Marek Kuchciński wspomina rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i myli przy tym datę

Marek Kuchciński zaliczył wpadkę na Twitterze. Chciał uczcić rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, ale pomylił przy tym datę. "13 XII 1980 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny, niszcząc tym samym szansę na szybsze przemiany demokratyczne" - napisał były marszałek Sejmu.

"13 XII 1980 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny, niszcząc tym samym szansę na szybsze przemiany demokratyczne. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z Solidarnością, a życie straciło kilkadziesiąt osób. Cześć Ich Pamięci!" - napisał Marek Kuchciński. Użytkownicy Twittera szybko wytknęli błąd byłemu marszałkowi Sejmu, przypominając, że stan wojenny wprowadzono 13 grudnia, ale 1981 r. To właśnie tego dnia telewizja wyemitowała pamiętne przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego. - Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju - obwieścił wtedy Jaruzelski.

Obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

W piątek w całej Polsce odbędą się wydarzenia związane z 38. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. W Warszawie prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe, a o 17:00 w byłym areszcie przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar stanu wojennego.

>>> 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny:

Zobacz wideo

O 19:30 w całym kraju odbędzie się także akcja społeczna "Zapal światło wolności", w której Polacy zapalą świeczki lub znicze w oknach, przy pomnikach i krzyżach i w ten sposób upamiętnią ofiary komunizmu w Polsce.

Więcej o: