Terlecki: Ustawa jest łagodna, opozycja łże. "Musimy zdyscyplinować nadzwyczajną kastę"

Opozycja "jak zwykle łże", a projekt dyscyplinujący sędziów jest "bardzo łagodny" - przekonywał w Sejmie Ryszard Terlecki. Wicemarszałek nie chciał wchodzić w szczegóły i szybko przerwał rozmowę z dziennikarzami.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) odciął się od krytyki opozycji ws. projektu mającego dyscyplinować sędziów. Stwierdził, że opozycja "jak zwykle łże". 

- Musimy zdyscyplinować nadzwyczajną kastę i to jest bardzo łagodny projekt, bardzo delikatny

 - mówił dziennikarzom w Sejmie. Po kilku zdaniach rozmowę przerwał. Wcześniej stwierdził, że w Europie też są takie rozwiązania. - Sędziowie nie mogą w żadnym wypadku i w żadnych okolicznościach angażować się w życie polityczne. A u nas się angażują. Objeżdżanie Europy i opowiadanie różnych bzdur to już jest działalność polityczna - powiedział Terlecki. 

Zobacz też: Waldemar Buda o głosach ws. ujawnienia list poparcia do KRS

Zobacz wideo

Ministerstwo straszy chaosem prawnym w Polsce 

W opublikowanym stanowisku Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że poselski projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym "w żadnym przypadku nie ogranicza niezawisłości sędziów". Resort zaznacza, że zmiana pozwoli utrwalić konstytucyjny standard apolityczności sędziów.

Proponowana przez posłów PiS zmiana prawa ma umożliwić dyscyplinowanie sędziów "przekraczających swoje uprawnienia". Ministerstwo oświadczyło, że nowelizacja "realizuje zasadę transparentności organów władzy sądowniczej i sędziów", stanowiącą podstawową gwarancję demokratycznego państwa prawa. Projekt jest odpowiedzią na - jak pisze resort - rzekome "coraz częstsze poddawanie w wątpliwość apolityczność sędziów w Polsce", a także na "publiczne kwestionowanie przez jednych sędziów statusu innych, które godzi w niezawisłość sędziowską, (...) podważa zaufanie do wymiaru sprawiedliwości i (...) prowadzi do chaosu prawnego w Polsce".

Projekt przewiduje między innymi przeniesienie na inne stanowisko służbowe, kary finansowe lub złożenie z urzędu sędziów, którzy "podważają prerogatywy" prezydenta, status Krajowej Rady Sądownictwa, bądź innych sędziów. Sędziowie będą mieli obowiązek poinformowania, w jakich stowarzyszeniach i fundacjach działają oraz do jakich partii należeli przed objęciem funkcji sędziego. Będą też zobligowani do ujawnienia nicku, pod którym zabierają głos na portalach społecznościowych, wypowiadając się na tematy związane z polityką.

"Sądowy Stan Wojenny"

Działanie PiS-u wywołało falę negatywnych komentarzy opozycji. "Wprowadzana pod osłoną nocy w rocznicę stanu wojennego ustawa specjalna łamiąca kręgosłupy sędziom to hańba. Każdy sędzia, który założy mundur PiS, będzie potępiony i rozliczony" - napisał Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej, napisała na Twitterze, że projekt nowelizacji ma uczynić obywatela "bezbronnym wobec władzy", a władzę - "bezkarną". Bogdan Klich, senator związany z Platformą Obywatelską, określił tę nowelizację "kagańcem nałożonym na wolne sądy". Stwierdził również, że Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić w Polsce "Sądowy Stan Wojenny".

Więcej o:
Komentarze (357)
Terlecki: Ustawa dyscyplinująca jest łagodna. "Musimy zdyscyplinować nadzwyczajną kastę"
Zaloguj się
 • stanczykowo

  Oceniono 56 razy 50

  Zdyscyplinować nadzwyczajną kastę? Paradne!!!
  Czy to znaczy, że zdyscyplinujecie np. Banasia?
  A może nawet samego prezesa? Przynajmniej żeby faktury płacił i nie zatrudniał słupów do pilnowania "Srebrnej".
  A może Glapiński zwolni swoje metresy?
  A może nauczycie się jeździć SOPem bez powodowania katastrof w ruchu lądowym? Bo przecież nie trzeba gnać 180km/h, żeby zdążyć.
  A może Rydzyka zdyscyplinujecie?
  A może cała wasza partia się łaskawie zdyscyplinuje? I nie mam tu na myśli tzw. "dyscypliny partyjnej" przy głosowaniu każdej bzdury, tylko przestrzegania obowiązującego prawa.

 • fakiba

  Oceniono 51 razy 47

  Poczekam jak zmieni się rząd , ale przepisy zostaną , wtedy zacznie się wycie i płacz ale będzie za późno

 • praskiso

  Oceniono 45 razy 41

  To jest wyraz bezsilności tego rządu. Prezes bezsilny tetryk i jego pampers Terlecki.

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 34 razy 32

  Zasada trójpodziału władzy jest fundamentem cywilizacji zachodniej, wywodzącej się z cywilizacji łacińskiej-rzymskiej.
  Ograniczanie tej zasady jest charakterystyczne dla tych, którym bliższa jest bardziej autorytarna koncepcja państwa. To pierwszy aspekt sprawy.
  Drugi to taki, że zapowiedź karania sędziów za orzekanie zgodne z orzeczeniami TSUE, to zapowiedź łamania prawa UE, które na mocy Traktatu Akcesyjnego, jest nadrzędne nad prawem krajowym. I to brzmi groźnie.

 • tedfarmer

  Oceniono 34 razy 30

  Pies ,a raczej karaluch,jak zwykle naćpany,bełkocze bez ładu i składu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX