- Na pierwszy rzut oka nie widzę tam żadnej sprzeczności z polską konstytucją i prawem europejskim, natomiast widzę odwzorowanie wartości, zasad i regulacji konstytucyjnych - powiedział w radiowej Trójce Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta. - TSUE w wyroku swoim wprost podkreśla, że nikt nie ma prawa kontroli decyzji prezydenta o powołaniu sędziego i jeżeli ja czytam to uzasadnienie to się zgadzam, uznaję za słuszne. I to jest zgodne z poglądem Kancelarii Prezydenta - stwierdził Mucha.
Jak podkreślił, ustawa "będzie podlegała normalnym pracom parlamentarnym". - Zobaczymy, jaki będzie miała ostateczny kształt - powiedział.
Wiceszef Kancelarii Prezydenta podkreślił, że sędziowie nie mogą wchodzić w politykę. - Tutaj trzeba powiedzieć zdecydowanie . Sędziowie zajmują się - i jest to bardzo doniosłym zadaniem - wydawaniem wyroków w imieniu Rzeczypospolitej i chcemy, żeby się zajmowali wydawaniem wyroków - mówił gość Trójki.
>>> Waldemar Buda o głosach ws. ujawnienia list poparcia do KRS:
Proponowane przez PiS zmiany dotyczą ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. W radiowej Jedynce wicerzecznik partii Radosław Fogiel nie wykluczył, że Sejm zajmie się nimi na kolejnym posiedzeniu. Z propozycji wynika, że sędziowie, którzy będą podważali decyzję podjęte przez KRS i prezydenta, będą mogli być ukarani odsunięciem od sprawowanej funkcji, przeniesieniem, bądź grzywną.
Projekt nowelizacji zakłada także nałożenie na sędziów obowiązku złożenia oświadczenia, dotyczącego ich działalności pozasędziowskiej. Nowelizacja będzie obligowała sędziów do ujawnienia pseudonimów, których używają w internetowych dyskusjach dotyczących polityki.