Szef klubu i wręcz "I wicemarszałek" z mnóstwem obowiązków. "Cała władza w ręce Terleckiego"

Na tle innych wicemarszałków najwięcej obowiązków ma Ryszard Terlecki. Jak wskazuje "Rzeczpospolita" wraz z szerokim wachlarzem zadań Terlecki jest też szefem klubu PiS. "Cała władza w ręce Terleckiego" - kwituje dziennik.

"Rzeczpospolita" dotarła do treści - tu warto podkreślić: rutynowego - postanowienia marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Każdy marszałek, po objęciu stanowiska czy zmianie w Prezydium Sejmu, taki dokument wydaje. Dzieli w nim kompetencje i zadania między wicemarszałków.

Np. wicemarszałek Piotr Zgorzelski z PSL jest odpowiedzialny za interpelacje i zapytania poselskie, Włodzimierz Czarzasty z SLD za petycje, Małgorzata Gosiewska z PiS zajmuje się nieobecnościami posłów, a Małgorzata Kidawa-Błońska z KO - pomocą socjalną i Polską Grupą Unii Międzyparlamentarnej.

>>> Wicemarszałkowie i marszałkowie Sejmu lekko nie mają. Przypominamy słynne: "Trzeba to anulować, bo my przegramy"

Zobacz wideo

Długa lista zadań wicemarszałka Terleckiego

Na tle obowiązków Ryszarda Terleckiego inni wicemarszałkowie wypadają blado. Szef klubu parlamentarnego PiS jako wicemarszałek, w dodatku wyznaczony jako pierwszy zastępca Witek, jak wylicza "Rzeczpospolita", zajmuje się:

Zagranicznymi podróżami posłów, przyjmowaniem delegacji, współpracą międzynarodową Sejmu, poselskimi paszportami dyplomatycznymi i warunkami wykonywania mandatu poselskiego.

Do tego dochodzą obowiązki szefa klubu parlamentarnego, a więc: pilnowanie dyscypliny wśród posłów (a ta dla PiS jest kluczowa, ma 235 głosów w Sejmie), reprezentuje na Konwencie Seniorów klub (w przypadku Terleckiego to rola podwójna - wicemarszałka i szefa klubu). Poza tym na szefach klubu spoczywa trochę pracy typowo organizacyjnej: zatrudnianie pracowników do biura i zarządzanie, etc. Zresztą "Rz" tak zatytułowała materiał: "Cała władza w ręce Terleckiego".

Terlecki I wicemarszałkiem i szefem klubu. "Czym tłumaczyć tak wielką władzę w Sejmie?"

Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśnia, że Terlecki miał już wcześniej podobne zadania, a teraz dodano mu jedynie kwestie współpracy międzynarodowej. Oprócz tego w ocenie CIS trudno wskazać, czy zawsze z szerokimi kompetencjami wiąże się sporo pracy. Jako przykład, cytowany przez "Rz", podano wicemarszałka Zgorzelskiego, który zajmuje się interpelacjami, tymczasem w ubiegłej kadencji było ich aż 44 tys.

Dziennik zastanawia się jeszcze nad jedną kwestią w przypadku Ryszarda Terleckiego, jak czytamy: "Czym tłumaczyć tak wielką władzę w Sejmie?". Zdaniem Jana Grabca z PO wynika to z tego, że prezes PiS Jarosław Kaczyński chce "zachować kontrolę partyjną nad Sejmem", a gwarantem jej ma być właśnie wysoka pozycja i spore kompetencje Terleckiego.

Więcej o:
Komentarze (28)
Szef klubu i wręcz "I wicemarszałek" z mnóstwem obowiązków. "Cała władza w ręce Terleckiego"
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 10 razy 8

  Hahaha....hahaha
  No to przynajmniej, NIE musi się ‘drogować ':).
  Sam nawał obowiązków zapewne działa na niego jak narkotyk.
  Odurzony własną, niespodziewaną ważnością i wielkością:).

 • tempa-dzida2

  Oceniono 8 razy 6

  Tak naprawdę, to niewiele mnie to obchodzi.
  Nie znam chłopa. żadnych dokonań. Na dodatek jeszcze nic "mądrego" od niego nie usłyszałem.

 • domowy daeodon

  Oceniono 11 razy 5

  Lubię oglądać horrory, częściej na łamach prasy i TV będę je miał za pośrednictwem Nosferatu wampira powtarzające mu jakieś tam decyzje wiadomo kogo.

 • fakiba

  Oceniono 7 razy 5

  Terlecki to pikuś , rządzi kaczor i tyle , oni wszyscy są mu podlegli

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 4 razy 4

  Ten ruch potwierdza, że pani Witek pozostanie pokojówką pisbolszewi w Sejmie RP.

 • nowyemeryt

  Oceniono 4 razy 4

  Czy PIS nie ma litości dla tego umęczonego człowieka?

 • tedfarmer

  Oceniono 4 razy 4

  "Pies",chociaż bardziej pasuje do niego "szczur",załapał się na fuchę.Jego umiejętności prócz wąchania kleju,ćpania jakiegoś goowna,są zbliżone do umiejętności niejakiej Witek,słynnej niedojdy parlamentarnej.Jedyne co potrafi ten duet,to wyłączać mikrofony gdy głos zabiera opozycja.

 • evergreen111

  Oceniono 6 razy 4

  Ależ morda... Jedyny facet, któremu nikt nie potrafi narysować karykatury!

 • fakiba

  Oceniono 6 razy 4

  Czyli cała władza w ręce kaczora .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX