Resort Ziobry odwołał komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu

Decyzja Ministerstwa Sprawiedliwości ma związek informacjami o możliwych nieprawidłowościach przy budowie toru przeszkód w ośrodku w Kaliszu, po których resort zlecił kontrolę w placówce.

Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu został 12 grudnia odwołany na wniosek wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika. Resort wskazuje, że do odwołania doszło "w związku z sygnałami o nieprawidłowościach".

Decyzja Ministerstwa Sprawiedliwości, kierowanego przez Zbigniewa Ziobrę, to pokłosie wtorkowego raportu Najwyższej Izby Kontroli i kontroli wydatków przeprowadzonej w placówce.

Zastrzeżenia NIK do ośrodka w Kaliszu: Tor dla kursantów za drogi

W trakcie kontroli NIK ustaliła, że wystąpiła możliwość popełnienia przestępstwa z zakresu "nadużycia zaufania" i wyrządzenia szkody majątkowej. W związku z tymi zastrzeżeniami NIK skierowała zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.

Co obejmuje zastrzeżenia NIK? Jak czytamy:

W Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu niegospodarnie wydatkowano środki publiczne - blisko 370 tys. zł - na zaprojektowanie i wybudowanie w 2018 r. toru przeszkód dla kursantów. W opinii biegłego powołanego przez Izbę kwota, którą wydano na realizację inwestycji, jest o ponad 300 tys. zł wyższa niż maksymalny koszt takiej inwestycji tj. 65 tys. zł.

>>> Co dalej z raportem CBA ws. Banasia? Tak wyjaśniał to w studio Gazeta.pl poseł PiS:

Zobacz wideo

NIK o programie "Praca dla więźniów". Ministerstwo Sprawiedliwości reaguje

We wtorek NIK przedstawiła też wnioski w związku z drugą kontrolą, dotyczącą programu "Praca dla więźniów". Jak pisaliśmy, inspektorzy zdecydowali się na złożenie 15 zawiadomień do prokuratury w związku z możliwym niedopełnieniem obowiązków przez dyrektorów zakładów karnych i dyrektora generalnego Służby Więziennej. Izba twierdzi, że w wyniku nieprawidłowości budżet państwa stracił łącznie 152 miliony złotych.

Za pilotowanie programu "Praca dla więźniów" odpowiadał w trakcie swojej pracy w rządzie ówczesny wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Europoseł PiS określił zarzuty NIK jako "śmieszne i typowo polityczne". Sprawę skomentował również Jacek Sasin, który zarzuty NIK określił jako "odwet" i "próbę odwrócenia uwagi" od problemów Banasia.

Z kolei Ministerstwo Sprawiedliwości w informacji z 10 grudnia zapewniało, że program był prowadzony poprawnie. "Formułowane przez NIK pod kierownictwem nowego prezesa Mariana Banasia zarzuty są bezpodstawne" - twierdził resort. Resort pisał też o sukcesie programu, zaznaczając, że nawet jeśli uproszczono procedury obejmujące różnego rodzaju zamówienia (Prawo zamówień publicznych), to stosowano je zgodnie z prawem, a "Praca dla więźniów" była objęta mechanizmem "tarczy antykorupcyjnej".

W stanowisku resortu sprawiedliwości pojawił się też wątek ośrodka w Kaliszu:

NIK zakwestionował również koszt zaprojektowania i budowy toru przeszkód w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Według ustaleń Służby Więziennej przyjęto cenę rynkową w wyniku zgodnej z przepisami publicznej oferty. Sprawa ta będzie jeszcze badana

- pisał wtedy resort. 

Więcej o:
Komentarze (145)
Resort Ziobry odwołał komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 53 razy 49

  Ziobro jak w przypadku hejterów Piebiaka, nic nie wiedział i za nic nie odpowiada, bo inaczej oczywiście honor nakazłby mu podać się do dymisji :)

 • ona_ona_80

  Oceniono 50 razy 48

  A to ten komendant, który do tej pory był kryształowy i chętnie pokazywał się w towarzystwie naszego nowego uczonego, niejakiego doktora Jakiego?

 • krynolinka

  Oceniono 43 razy 35

  Przewidywalne. Polecą matołki ze stołków a herszty kryształowe.

 • chi-neng

  Oceniono 40 razy 34

  NO, wreszcie coś się zaczyna dziać !
  Skoro był "bezpodstawnym", to DLACZEGO GO ODWOŁANO?!
  Sutener, mimo odznaczenia, zaczyna tańczyć z marionetkami wolskiego Al Capone.
  A ja czekam cierpliwie na tango z samym Al Capone!

 • marymania

  Oceniono 29 razy 27

  To sygnał do reszty tej ferajny, że z sań może spaść każdy. Prosto w paszczę kraształowego Mańka z NIKu. Bójcie się, PiSdeckie złodzieje! A Klempa najbardziej. LOL

 • cacadux

  Oceniono 25 razy 25

  Szukanie kozła ofiarnego ?
  Nic z tego ty #$%^#@ - to ty Ziobro jesteś odpowiedzialny za przekręty, za afery w Miisterstwie Sprawiedliwości . I to ty OSOBIŚCIE poniesiesz konsekwencje karne. Tym razem żadna Kopacz, ani nikt z PO się nei spóxni na głosowanie. Jeszcze tylko 3 i pół roku, niedużo.

 • schniedel

  Oceniono 27 razy 23

  Bezpodstawnie zwolnili komendanta? Tfu!!!! Albo tylko koziol ofiarny? Pierwszy Jaki Taki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX