Opozycja komentuje projekt nowelizacji ustawy o sądach. "Sądowy stan wojenny", "Sędzia w mundurze PiS"

W czwartek klub Prawa i Sprawiedliwości złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. Zakłada on możliwość dyscyplinowania sędziów i odwoływania z zawodu tych, którzy będą podważali działania nowej KRS czy innych sędziów. Działanie PiS-u wywołało falę negatywnych komentarzy opozycji.

Mecenas Michał Wawrykiewicz, który startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Obywatelskiej, zamieścił na Twitterze wpis, w którym skrytykował zgłoszony do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o sądach.

Czytam z rana, na spokojnie i dokładnie ten dekret o stanie wojny z sędziami. Puściły im już wszelkie hamulce. Zamordyzm, jakiego na poziomie normatywnym za Bieruta nie było. Podpisano: adwokat - podżegacz, pomocnik, a nawet ekstraneus! (art. 18 par. 2 i 3, art. 21 par. 2 k.k.)

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna w mediach społecznościowych nazwał tę nowelizację "hańbą".

Wprowadzana pod osłoną nocy w rocznicę stanu wojennego ustawa specjalna łamiąca kręgosłupy sędziom to hańba. Każdy sędzia, który założy mundur PiS, będzie potępiony i rozliczony.

Katarzyna Lubnauer, posłanka z Nowoczesnej, napisała na Twitterze, że projekt nowelizacji ustawy o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym ma uczynić obywatela "bezbronnym wobec władzy":

Kiedy władza miażdży niezależność sędziów, robi to w jednym celu, aby obywatela uczynić bezbronnym wobec tej władzy, a siebie bezkarnym.

"To kolejny krok w kierunku wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej"

Bogdan Klich, senator związany z Platformą Obywatelską, określił tę nowelizację "kagańcem nałożonym na wolne sądy". Stwierdził również, że Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić w Polsce "Sądowy Stan Wojenny".

Ustawa o ustroju sądów powszechnych to kaganiec nałożony na #WolneSądy W rocznicę #13grudnia PiS próbuje wprowadzić w Polsce #SądowyStanWojenny Teraz wiadomo, kto dziś stoi tam, gdzie wtedy stało ZOMO

Sławomir Neumann, poseł PO, zamieścił na Twitterze wpis, w którym stwierdził, że zarówno PiS, jak i prezydent Andrzej Duda "idą na wojnę z sędziami".

PiS i PAD idą na wojnę z sędziami. To absolutny zamach na niezależność i niezawisłość sędziowską. Jak widać chcą to załatwić do końca kadencji A. Dudy. Tylko, że jest to krótka droga do #polexit

Przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Borys Budka projekt ustawy nazwał "skandalicznym". Stwierdził, że to "kolejny krok w kierunku wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej".

Skandaliczny projekt ustawy kneblującej sędziów to kolejny krok w kierunku wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. To standardy państw autorytarnych, próba całkowitego podporządkowania sądów PiS.

>>> Poranna rozmowa Gazeta.pl z Michałem Wawrykiewiczem. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (194)
Opozycja komentuje projekt nowelizacji ustawy o sądach. "Sądowy Stan Wojenny", "Sędzia w mundurze PiS"
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 38 razy 22

  Ciekawe kiedy zaczną strzelać do sędziów którzy mają inne zdanie niż partia pis ?

 • myciel66

  Oceniono 21 razy 17

  Cóż to dodać. Opresor zrzucił maskę i wylazła morda zamordystów. Mam nadzieję, że społeczeństwo przyzwyczajone do demokracji i zysków bycia w UE ocknie się i da odpór puczystom. Stalin wprowadzał swoją utopię na bagnetach czerwonej armii. Kaczor i Zero oprócz buty i strachu przed rozliczeniem niewiele mają za sobą. Strach jest złym doradcą, a chciejstwo bez środków do jego realizacji to zwykła głupota. Złamcie karki pisobolszewio!

 • chi-neng

  Oceniono 33 razy 17

  "Hańba!","Sądowy Stan Wojenny"
  -----
  GORZEJ!
  Coraz wyraźniejsze i coraz SZYBSZE WKRACZANIE W KACZĄ DYKTATURĘ!

 • zdzich02

  Oceniono 26 razy 10

  Z okazji 38 rocznicy wprowadzeni stanu wojennego, PiS jak kontynuator PZPR chce wprowadzić stan wojenny w sądach.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 13 razy 9

  Szachermacher na uszach staje: wypożyczył z Olgino trolli, których łatwo rozpoznać po braku polskich znaków, a swoją trzódkę zapędził do minusowania.

 • hiperon59b

  Oceniono 11 razy 9

  Wyszło trzech wybitnych lizusów i karierowiczów pisiej zgrai, pan Kanthak, Ozdoba i Kaleta (wybitni znawcy prawa) i ogłosili projekt ustawy która podporządkuje władzę sądowniczą władzy ustawodawczej i wykonawczej. Pisia zgraja się chwieje to coraz mocniej kąsa.

 • zakrzyczny

  Oceniono 15 razy 9

  porąbany pis właśnie dzięki demokracji, o czym zapomniał bądź nigdy nie pamiętał, doszedł do władzy i z całym zapałem niszczy to osiągnięcie; gdyby panował ustrój lansowany przez "suwerena" - siedzieliby w pierdlu lub na emigracji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX