Marian Banaś odznaczony Krzyżem "Zasłużony dla KPN". "Jestem wzruszony i naprawdę wdzięczny"

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś został odznaczony Krzyżem "Zasłużony dla KPN" z okazji 40-lecia Konfederacji Polski Niepodległej. - Niech to będzie wyraz uznania naszego środowiska dla pańskiej działalności w tamtym czasie i w czasach obecnych - powiedział Zbigniew Adamczyk.

Marian Banaś odebrał Krzyż "zasłużony dla KPN" w warszawskiej siedzibie Najwyższej Izby Kontroli. Nagranie z tego wydarzenia zostało opublikowane na Facebooku NIK. 

- Chcielibyśmy wręczyć Panu te skromne odznaczenie, pamiętając o tym co Pan robił w tych trudnych latach, co Polska jest w zasadzie Panu winna. Niech to będzie wyraz uznania naszego środowiska dla pańskiej działalności w tamtym czasie i w czasach obecnych - stwierdził Zbigniew Adamczyk, który wraz z Krzysztofem Lancmanem (obaj wchodzą w skład zarządu Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego - red.) przekazał odznaczenie prezesowi NIK.

>>> Zandberg: Czekam na to, co ten bój Banasia z władzą przyniesie

Zobacz wideo

Marian Banaś odznaczony. "Trzeba było rzeczywiście ryzykować, by Polska mogła być wolna"

Marian Banaś otrzymał Krzyż "zasłużony dla KNP" oraz znaczek wyemitowany przez Pocztę Polską z okazji 40-lecia KPN.

- Jestem wzruszony i naprawdę wdzięczny, że są ludzie którzy jeszcze pamiętają o naszej działalności w latach 70. i 80. kiedy był okres bardzo trudny, kiedy trzeba było rzeczywiście ryzykować, by Polska mogła być wolna, niepodległa i cieszyć się demokracją - powiedział prezes Najwyższej Izby Kontroli.

"Krzyż 'Zasłużony dla KPN' został ustanowiony z okazji 100-lecia Niepodległości i 40-lecia powstania Konfederacji Polski Niepodległej. Akcja poszukiwania i dekorowania nim ludzi zasłużonych dla podziemnego ruchu niepodległościowego z czasów PRL rozpoczęła się 5 grudnia w gmachu więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i ma objąć cały kraj" - informuje NIK

Więcej o: