Terlecki: Ustawa jest łagodna, opozycja łże. "Musimy zdyscyplinować nadzwyczajną kastę"

Opozycja "jak zwykle łże", a projekt dyscyplinujący sędziów jest "bardzo łagodny" - przekonywał w Sejmie Ryszard Terlecki. Wicemarszałek nie chciał wchodzić w szczegóły i szybko przerwał rozmowę z dziennikarzami.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) odciął się od krytyki opozycji ws. projektu mającego dyscyplinować sędziów. Stwierdził, że opozycja "jak zwykle łże". 

- Musimy zdyscyplinować nadzwyczajną kastę i to jest bardzo łagodny projekt, bardzo delikatny

 - mówił dziennikarzom w Sejmie. Po kilku zdaniach rozmowę przerwał. Wcześniej stwierdził, że w Europie też są takie rozwiązania. - Sędziowie nie mogą w żadnym wypadku i w żadnych okolicznościach angażować się w życie polityczne. A u nas się angażują. Objeżdżanie Europy i opowiadanie różnych bzdur to już jest działalność polityczna - powiedział Terlecki

Zobacz też: Waldemar Buda o głosach ws. ujawnienia list poparcia do KRS

Zobacz wideo

Ministerstwo straszy chaosem prawnym w Polsce 

W opublikowanym stanowisku Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że poselski projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym "w żadnym przypadku nie ogranicza niezawisłości sędziów". Resort zaznacza, że zmiana pozwoli utrwalić konstytucyjny standard apolityczności sędziów.

Proponowana przez posłów PiS zmiana prawa ma umożliwić dyscyplinowanie sędziów "przekraczających swoje uprawnienia". Ministerstwo oświadczyło, że nowelizacja "realizuje zasadę transparentności organów władzy sądowniczej i sędziów", stanowiącą podstawową gwarancję demokratycznego państwa prawa. Projekt jest odpowiedzią na - jak pisze resort - rzekome "coraz częstsze poddawanie w wątpliwość apolityczność sędziów w Polsce", a także na "publiczne kwestionowanie przez jednych sędziów statusu innych, które godzi w niezawisłość sędziowską, (...) podważa zaufanie do wymiaru sprawiedliwości i (...) prowadzi do chaosu prawnego w Polsce".

Projekt przewiduje między innymi przeniesienie na inne stanowisko służbowe, kary finansowe lub złożenie z urzędu sędziów, którzy "podważają prerogatywy" prezydenta, status Krajowej Rady Sądownictwa, bądź innych sędziów. Sędziowie będą mieli obowiązek poinformowania, w jakich stowarzyszeniach i fundacjach działają oraz do jakich partii należeli przed objęciem funkcji sędziego. Będą też zobligowani do ujawnienia nicku, pod którym zabierają głos na portalach społecznościowych, wypowiadając się na tematy związane z polityką.

"Sądowy Stan Wojenny"

Działanie PiS-u wywołało falę negatywnych komentarzy opozycji. "Wprowadzana pod osłoną nocy w rocznicę stanu wojennego ustawa specjalna łamiąca kręgosłupy sędziom to hańba. Każdy sędzia, który założy mundur PiS, będzie potępiony i rozliczony" - napisał Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej, napisała na Twitterze, że projekt nowelizacji ma uczynić obywatela "bezbronnym wobec władzy", a władzę - "bezkarną". Bogdan Klich, senator związany z Platformą Obywatelską, określił tę nowelizację "kagańcem nałożonym na wolne sądy". Stwierdził również, że Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić w Polsce "Sądowy Stan Wojenny".