Morawiecki: Marian Banaś nie jest członkiem PiS. "Rozważamy rozwiązania natury prawnej"

- Rozważamy rozwiązania natury prawnej, które pozwoliłyby zakończyć tę sytuację - mówi premier Mateusz Morawiecki o sprawie Mariana Banasia, który wciąż nie podał się do dymisji. Jak dodaje, działania zmierzające do odwołania go "najpewniej wymagałyby współpracy z opozycją", która na razie wcale nie jest do tego chętna.

W wywiadzie udzielonym "Gazecie Polskiej" Mateusz Morawiecki skomentował sprawę szefa NIK Mariana Banasia, który mimo nacisków ze strony partii rządzącej wciąż pozostaje na stanowisku i - jak deklaruje - nie zamierza zmienić swojej decyzji. Zamiast tego zarządzana przez niego Izba złożyła do prokuratury 15 doniesień w sprawie rządowego programu "Praca dla więźniów". Z nieoficjalnych ustaleń wynika też, że Banaś przygotowuje dwa raporty, które mogą być kłopotliwe dla Prawa i Sprawiedliwości.

>>> Oświadczenie Banasia. "Moja osoba stała się przedmiotem brutalnej gry politycznej":

Zobacz wideo

Morawiecki o Banasiu: Rozważamy rozwiązania natury prawnej

Morawiecki podkreśla, że Marian Banaś "to człowiek, który ma wielkie zasługi dla likwidowania patologii o monstrualnych rozmiarach". Przypomina też jego rolę w "zwalczaniu mafii VAT" i zbudowaniu KRS. - Ale my chcemy stosować prawo jednakowo wobec każdego. Marian Banaś nie jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. W interesie państwa, a także w interesie prezesa NIK, jest szybkie wyjaśnienie sprawy - mówi premier w "GP". 

Jak dodaje Morawiecki, jeśli prezes NIK nie poda się do dymisji, to Prawo i Sprawiedliwość może wdrożyć rozwiązania, które go do tego zmuszą. Jak zaznacza, wymagałyby one jednak współpracy rządu PiS z opozycją. 

Rozważamy rozwiązania natury prawnej, które pozwoliłyby zakończyć tę sytuację. Sytuację niekorzystną dla prestiżu NIK i wizerunku państwa. Będą one najpewniej wymagały współpracy z opozycją

- mówi Morawiecki.

Z dotychczasowych deklaracji wynika, iż nie ma tam [po stronie opozycji - red.] takiej woli. Że zależy jej bardziej na konserwacji problemu, które można wykorzystać przeciwko PiS i przeciwko państwu polskiemu

- kwituje, podkreślając, że wciąż liczy na dobrowolną dymisję ze strony Banasia.

Czytaj też: Banaś kurczowo trzyma się NIK, bo PiS złamał tajną umowę? "Wprost": Kaczyński obiecał mu parasol ochronny

Więcej o:
Komentarze (294)
Morawiecki o Banasiu: "Rozważamy rozwiązania natury prawnej". I dodaje, że opozycja musiałaby pomóc PiS
Zaloguj się
 • oko2009

  Oceniono 91 razy 87

  Kiedy podczas wyboru Mariana na szefa NIK-u jeden z posłów usiłował powiedzieć o nim prawdę pani Witek wyłączyła mu mikrofon ponieważ według PiS nie wolno o ich kandydatach mówić źle. A teraz chcą współpracy z opozycją, bo Maniek już dobiera im się do d...y.

 • habib78

  Oceniono 72 razy 70

  za chwilę się okaże, że to PO wybrała Banasia i nie chce go odwołać:)

 • kazek100

  Oceniono 66 razy 60

  Acha. Czekam kiedy pisiory swoim zwyczajem zaczną głosić, że w ogóle go nie znali, nie wiedzą, kto to jest, a przede wszystkim, że to wina Tuska.

 • piotraa81

  Oceniono 43 razy 43

  Kłamco, naucz się że PiS to nie to samo co państwo Polskie...

 • liftertoja

  Oceniono 46 razy 42

  Krotko mowiac - wszystko wina opozycji. Najpierw przeforsowoala Banasia, wylaczajac PiSowcom mikrofony, gdy zglaszali watpliwosci nad ta kandydatura, a teraz nie chce wspolpracowac zeby to naprawic. Swinie.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 43 razy 37

  "... Że zależy jej bardziej (opozycji!) na konserwacji problemu, które można wykorzystać przeciwko PiS i przeciwko państwu polskiemu ..."
  PAMIĘTAJ LUDU CIEMNY !!!!!
  KRYTYKUJESZ pis JESTEŚ PRZECIW PAŃSTWU POLSKIEMU !!!!!
  XXXXX
  Jasny gwint, kiedy się skończy takie gadanie !!!!
  KIEDY KONIEC KŁAMSTW MORAWIECKIEGO ??

 • samuel_winchester

  Oceniono 43 razy 35

  Plan C Pinokia: powiemy, że Banaś potajemnie zapisał się do KO i niech Tusk teraz odpowiada!!

 • tempa-dzida2

  Oceniono 41 razy 35

  Jednym słowem, Banasia koniecznie trzeba odwołać, bo
  ZACZĄŁ SIĘ DOBIERAĆ DO pis !!!!!!

 • batura3

  Oceniono 35 razy 31

  Facet, nie osmieszaj się. To WY!!!! go wybraliście:)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX