Grodzki zapowiada próby blokowania ustawy ws. sędziów. "Senat sięgnie po wszelkie metody"

Projekt PiS ws. dyscyplinowania sędziów "wygląda niebezpiecznie" - ocenił marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Zapowiedział "zrobienie wszystkiego ", by "zachować fundament demokracji".

Ustawa mająca dyscyplinować sędziów będzie w miarę możliwości prawnych blokowana przez Senat - zapowiedział marszałek izby Tomasz Grodzki. Opozycja razem z senatorami niezależnymi ma w Senacie niewielką większość nad PiS.

Grodzki ocenił, że ustawa, "a przynajmniej jej zapowiedzi" wyglądają "niezwykle niebezpiecznie". W wypowiedzi cytowanej przez rmf24.pl stwierdził, że "Senat zrobi wszystko, aby zachować fundament demokracji", czyli "równowagę, współpracę i niezależność władzy sądowniczej, ustawodawczej i wykonawczej tak jak jest to zapisane w konstytucji". - Będziemy bronić konstytucji i będziemy bronić fundamentów demokracji wszystkimi metodami, które są przypisane Senatowi - powiedział.

Zobacz też: Kowal: Za rok, dwa będziemy mówić o „efekcie Grodzkiego”

Zobacz wideo

Senat ma jednak ograniczone możliwości działania wobec ustaw skierowanych z Sejmu. Nie ustosunkowanie się wobec takiej ustawy w ciągu 30 dni oznacza, że zostaje ona przyjęta. Odrzucenie jej lub uchwalenie z poprawkami sprawia, że ustawa wraca do Sejmu i ten może bezwzględną większością głosów odrzucić poprawki Senatu i uchwalić ustawę. Możliwe jest zatem opóźnienie prac lub dodanie poprawek, ale nie całkowite zablokowanie ustawy. 

PiS chce dyscyplinować sędziów 

Proponowana przez posłów PiS zmiana prawa ma umożliwić dyscyplinowanie sędziów "przekraczających swoje uprawnienia". Ministerstwo oświadczyło, że nowelizacja "realizuje zasadę transparentności organów władzy sądowniczej i sędziów", stanowiącą podstawową gwarancję demokratycznego państwa prawa. Projekt jest odpowiedzią na - jak pisze resort - rzekome "coraz częstsze poddawanie w wątpliwość apolityczność sędziów w Polsce", a także na "publiczne kwestionowanie przez jednych sędziów statusu innych, które godzi w niezawisłość sędziowską, (...) podważa zaufanie do wymiaru sprawiedliwości i (...) prowadzi do chaosu prawnego w Polsce".

Opozycja ostro krytykuje projekt. Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej, napisała na Twitterze, że projekt nowelizacji ma uczynić obywatela "bezbronnym wobec władzy", a władzę - "bezkarną". Bogdan Klich, senator związany z Platformą Obywatelską, określił tę nowelizację "kagańcem nałożonym na wolne sądy". Stwierdził również, że Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić w Polsce "Sądowy Stan Wojenny".

Więcej o:
Komentarze (268)
Grodzki zapowiada próby blokowania ustawy ws. sędziów. "Senat sięgnie po wszelkie metody"
Zaloguj się
 • marymania

  Oceniono 59 razy 45

  Jak PiSdecja skończy z niezależnymi sądami to się weźmie za wolne media. Już sobie wyobrażam ustawę, że dziennikarz odnoszący się "wrogo" do rządzących może być pozbawiony prawa do wykonywania zawodu. Wolno będzie tylko klaskać.
  Jeśli pozwolimy zniszczyć sądy, to Polska zniknie z mapy Europy!

 • fakiba

  Oceniono 52 razy 28

  Brawo panie Grodzki , blokować a może Gowin się postawi i nie porze paskudztwa

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 33 razy 19

  Głęboko gardzę tymi potomkami pańszczyźnianych parobów, którzy głosowali na pis.

 • ochujek

  Oceniono 31 razy 17

  Jest sposób. Owszem w ciągu 30 dni Senat ma ocenić ustawę. Ale nigdzie nie jest napisane w jakim terminie ma odesłać ją do Sejmu. Może ją przetrzymać ile zechce.

 • jasna0

  Oceniono 21 razy 13

  przykre, że tyle całkowicie nieinteligencjach pro pisoiorów zabiera zdanie w czymś na czym się całkowicie nie znają A kiedyś sami mogą oberwać, ale trudno, nie każdy jest mądry, niektórzy tak ślepo kochają pis, mimo, że nie widzą, że ci ich okradają i okłamują dla własnych interesów Bo pieni.adze i stanowiska to jedyny priorytet pisowców, nie Polska ale ich własne dostatnie życie, pora żebyście to wreszcie zrozumieli

 • 7ogamihcra

  Oceniono 18 razy 12

  A po co ostrzegać dyktatora...jeszcze następną ustawą zlikwidują senat.
  Jaki problem...co ?, że niezgodnie z konstytucją...e tam...a mało to było
  już do tej pory takich niezgodności. Likwidacja konstytucyjnego trójpodziału władzy i uzależnienie sądownictwa od dyktatury...to przy tym likwidacja senatu pryszcz.

 • antoszek22

  Oceniono 17 razy 9

  Wzór apelu do władz PISlamu pokazujący jak ominąć słówko -wrogość, z nowej ustawy o dalszym umacnianiu paranoi i schizofrenii.

  Czasem aż oczy bolą patrzeć, jak się dla naszego klubu przemęcza, łamiąc prawo i sprawiedliwość prezes Jarosław Kaczyński , naszego klubu jutrzenka i tęcza. Ciągle knuje! Każdego podkabluje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie – to wilki! To mówiłem ja – Mateusz Pinokio , premier drugiej klasy. Niech żyje nam prezes dwieście lat!
  To jeszcze ja – Mateusz Pinokio, bo w zeszłym tygodniu nie mówiłem, bo byłem chory. Mam zwolnienie. Łubu dubu, łubu dubu, niech żyje nam prezes naszego klubu. Niech żyje nam! To śpiewałem ja – Pinokio.

 • seymir

  Oceniono 10 razy 8

  ".........Ministerstwo oświadczyło, że nowelizacja "realizuje zasadę transparentności...."
  Fajnie. Tylko jeszcze zróbcie tak aby politycy nie mogli manipulować, wywierać nacisków, straszyć tych sędziów którzy w zgodzie ze swoją wiedzą prawniczą i sumieniem wydają lub będą wydawać wyroki nie po myśli tych, którzy aktualnie sprawują władzę ustawodawczą i wykonawczą.
  Bo jak na razie wygląda to tak jakby rządzący chcieli sobie stworzyć narzędzie do represjonowania sędziów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX