Nieoficjalnie: nowy kaganiec PiS na niepokornych sędziów. Wydalenie z zawodu albo kary pieniężne

W związku z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej PiS przygotowało projekt nowelizacji ustawy o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym - podaje RMF FM. Zmiany zakładają nakładanie kar na sędziów - m.in. wykluczenie z zawodu bądź kary pieniężne.

Zmiany mają już być gotowe. Informuje o nich Patryk Michalski, dziennikarz RMF FM. Jak czytamy, w myśl tych przepisów najpoważniejszym deliktem dyscyplinarnym będzie podważanie statusu innych sędziów, w tym wskazanych przez KRS. Jakich kar mogą spodziewać się sędziowie? W przypadku sądów powszechnych przeniesienia do innego miejsca pracy lub usunięcie z zawodu. W przypadku sędziów Sądu Najwyższego karą może być jedynie złożenie z urzędu sędziego. Nowelizacja zakłada też karę pieniężną w wysokości miesięcznego wynagrodzenia z dodatkami.

>>> Waldemar Buda o głosach ws. ujawnienia list poparcia do KRS

Zobacz wideo

PiS planuje nowelizację w ustawie o sądach. Zakłada m.in. wydalenie z zawodu

Według RMF FM, rządzący planują wprowadzić zmiany, by powstrzymać "chaos prawny". PiS chce ustawą zakazać SN oceny nowej KRS. Zgodnie z tym punktem widzenia oceniać konstytucyjność Rady może jedynie Trybunał Konstytucyjny. Zmiany mają być wzorowane na systemie francuskim. Według dziennikarza stacji, PiS rozważało wcześniej również karę więzienia dla sędziów, kwestionujących status innych sędziów.

Michalski na swoim Twitterze opublikował wykaz "przewinień", za jakie mogą być w przyszłości karani sędziowie. Znajdujemy tu m.in. "odmowę stosowania przepisu ustawy, jeżeli jego niezgodności z Konstytucją lub umową międzynarodową nie stwierdził Trybunał Konstytucyjny", działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, "działania o charakterze politycznym" czy "uchybienie godności urzędu".

Więcej o:
Komentarze (410)
Nieoficjalnie: nowy kaganiec PiS na niepokornych sędziów. Wydalenie z zawodu albo kary pieniężne
Zaloguj się
 • nick221

  Oceniono 121 razy 109

  Wszystkie osoby zaangażowane w tworzenie tego typu przepisów - łącznie z urzędnikami - po zakończeniu funkcjonowania tego reżimu powinna spotkać sroga kara. Wyrzucenie z pełnionych funkcji/zajmowanych stanowisk powinno być początkiem.

 • agenciputinawon

  Oceniono 84 razy 76

  Reżim zrzucił maskę i jawnie planuje represje. Wie, że jego koniec nadchodzi, i to bardzo szybko - jest jak niedźwiedź na polowaniu, który zdechł, ale jeszcze nie zdążył się przewrócić.

 • pollako

  Oceniono 54 razy 50

  Dyktatura prezesa Jarka już jest, teraz czas na totalitarne państwo i obozy dla niepokornych.

 • antropoid

  Oceniono 48 razy 42

  Głosujcie barany dalej na tego łotra zero i jego "reformy" - jak się "chore kolanko" rozleci i on go zastąpi u władzy (a zastąpi - bo najbardziej chce) to się nie pozbieracie...

 • juninho73

  Oceniono 50 razy 38

  Bolszewicy chcą zniszczyć wymiar sprawiedliwości bo zdają sobie sprawę,że w razie utraty władzy skończą z wieloletnimi wyrokami...

 • siwywaldi

  Oceniono 39 razy 35

  No to pisiory popłynęły....
  Przecież po czymś takim, to TSUE i Komisja Europejska, zrobią z nich mielonego.
  W dodatku, w EKSPRESOWYM tempie !

 • gryflon

  Oceniono 38 razy 34

  No i macie odpowidz czy PiS chce wyprowadzić Polskę z UE i dołączyć do ZBiR=a.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX