Znamy kandydata PO na prezydenta. Do pojedynku z Andrzejem Dudą stanie Małgorzata Kidawa-Błońska

Oficjalną kandydatką Platformy Obywatelskiej na prezydenta została Małgorzata Kidawa-Błońska. W prawyborach wewnątrz partii posłanka rywalizowała z Jackiem Jaśkowiakiem.

W sobotę podczas Konwencji Krajowej członkowie Platformy Obywatelskiej zdecydowali, że ich kandydatką w nadchodzących wyborach prezydenckich będzie Małgorzata Kidawa-Błońska. Posłanka i wicemarszałkini Sejmu otrzymała 345 głosów i tym samym wygrała prawybory w partii z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania, który uzyskał 125 głosów. Tydzień wcześniej odbyła się debata pomiędzy kandydatami, która została negatywnie oceniona przez komentujących, którzy stwierdzili, że "PO jest zupełnie nieprzygotowane na wybory".

Polacy zauważyli, że w Polsce nie ma prezydenta, który upominałby się o ich prawa. (...) Ludzie widzą, że prezydent wychodzi na mównicę i na nich krzyczy. A tym głośniej krzyczy, im bardziej łamana jest Konstytucja

- powiedziała przed ogłoszeniem kandydata PO Małgorzata Kidawa-Błońska. Stwierdziła również, że prezydent nie może dopuścić do "spychania samorządu na margines życia społecznego".

Ludzie chcą przyszłości dla polskiej edukacji, kultury i nauki. Prezydent musi być promotorem kultury, a nie nocą tweetować nie wiadomo z kim

- podkreśliła Kidawa-Błońska. Dodała również, że będzie prezydentem przestrzegającym konstytucji.

Kidawa-Błońska: Wygram!

W piątek na Twitterze Małgorzata Kidawa-Błońska napisała, że wierzy w to, że Platforma odzyska urząd prezydenta. 

Dziękuję za wszystkie spotkania i rozmowy w całej Polsce. Przed nami walka w kampanii prezydenckiej. W tym roku odzyskaliśmy dla Polski Senat, na wiosnę odzyskamy urząd Prezydenta. Wierzę w to! Wygram!

W debacie kandydatów PO na prezydenta Kidawa-Błońska powiedziała, że kandyduje, bo nie zgadza się na "kolejnych Banasiów, Misiewiczów, Piotrowiczów". Stwierdziła również, że kobieta da sobie lepiej radę i stworzy w Polsce możliwość do dialogu.

Podczas Konwencji Krajowej ogłoszono również, że wybory nowego przewodniczącego partii odbędą się 25 stycznia, a ewentualna II tura - 8 lutego.

>>> Małgorzata Kidawa-Błońska: Mam pomysł i jestem gotowa, żeby pokonać Andrzeja Dudę. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: