Jacek Sasin nie przeczytał żadnej książki Olgi Tokarczuk. Czy zamierza? "Raczej nie"

Jacek Sasin nie przeczytał żadnej książki Olgi Tokarczuk i nie zamierza zmieniać tego stanu rzeczy. - To nie jest taka literatura, która - z tego co wiem - by mnie jakoś szczególnie pociągała - tłumaczy wicepremier. Jak podkreśla, woli literaturę faktu.

Wicepremier Jacek Sasin był gościem w programie "Rzeczypospolitej". Prowadzący rozmowę Jacek Nizinkiewicz pytał, kto zrobił więcej "dla dobrego imienia Polski na świecie" - Olga Tokarczuk czy Polska Fundacja Narodowa. - Każdy ma tutaj swoje zasługi. Polska Fundacja Narodowa ma swoje projekty, które realizuje. Jest duży projekt, produkcja filmu o rotmistrzu Pileckim. Tych działań jest, z tego co wiem, sporo. Natomiast oddaję oczywiście to, co należne, pani Oldze Tokarczuk , gratuluję jej tej nagrody. Wszyscy się z tego cieszymy - powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Jacek Sasin nie zamierza czytać książek Tokarczuk

Prowadzący zapytał polityka o ulubioną książkę Tokarczuk. - Szczerze mówiąc nie czytałem żadnej książki Olgi Tokarczuk. Bardzo ubolewam, mam mało czasu na czytanie - odpowiedział wicepremier. Następnie szczerze przyznał, że nie zamierza zapoznawać się z twórczością pisarki.

>>> Olga Tokarczuk: Wiem, że moje życie bardzo się zmieni

Zobacz wideo

-  Raczej nie. To nie jest taka literatura, która - z tego co wiem - by mnie jakoś szczególnie pociągała. Wolę literaturę faktu, dużo czytam książek z zakresu historii, szczególnie najnowszej. To mnie pasjonuje - powiedział Sasin. -  Niestety dosyć mało czytam literatury, uwielbiam czytać książki i ubolewam, że nie mam na to czasu. Ale idą święta, może będzie trochę więcej czasu - dodał.

Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla

Olga Tokarczuk we wtorek odebrała literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Podczas uroczystości w Filharmonii Sztokholmskiej złoty medal i dyplom polskiej pisarce wręczył król Szwecji Karol XVI Gustaw. Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej złożył laureatce gratulacje w języku polskim. Powiedział, że Olga Tokarczuk w swojej twórczości przekazała między innymi historię Polski leżącej na skrzyżowaniu kultur. Dodał, że pisarka w przejmujący sposób pokazuje otaczającą nas rzeczywistość i jest mistrzynią portretu, z dużym kunsztem prezentuje swoich bohaterów. Per Waesterberg zaznaczył, że Olga Tokarczuk w twórczości, łączącej w sobie elementy poezji i humoru, sięga do ludowych opowieści i baśni, ale także do pokładów szaleństwa, jakie drzemią w człowieku. Zdaniem Pera Waesterberga, jej najważniejszą powieścią są "Księgi Jakubowe".

Więcej o:
Komentarze (402)
Jacek Sasin nie przeczytał żadnej książki Olgi Tokarczuk. Czy zamierza? "Raczej nie"
Zaloguj się
 • mariajoanna.dwa.2

  Oceniono 73 razy 69

  Sasin czyta literaturę faktu w postaci przekazów dnia z Nowogrodzkiej.

 • tbal

  Oceniono 63 razy 61

  W zdaniu "Jacek Sasin nie przeczytał żadnej książki Olgi Tokarczuk." imię i nazwisko noblistki jest całkowicie zbędne.

 • ar.co

  Oceniono 53 razy 49

  Nie mam wątpliwości, że Miłosza i Szymborskiej też żaden sasin nie czytał. Dziwne, że jeszcze nie uznał za niezbędne poinformować o tym całego świata.

 • louis_von_cypher

  Oceniono 50 razy 48

  zostawcie knury w spokoju, wiadomo że czytanie ze zrozumieniem nie jest im dane.

 • arreis65

  Oceniono 43 razy 39

  jacek sasin współorganizator katastrofy smoleńskiej - będzie nam, dzięki kurduplowi żoliborskiemu, organizował kolejne katastrofy !!!!

 • antropoid

  Oceniono 39 razy 35

  Sasin jest z "nowych elyt" - one czytały tylko "Ala ma kota"...
  Więcej do bycia "nowom elytom polskom" nie jest wskazane.

 • geomk

  Oceniono 34 razy 34

  Gdyby twórczość Tokarczuk podobała się Sasinowi, Suskiemu, Szydło czy Kępie nie dostałaby za nią nobla.

 • niebozaoknem

  Oceniono 32 razy 30

  Nie dziwne i nie szkodzi. Sama Tokarczuk stwierdziła, że nigdy nie zakładała, że jej książki są dla wszystkich, a czytanie ich jednak wymaga pewnych kompetencji poznawczych i kulturowych. Nawet lepiej, że pan Sasin nie próbuje.

 • larsek

  Oceniono 30 razy 28

  A ja czekam na książkę: "jak nie organizować wycieczkę do Smoleńska", może ten pan napisze w końcu na tym się zna...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX