Jacek Sasin nie przeczytał żadnej książki Olgi Tokarczuk. Czy zamierza? "Raczej nie"

Jacek Sasin nie przeczytał żadnej książki Olgi Tokarczuk i nie zamierza zmieniać tego stanu rzeczy. - To nie jest taka literatura, która - z tego co wiem - by mnie jakoś szczególnie pociągała - tłumaczy wicepremier. Jak podkreśla, woli literaturę faktu.

Wicepremier Jacek Sasin był gościem w programie "Rzeczypospolitej". Prowadzący rozmowę Jacek Nizinkiewicz pytał, kto zrobił więcej "dla dobrego imienia Polski na świecie" - Olga Tokarczuk czy Polska Fundacja Narodowa. - Każdy ma tutaj swoje zasługi. Polska Fundacja Narodowa ma swoje projekty, które realizuje. Jest duży projekt, produkcja filmu o rotmistrzu Pileckim. Tych działań jest, z tego co wiem, sporo. Natomiast oddaję oczywiście to, co należne, pani Oldze Tokarczuk , gratuluję jej tej nagrody. Wszyscy się z tego cieszymy - powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Jacek Sasin nie zamierza czytać książek Tokarczuk

Prowadzący zapytał polityka o ulubioną książkę Tokarczuk. - Szczerze mówiąc nie czytałem żadnej książki Olgi Tokarczuk. Bardzo ubolewam, mam mało czasu na czytanie - odpowiedział wicepremier. Następnie szczerze przyznał, że nie zamierza zapoznawać się z twórczością pisarki.

>>> Olga Tokarczuk: Wiem, że moje życie bardzo się zmieni

Zobacz wideo

-  Raczej nie. To nie jest taka literatura, która - z tego co wiem - by mnie jakoś szczególnie pociągała. Wolę literaturę faktu, dużo czytam książek z zakresu historii, szczególnie najnowszej. To mnie pasjonuje - powiedział Sasin. -  Niestety dosyć mało czytam literatury, uwielbiam czytać książki i ubolewam, że nie mam na to czasu. Ale idą święta, może będzie trochę więcej czasu - dodał.

Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla

Olga Tokarczuk we wtorek odebrała literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Podczas uroczystości w Filharmonii Sztokholmskiej złoty medal i dyplom polskiej pisarce wręczył król Szwecji Karol XVI Gustaw. Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej złożył laureatce gratulacje w języku polskim. Powiedział, że Olga Tokarczuk w swojej twórczości przekazała między innymi historię Polski leżącej na skrzyżowaniu kultur. Dodał, że pisarka w przejmujący sposób pokazuje otaczającą nas rzeczywistość i jest mistrzynią portretu, z dużym kunsztem prezentuje swoich bohaterów. Per Waesterberg zaznaczył, że Olga Tokarczuk w twórczości, łączącej w sobie elementy poezji i humoru, sięga do ludowych opowieści i baśni, ale także do pokładów szaleństwa, jakie drzemią w człowieku. Zdaniem Pera Waesterberga, jej najważniejszą powieścią są "Księgi Jakubowe".

Więcej o: