Rezolucja PE ws. Polski coraz bliżej. Znamy treść, na celowniku uchwały "o strefach wolnych od LGBT"

Parlament Europejski opublikował projekt rezolucji w sprawie "stref wolnych od LGBT" w Polsce. W dokumencie zawarto szereg zaleceń dla polskiego rządu, przede wszystkim odwoływania uchwał samorządów skierowanych przeciwko "ideologii LGBT" czy znanych pod formą Samorządowej Karty Praw Rodzin.

Na stronach Parlamentu Europejskiego opublikowano projekt rezolucji w sprawie osób nieheteroseksualnych w Polsce. Jakub Gawron, jeden z aktywistów, którzy informowali europosłów o sytuacji w Polsce, przekazał, że w projekcie uwzględniono sugestie przedstawicieli polskiej społeczności LGBT.

Sama rezolucja to obszerny dokument, który zaczyna się od serii wskazań na międzynarodowe akty prawne, dotyczących praw człowieka czy zakazów dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. W jej dalszej części można znaleźć za to jasne i klarowne stanowisko:

[Parlament Europejski] zdecydowanie potępia wszelką dyskryminację osób LGBTI i ich podstawowych praw przez władze publiczne, w tym nawoływanie do mowy nienawiści przez władze publiczne i urzędników, także w kontekście niedawnych deklaracji o "strefach wolnych od LGBT" w Polsce i wzywa Komisję do zdecydowanego potępienia tych publicznych dyskryminacji.

>>> Tak przebiegał tegoroczny "Marsz Równości" w Płocku:

Zobacz wideo

PE w rezolucji wzywa polski rząd do interwencji

Gawron wskazuje z kolei, że w rezolucji nie ograniczono się tylko do krytyki uchwał anty-LGBT (chodzi o uchwały na różnym poziomie samorządów, mających być sprzeciwem wobec działań "ideologii LGBT"), ale także Samorządowej Karty Praw Rodzin.

Wspomniana Karta to dokument opracowany przez Ordo Iuris i inne organizacje, która ma "chronić przed deprawacją dzieci". Są w Polsce samorządy, które przyjmowały jej zapisy w formie uchwał. Łącznie - wskazano w rezolucji - samorządów, które przyjęły takie uchwały, jest w Polsce ponad 80 (można je zobaczyć na stronie Atlas Nienawiści).

Tak przebiegało pierwsze czytanie projektu rezolucji: Europarlament o polskich "strefach wolnych od LGBT". "Takie sytuacje nie mają prawa się dziać w UE"

Projekt rezolucji zawiera też apel do rządu, by poza potępieniem takich praktyk, interweniował w miejscach, gdzie takie uchwały były przyjmowane i "odwołał działania atakujące prawa LGBTI".

Jeśli chodzi o samorządy jest jeszcze apel, by Komisja Europejska dokładnie przyjrzała się, czy te pobierające fundusze z UE spełniają zasady antydyskryminacyjne, a więc w praktyce: nie przyjmowały uchwał anty-LGBT.

10 grudnia Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył uchwały w sądach administracyjnych jako "nielegalne, dyskryminujące, ograniczające prawa i wolności". RPO wniósł pierwsze skargi na wybrane uchwały do pięciu różnych wojewódzkich sądów administracyjnych.

W rozmowie z portalem queer.pl Gawron przekazał, że głosowanie nad projektem rezolucji odbędzie się 18 grudnia. Natomiast do 16 grudnia eurodeputowani mają czas na zgłaszanie poprawek.

Kontrofensywa Kempy i Jakiego. "Atak na Polskę" 

Na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego pod koniec listopada odbyło się pierwsze czytanie projektu rezolucji. Udział w debacie brała m.in. Beata Kempa, która podkreślała, że w Polsce ofiarami prześladowań są katolicy i chrześcijanie, odwoływała się głównie do obrazy uczuć religijnych:

Działacze ruchu LGBT z prowokacji uczynili swoją najsilniejszą broń. W czasie ich licznych marszów w Polsce często dochodziło do aktów dyskryminacji i jawnego naruszenia uczuć religijnych milionów chrześcijan. Obraza, profanacja, próba zbezczeszczania bodaj najświętszego wizerunku dla chrześcijan, jakim jest wizerunek Matki Bożej - czy to nie jest dyskryminacja i mowa nienawiści?

Mówiła również o "Gazecie Polskiej", która po wydaniu naklejki "Strefa wolna od LGBT", miała być "przedmiotem cenzury i prześladowań". - Takiej fali prześladowań w Polsce nie było od 1989 roku. Zatem porozmawiajmy w PE o skali nienawiści i o skali waszej nienawiści. (..) Jestem za wzajemnym szacunkiem, ponieważ każdy człowiek ma godność, ale nie można milczeć, gdy agresywna ideologia mniejszości, domagając się na sztandarach przywilejów dla siebie, jednocześnie szkaluje tych, którzy mają inne zdanie - grzmiała. 

Głos zabierał także Patryk Jaki, który uznał, że cała dyskusja i sama rezolucja to "atak na Polskę". Na swoim koncie na Twitterze przekonywał: 

Polska znów atakowana za rzekome"tworzenie stref wolnych od LGBT". Nasz kraj został dziś porównany do Hitlera i tworzenia przez niego "stref wolnych od Żydów". Przypomniałem historie Polski i absurd tych porównań.
Więcej o:
Komentarze (137)
Rezolucja PE ws. Polski coraz bliżej. Znamy treść, na celowniku uchwały "o strefach wolnych od LGBT"
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 44 razy 24

  Suweren nigdy nie ogarnie o co w tym wszystkim chodzi. Suweren wie jedno - chodzę do kościoła to znaczy że jestem dobry. A zboczeńcom mówię zdecydowane nie. Chyba że są w sutannach. Albo politykami. Albo z mojej rodziny ...

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 39 razy 19

  Mentalność Kalego podstawową naturą pisowca - gdy pewien właściciel sklepu wywiesił kartkę, że w jego sklepie jest "Strefa wolna od PiS" - a lekarz, że nie przyjmuje pisowców, to nowogrodzkie kundle wyly i szczekały, jaka ta opozycja nietolerancjna :) Karma wraca pisorki.

 • europeanian

  Oceniono 32 razy 16

  ale przecież wschód Polski nienawidzi Unii, za to nie wyłamują się z szablonu geograficznego i Rosja to dla nich wzór cnót moralnych, może tak tą część przeczepić do Rosji, logicznien by było?

 • magda_breslau

  Oceniono 33 razy 15

  Nur fur Deutche.

  Piekna tradycje kultywuje Partia i jej przybudowki.

 • mitochondrium52

  Oceniono 13 razy 11

  widzialem w TVPKur(e)wski jak niejaki Bortniczuk oskarzyl Sekielskiego o atakowanie wartosci chrzescjanskich. Z tego co widzialem ogladajac film braci Sekielskich to pietnowali oni pedofilie wsrod ksiezy i ukrywanie przestepcow przez przelozonych. To sa wasze wartosci chrzescjanskie? Ze ksieza dupcza dzieci a przelozeni ich kryja? To wy sobie wsadzcie te swoje wartosci chrzescjanskie tam, gdzie mozecie mnie pocalowac.

 • magda_breslau

  Oceniono 24 razy 10

  ""In giving freedom to the slave we assure freedom to the free", Abraham Lincoln.

  Zrownujac ludzi wobec prawa, sami nie odbieramy sobie niczego, tylko poszerzamy strefe wolnosci, z ktorej korzystaja wszyscy. Polska ma deficyt wolnosci. Dusi sie toksynami z ruskiego wegla i ograniczeniami, ktore wladza kazdego rodzaju stara sie narzucic ludziom.

  "Zamykamy! Kontrola!", wrzeszczal kiedys nieudacznik wymachyjac legitymacja Sanepidu w mojej ulubionej pizzerri. Dobrze, ze nie wolal "Gleba! Sanepid!".

 • skromne-zero

  Oceniono 19 razy 7

  "Nasz kraj został dziś porównany do Hitlera i tworzenia przez niego "stref wolnych od Żydów".
  POWYŻSZE jest PRAWDĄ. PiSS i sukienkowi chętnie by wymordowali niewierzących i LGBT.

 • drugiepietro

  Oceniono 8 razy 6

  Widać, że przystawka PiS za pośrednictwem Kempy i Jakiego skwapliwie zbiera gruz, by wznieść solidny mur oddzielający Polskę od reszty Europy. Skąd się bierze ta ich dążność do budowania twierdzy obronnej zamiast kruszyć wszystko, co przeszkadza w swobodnej integracji?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX