Resort Ziobry odpowiada na zarzuty NIK. "Nigdy w historii III RP nie pracowało tylu skazanych"

"Formułowane przez NIK pod kierownictwem nowego prezesa Mariana Banasia zarzuty dotyczące realizacji programu 'Praca dla więźniów' są bezpodstawne" - oświadczyło Ministerstwo Sprawiedliwości. W oświadczeniu resort kwestionuje zarzuty NIK i przekonuje, że "program okazał się ogromnym sukcesem".

15 zawiadomień skierowanych do prokuratury przez Najwyższą Izbę Kontroli dotyczy niedopełnienia obowiązków przez dyrektorów zakładów karnych i dyrektora generalnego Służby Więziennej. NIK twierdzi, że w wyniku nieprawidłowości budżet państwa stracił łącznie 152 miliony złotych. Za pilotowanie programu "Praca dla więźniów" odpowiadał w trakcie swojej pracy w rządzie ówczesny wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Europoseł PiS określił zarzuty NIK jako "śmieszne i typowo polityczne". Sprawę skomentował również Jacek Sasin, który zarzuty NIK określił jako "odwet" i "próbę odwrócenia uwagi" od problemów Banasia.

Ministerstwo Sprawiedliwości odpiera zarzuty NIK

Teraz do zarzutów NIK odniosło się także Ministerstwo Sprawiedliwości. Według resortu, program "Praca dla więźniów" "był i jest prowadzony zgodnie z obowiązującym prawem, transparentnie i przy poszanowaniu środków publicznych", a zarzuty NIK są "bezpodstawne" i "niezrozumiałe".

Program okazał się ogromnym sukcesem. Pozwolił zwiększyć zatrudnienie do 83 proc. skazanych zdolnych do pracy. W 2015 r. zatrudnionych było 24 tys. więźniów, a dziś - ponad 37 tys. To przedsięwzięcie bez precedensu w historii polskiego więziennictwa. Nigdy w historii III RP nie pracowało tylu skazanych

- przekonuje ministerstwo.

>>> Szef NIK zaskarbił sobie miano "pancernego Mariana". Zobacz jak bronił się przez zarzutami:

Zobacz wideo

Resort odnosi się do zarzutów o zastosowanie uproszczeń w procedurach związanych z wymogami Prawa zamówień publicznych. "Uproszczenia te były konieczne, inaczej przedsiębiorcy nie byliby zainteresowani zatrudnianiem więźniów, tak jak działo się to za rządów PO-PSL" - przekonuje ministerstwo.

Resort tłumaczy również, dlaczego wynajmowano przedsiębiorcom hale przemysłowe po cenach niższych niż rynkowe. Jak informuje ministerstwo w komunikacie, "liczne uciążliwości" wnikające z "lokalizacji obiektów na terenie zamkniętym jednostek penitencjarnych" sprawiają, że trudno oczekiwać rynkowych stawek. "Dyrektorzy jednostek przy wyborze dzierżawcy obiektów kierują się, zgodnie z celem programu, nie tylko proponowaną wysokością czynszu za dzierżawę obiektu, lecz także liczbą utworzonych nowych miejsc pracy dla więźniów, okresem ich utrzymania oraz wysokością udziału kontrahenta w realizacji przedsięwzięcia" - dodaje resort.

Ministerstwo odnosi się również do sprawy kosztu zaprojektowania i budowy toru przeszkód w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu (wyniósł 369 tys. zł, a wedle powołanego biegłego powinien sięgnąć maksymalnie 65 tys. zł). "Według ustaleń Służby Więziennej, przyjęto cenę rynkową w wyniku zgodnej z przepisami publicznej oferty. Sprawa ta będzie jeszcze badana" - pisze resort.

Więcej o:
Komentarze (143)
Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada na zarzuty NIK. "Nigdy w historii III RP nie pracowało tylu skazanych"
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 46 razy 36

  No pewnie że okazał się sukcesem, zwłaszcza dla tych co przytulili te 150 baniek... hahahaha

 • mirek11768

  Oceniono 37 razy 31

  A co ma ilość pracujących więźniów do 153 baniek przytulpnych przez ,,znajomych znajomych'' i znajomych króliczka ?????. Jakby jeszcze więcej ich pracowało to i 200 baniek by poooooszło :)

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 34 razy 28

  "program okazał się ogromnym sukcesem". W zakresie wyprowadzonych przez was pieniędzy, na pewno.

 • hana_gd

  Oceniono 29 razy 23

  Że dużo więźniów pracowało to dobrze. Gorzej ze przy okazji ktoś zachachmęcił trochę kasy. Nie mieszaj pan dwóch systemów walutowych, panie Ziobro.

 • maciek76

  Oceniono 31 razy 23

  Basaś bierz się za Fundusz Pomocy Ofiarom Przestępstw z którego uwłaszcza się partia Ziobry!

 • jurek4491

  Oceniono 32 razy 22

  Niszczyć PiS , niszczyć to podłe ROBACTWO do ostatniego robaka .

 • cezar85

  Oceniono 32 razy 22

  'ogromny sukces' tylko dla kogo?

  i gdzie są pieniądze, skoro trzeba dokładać do biznesu?

 • krynolinka

  Oceniono 27 razy 21

  Aktywizacja więźniów piękna idea. Tylko jest pytanie. Każdy pracodawca ma szansę rozwijać interes na preferencyjnych warunkach wynajmu powierzchni produkcyjnych? Idę sobie ulicą wpadam do dyrektora więzienia i dostaję halę na działalność gospodarczą w cenie za metr jak jednorazowe skorzystanie z toalety na dworcu?

 • pacynki.prezesa

  Oceniono 24 razy 20

  NASTĘPNYM PRACUJĄCYM SKAZANYM BĘDZIE ZIOBRO ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX