"Solidarność" chce zabrać ECS tablice z 21 postulatami. Duda: Odpiłowaliśmy Lenina, to i je odbierzemy

NSZZ "Solidarność" domaga się przeniesienia oryginalnych tablic z 21 sierpniowymi postulatami z Europejskiego Centrum Solidarności do Sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej. - Związek zawodowy odpiłował Lenina, to i tak samo tablice odbierze - mówił we wtorek na posiedzeniu Komisji Krajowej przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

Związkowcy z Solidarności uważają, że to w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej powinny znaleźć się oryginalne tablice z 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z sierpnia 1980 r. Obecnie tablice można oglądać w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Stanowisko w tej sprawie przyjęła we wtorek Komisja Krajowa.

- Tablice są dzisiaj własnością Narodowego Muzeum Morskiego, ale historycznie są własnością NSZZ "Solidarność". Porozumienie w sprawie postulatów zostało podpisane w Sali BHP, tablice były własnością MKS-u, a związek jest następcą MKS-u. I takie mówienie, że my ich nie oddamy, ja powiem krótko: związek zawodowy odpiłował Lenina, to i tak samo tablice odbierze

- mówił na posiedzeniu komisji przewodniczący Solidarności Piotr Duda, cytowany przez Radio Gdańsk.

Zobacz także: Poseł PO Cezary Tomczyk o prezydenckiej kandydaturze Szymona Hołowni

Zobacz wideo

21 postulatów. Tablice w Europejskim Centrum Solidarności

Wśród postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z 17 sierpnia 1980 r. znalazły się m.in. akceptacja wolnych związków zawodowych, gwarancja prawa do strajku, zwolnienie więźniów politycznych,  podniesienie wynagrodzeń i wprowadzenie sobót wolnych od pracy.

W 2003 r. tablice zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Więcej o: