet nowa partia, jeśli będzie to konieczne. Zwycięstwo Kidawy-Błońskiej, którą Tusk od początku otwarcie popierał, mocno przybliża go do odzyskania wpływów w dawnej partii i odbudowania swojej pozycji w krajowej polityce.

Więcej o:
Komentarze (250)
Prawybory prezydenckie w PO. Kidawa-Błońska wygrała z Jaśkowiakiem
Zaloguj się
 • bogucjusz

  Oceniono 47 razy 37

  I bardzo dobrze. Panie Schetyna, panie główny hamulcowy! Chcesz się przysłużyć Polsce? To odejdź.

 • polakadam

  Oceniono 22 razy 16

  Wybory prezydenckie za pasem a oni skupiają się na walce wewnątrzpartyjnej.
  Bardziej mnie obchodzi kto zostanie prezydentem niż kto kogo podgryza w platformie.

 • bmc3i

  Oceniono 33 razy 13

  Że tez Schetyna nie podał sie do dymisji ani po przegranych wyborach do PE, ani po przegranych wyborach do parlamentu.... Musi się jeszcze długo uczyć demokratycznych obyczajów.... I taki człowiek walczy demokracje w Polsce.

 • alef.omega

  Oceniono 12 razy 10

  Kidawa nie Kidawa - wszystko jedno. Jak będzie druga tura i naprzeciw du..y stanie nawet szympans, bezwzględnie wybieram szympansa.

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 14 razy 10

  Co z platformą, jak w platformie... to wszystko jest teraz bez znaczenia. Najważniejsze, aby pokonać Dudę i zatrzymać rządy ludożerców

 • js08836

  Oceniono 14 razy 8

  Nie jeden a dwa gwoździe. Porażka PO. PiS dawno ją rozszyfrowali nie stanowi żadnego dla nich zagrożenia. Jaśkowiak ,to byłaby dla Dudy i PiS zagadką . Jego szanse byłyby dużo wyższe. Wygrała klika i kolesiostwo w PO.

 • awm10

  Oceniono 12 razy 8

  Pożyjemy, zobaczymy.
  Mam do tego stosunek obojętny.
  To co jest ważne to:
  - pokonać dudę w maju
  - odsunąć pis na bocznicę za 4, a może za 2 lata.
  -

 • xegar

  Oceniono 13 razy 7

  Transmisję z prawyborów PO transmitowało na żywo nawet TVP Info. Początkowo mogło się to wydać dziwne, bo w przemówienu "jechali po PiS" raz za razem. Dość szybko można było się zorientować, że więcej seksu jest na niejednym pogrzebie, o kongresach PiS nie wspominając. Nie żebym je oglądał, ale na tym zebraniu PO naprawdę nie było żadnego porywającego fragmentu. Była na sali jakaś babeczka wydająca takie "jał!" po niektórych zdaniach Schetyny, ale to tak nie pasowało do wypowiedzi, że mogłaby być podesłana przez polityczną konkurencję. Raz Schetyna zacytował fragment mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk. Manewr zmyślny, miało być inteligentnie, ale po tym wykonaniu jakoś mi się zrobiło szkoda Noblistki. Po wystąpieniach na kanale Kurskiego pojawił się PiSowski Ekspert, który stwierdził że wszystko jest z góry ustalone i Kidawa-Błońska wygra 70% do 30%. No może 60:40, jeżeli tam się toczy jakiś wewnętrzny spór którego nie widać. Wszedłem na tą stronę zobaczyć czy ów Ekspert miał rację. Jest 73 do 27...

  Polska nie ma teraz Prezydenta. Ma harcerza i ministranta. Człowieka tchórzliwego i pozbawionego poczucia własnej wartości. Nie można inaczej mówić o człowieku który w tajemnicy przed kamerami zaprzysięga kontrowersyjne osoby na kluczowe stanowiska państwa prawa i jednocześnie dobrze chroniony, grzmi z kościelnych ambon na wyimaginowanych wrogów Polski. Ale Polska nie ma również Opozycji. To co było na tym spektaklu to nie była opozycja, tylko jakieś "cienkie bolki". Jeśli tacy wystawiają alternatywę dla Dudy, to Duda zostanie. I będzie postępował proces rozpadu państwa Polska.

  Mamy żyć w tak upośledzonym państwie? Ładny kapelusz nic nie da gdy w głowie brak pomysłu na Państwo przez duże "P". Jako program ma Błońska? Jaki autorytet? Jaki pomysł mają Ci którzy ją wystawili? Czy w ogóle mają jakikolwiek? "Niebycie" PiS-em nie sprawia automatyczne, że się BĘDZIE kimkolwiek.

 • jeak

  Oceniono 13 razy 7

  No to Duda wygrał ... niestety.
  Dobra kobita, ale tu trzeba fajtera, który będzie ostro i bez ceregieli walczył do końca, a nie jakieś bon ton.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX