Rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie ws. sędziów z Katowic. Wysłali pytanie do Sądu Najwyższego

Sędziowski rzecznik dyscyplinarny poinformował o czynnościach wyjaśniających ws. "podejrzenia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego". Chodzi o sędziów z Katowic, którzy pytali o status sędziego nominowanego przez Krajową Radę Sądownictwa.

W środę Sąd Apelacyjny w Katowicach zwrócił się do Sądu Najwyższego z pytaniem o status sędziego Grzegorza Misiny, którego wyznaczyła Krajowa Rada Sądownictwa. Sędzia należy do trzyosobowego składu katowickiego Sądu Apelacyjnego, który rozstrzyga sprawę rozwodową.

Sędziowie zapytali Sąd Najwyższy, czy udział KRS w "procesie powołania sędziego, będącego członkiem składu orzekającego, stanowi samoistną i wystarczająca przesłankę do uznania, że skład sądu jest sprzeczny z przepisami prawa (...)". Jak podaje RMF FM, Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozpatrzy pytanie być może za pół roku, chyba że prezes izby zdecyduje, by zająć się sprawą wcześniej.

Sędziowie z Katowic wysłali pytanie do SN. Wkracza rzecznik dyscyplinarny

Sprawą sędziów Sądu Apelacyjnego w Katowicach zajmuje się teraz rzecznik dyscyplinarny. Z komunikatu Piotra Schaba wynika, że jego zastępca Przemysław Radzik "podjął czynności wyjaśniające w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego".

Jak czytamy w komunikacie, istnieje "uzasadnione podejrzenie popełnienia przewinienia dyscyplinarnego (...) polegającego na uchybieniu godności urzędu przez ustalonych sędziów Sądu Apelacyjnego w Katowicach (...)"

>>> Waldemar Buda o głosach ws. ujawnienia list poparcia do KRS:

Zobacz wideo

Według rzecznika dyscyplinarnego, treść zagadnienia prawnego przedstawionego SN "stanowiła bezprawną ingerencję w ustawowy sposób powołania sędziów do składów orzekających". Działanie sędziów miało też stanowić "działanie na szkodę interesu publicznego w postaci prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości".

Decyzja Sądu Najwyższego ws. Krajowej Rady Sądownictwa

W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy stwierdził, że obecna Krajowa Rada Sądownictwa jest nieobiektywna i poprzez sposób wyboru związana z władzą wykonawczą, co zagraża bezstronności tego gremium. SN zabrał również głos w sprawie funkcjonującej od niedawna w sądzie Izby Dyscyplinarnej. Sędziowie orzekli, że organ ten nie jest sądem w myśl przepisów krajowych i unijnych. 

Więcej o: