Mateusz Morawiecki apeluje do sędziów. "To nic innego, jak namawianie do łamania prawa"

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do sędziów, by "zaprzestali wygłaszać oświadczenia o powstrzymaniu się od czynności orzeczniczych" w prowadzonych przez siebie sprawach. - To nic innego jak namawianie do łamania prawa - powiedział Polskiej Agencji Prasowej.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do sędziów o powstrzymanie się od wygłaszania oświadczeń o powstrzymywaniu się od wszelkich czynności orzeczniczych.

Apeluję do sędziów, aby zaprzestali wygłaszać oświadczenia o powstrzymaniu się od wszelkich czynności orzeczniczych w prowadzonych sprawach; takie oświadczenia to nic innego, jak namawianie do łamania prawa

- powiedział, cytowany na Twitterze przez Polską Agencję Prasową, 

Morawiecki apeluje do sędziów. Odniósł się do oświadczenia Gersdorf

Morawiecki odniósł się tym samym do słów I prezes Sądu najwyższego Małgorzaty Gersdorf, która w ubiegłym tygodniu wezwała sędziów Izby Dyscyplinarnej SN, by powstrzymali się od orzekania. Powołała się wówczas na wyrok Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego, która orzekła, że wyłoniona przez polityków Krajowa Rada Sądownictwa nie jest organem niezawisłym, a Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego i unijnego. Gersdorf ostrzegła, że jeśli sędziowie będą kontynuować orzekanie, to może to w przyszłości skutkować koniecznością wypłaty przez Polskę zadośćuczynienia. Podkreśliła też, że "kontynuowanie działalności przez Izbę Dyscyplinarną SN stanowi poważne zagrożenie dla stabilności porządku prawnego w Polsce". 

Więcej o: