Resort Ziobry odwołał komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu

Decyzja Ministerstwa Sprawiedliwości ma związek informacjami o możliwych nieprawidłowościach przy budowie toru przeszkód w ośrodku w Kaliszu, po których resort zlecił kontrolę w placówce.

Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu został 12 grudnia odwołany na wniosek wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika. Resort wskazuje, że do odwołania doszło "w związku z sygnałami o nieprawidłowościach".

Decyzja Ministerstwa Sprawiedliwości, kierowanego przez Zbigniewa Ziobrę, to pokłosie wtorkowego raportu Najwyższej Izby Kontroli i kontroli wydatków przeprowadzonej w placówce.

Zastrzeżenia NIK do ośrodka w Kaliszu: Tor dla kursantów za drogi

W trakcie kontroli NIK ustaliła, że wystąpiła możliwość popełnienia przestępstwa z zakresu "nadużycia zaufania" i wyrządzenia szkody majątkowej. W związku z tymi zastrzeżeniami NIK skierowała zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.

Co obejmuje zastrzeżenia NIK? Jak czytamy:

W Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu niegospodarnie wydatkowano środki publiczne - blisko 370 tys. zł - na zaprojektowanie i wybudowanie w 2018 r. toru przeszkód dla kursantów. W opinii biegłego powołanego przez Izbę kwota, którą wydano na realizację inwestycji, jest o ponad 300 tys. zł wyższa niż maksymalny koszt takiej inwestycji tj. 65 tys. zł.

>>> Co dalej z raportem CBA ws. Banasia? Tak wyjaśniał to w studio Gazeta.pl poseł PiS:

Zobacz wideo

NIK o programie "Praca dla więźniów". Ministerstwo Sprawiedliwości reaguje

We wtorek NIK przedstawiła też wnioski w związku z drugą kontrolą, dotyczącą programu "Praca dla więźniów". Jak pisaliśmy, inspektorzy zdecydowali się na złożenie 15 zawiadomień do prokuratury w związku z możliwym niedopełnieniem obowiązków przez dyrektorów zakładów karnych i dyrektora generalnego Służby Więziennej. Izba twierdzi, że w wyniku nieprawidłowości budżet państwa stracił łącznie 152 miliony złotych.

Za pilotowanie programu "Praca dla więźniów" odpowiadał w trakcie swojej pracy w rządzie ówczesny wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Europoseł PiS określił zarzuty NIK jako "śmieszne i typowo polityczne". Sprawę skomentował również Jacek Sasin, który zarzuty NIK określił jako "odwet" i "próbę odwrócenia uwagi" od problemów Banasia.

Z kolei Ministerstwo Sprawiedliwości w informacji z 10 grudnia zapewniało, że program był prowadzony poprawnie. "Formułowane przez NIK pod kierownictwem nowego prezesa Mariana Banasia zarzuty są bezpodstawne" - twierdził resort. Resort pisał też o sukcesie programu, zaznaczając, że nawet jeśli uproszczono procedury obejmujące różnego rodzaju zamówienia (Prawo zamówień publicznych), to stosowano je zgodnie z prawem, a "Praca dla więźniów" była objęta mechanizmem "tarczy antykorupcyjnej".

W stanowisku resortu sprawiedliwości pojawił się też wątek ośrodka w Kaliszu:

NIK zakwestionował również koszt zaprojektowania i budowy toru przeszkód w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Według ustaleń Służby Więziennej przyjęto cenę rynkową w wyniku zgodnej z przepisami publicznej oferty. Sprawa ta będzie jeszcze badana

- pisał wtedy resort. 

Więcej o: