Sejm zmienił zasady wyboru członków PKW. "Państwo tę żabę będziecie jedli"

Sejm przyjał uchwałę w sprawie zmiany sejmowego regulaminu, która dotyczy m.in. Państwowej Komisji Wyborczej. Sejm będzie wybierał 7 z 9 członków PKW. Dotychcza wszyscy członkowie byli delegowani przez Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy. Za uchwałą głosowało 232 posłów, przeciwnych było 180, a 23 wstrzymało się od głosu.

Zmiany mają związek z nowelizacją Kodeksu wyborczego ze stycznia 2018 roku. Na jej mocy wskazywani przez Sejm członkowie PKW będą musieli posiadać kwalifikacje do zajmowania stanowiska sędziego lub mieć co najmniej trzyletni staż pracy jako prokurator, adwokat, radca prawny albo być profesorem lub doktorem habilitowanym nauk prawnych. Ich kadencja będzie wynosić cztery lata. Kadencja pozostałych dwóch sędziów - pochodzących z Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego - wyniesie dziewięć lat.

Podczas dyskusji na sali plenarnej Krzysztof Sobolewski z Prawa i Sprawiedliwości tłumaczył, jak Sejm ma wybrać siedmiu członków PKW. Dodał, że wybór ten ma być proporcjonalny do wielkości klubów, a liczbę kandydatów na członków PKW zgłaszanych przez poszczególne kluby ma ustalać Prezydium Sejmu. Zgodnie z nowelizacją, prezydent powoła nową komisję w ciągu 100 dni od dnia wyborów do Sejmu. Poseł Sobolewski dodał, że w uzasadnionych przypadkach Sejm będzie mógł zwrócić się do prezydenta z wnioskiem o odwołanie wskazanego przez siebie członka PKW. Taki wniosek - wraz z uzasadnieniem - może zgłosić Prezydium Sejmu lub grupa co najmniej 35 posłów.

>>> Zobacz rozmowę z szefem PKW Wojciechem Hermelińskim:

Zobacz wideo

Opozycja zgodnie krytykuje PiS

Proponowane zmiany krytykował Jarosław Urbaniak z Koalicji Obywatelskiej. Jak mówił, "uderzają one w podstawy demokracji". Wyjaśnił, że chodzi o przepisy mówiące o tym, że siedmiu członków PKW wybiera Sejm oraz te umożliwiające ich odwołanie. Poseł wniósł poprawki do projektu. Jak powiedział, precyzują one, kto ma prawo złożyć wniosek o odwołanie członka komisji oraz zakładają, że podstawą do tego jest tylko przestępstwo przeciwko wyborom. Poprawki proponowane przez KO odrzucono.

Wprowadzone przez PiS zmiany krytykowały również pozostałe kluby. Katarzyna Kotula z Lewicy przekonywała, że brak sprecyzowanych przesłanek do odwołania członków PKW otwiera furtkę do nadużyć. Wtórowała jej Jolanta Fedak z PSL-Kukiz'15. - To pogłębia jeszcze większą nieufność do funkcjonowania Sejmu - stwierdziła. - My nie przyłożymy do tego ręki. Jako klub wstrzymamy się od głosu, uznając, że państwo żeście ten kodeks zmienili, państwo tę żabę będziecie jedli - dodała.

Więcej o:
Komentarze (91)
Sejm zmienił zasady wyboru członków PKW. "Państwo tę żabę będziecie jedli"
Zaloguj się
 • antipatico

  Oceniono 54 razy 52

  Sprawiedliwości nigdy nie było. Prawo właśnie odchodzi w niebyt.

 • relikwia.sw.napletka

  Oceniono 47 razy 47

  To się nazywało chyba u bolszewików: komisarz ludowy.

 • 6drabin

  Oceniono 44 razy 44

  Ustawa za ustawą, uchwała za uchwałą, a chaos coraz większy.

 • krynolinka

  Oceniono 42 razy 38

  - Członkowie PKW będą musieli posiadać kwalifikacje do zajmowania stanowiska sędziego lub mieć co najmniej trzyletni staż pracy jako prokurator, adwokat, radca prawny albo być profesorem lub doktorem habilitowanym nauk prawnych.
  Będą się pisiorki w tempie Patryczka doktoryzować i habilitować. Staż pracy jak u rzecznika praw dziecka załatwią sobie na plebanii. W kurii. Szybka ścieżka awansu. I zabezpieczanie tyłów w przypadku uwalonych prezydenckich.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 33 razy 31

  PiS to są bolszewicy!
  PiS jest w Polsce nielegalny!

 • elq_1

  Oceniono 26 razy 26

  "Dokonań" mafii kulawego ciąg dalszy!

 • praskiso

  Oceniono 28 razy 26

  I dlatego musimy wygrać wybory prezydenckie. To ostatecznie pogrąży pislandię.

 • myczyoni

  Oceniono 30 razy 26

  Jak nazwać ustrój państwa, w którym jedna partia autorytarnie decyduje o sprawach państwa łamiąc konstytucję ?
  W zasadzie nie partia a jeden człowiek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX