Gersdorf wydała oświadczenie. Wzywa sędziów Izby Dyscyplinarnej, by wstrzymali się od orzekania

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wydała oświadczenie, w którym wskazuje, że kontynuowanie działalności przez Izbę Dyscyplinarną SN "stanowi poważne zagrożenie dla stabilności porządku prawnego w Polsce".

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wzywa sędziów izby dyscyplinarnej SN do powstrzymania się od orzekania w prowadzonych sprawach. 5 listopada Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego orzekła, że nowa, wyłoniona przez polityków Krajowa Rada Sądownictwa nie jest organem niezawisłym, a Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego i unijnego. Była to reakcja na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada.

>>> Tak PiS broniło swoich zmian w sądownictwie:

Zobacz wideo

Gersdorf wydała oświadczenie. Wzywa sędziów SN, by powstrzymali się od orzekania.

Należy jednoznacznie stwierdzić, że kontynuowanie działalności przez Izbę Dyscyplinarną stanowi poważne zagrożenie dla stabilności porządku prawnego w Polsce

- pisze Gersdorf. Jak dodaje, w związku z zaistniałą sytuacją wzywa sędziów Izby do powstrzymania się od wszelkich czynności orzeczniczych w prowadzonych przez nich sprawach. Jednocześnie zwróciła się z apelem o podjęcie natychmiastowych działań ustawodawczych "służących rozwiązaniu problemów leżących u podstaw zapadłych orzeczeń". Gersdorf ostrzega, że kontynuowanie przez sędziów orzekania może w przyszłości skutkować koniecznością wypłaty przez Polskę zadośćuczynienia za naruszenie prawa do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia sprawy przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą.

Izba Pracy Sądu Najwyższego rozpatrywała w ubiegły czwartek sprawę jednego z sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, który po ukończeniu 65 lat chciał dalej orzekać. Nie dostał pozytywnej opinii z KRS. Sędzia odwołał się, a Sąd Najwyższy zadał w tej sprawie pytanie prejudycjalne do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Na podstawie odpowiedzi z TSUE sędziowie stwierdzili wówczas, że obecna Krajowa Rada Sądownictwa jest nieobiektywna i poprzez sposób wyboru związana z władzą wykonawczą, co zagraża bezstronności tego gremium. SN zabrał również głos w sprawie funkcjonującej od niedawna w sądzie Izby Dyscyplinarnej. Sędziowie orzekli, że organ ten nie jest sądem w myśl przepisów krajowych i unijnych.

Więcej o:
Komentarze (365)
Gersdorf wydała oświadczenie. Wzywa sędziów Izby Dyscyplinarnej, by wstrzymali się od orzekania
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 50 razy 38

  Nie mam złudzeń co do moralności nominatów Prostytutek i Sutenerów, ale liczę, że będą mieli przynajmniej tyle rozsądku, żeby widzieć, że pisowski nierząd - dzięki własnej kreaturze zresztą - traci grunt pod nogami. I zrozumieć, że lepiej zmienić stronę już teraz...

 • samuel_winchester

  Oceniono 39 razy 31

  Zero już do Kurskiego dzwonił,
  TVPIS poda, że sąsiad Gersdorfowej po pijaku przejechał ukraińską zakonnicę w ciąży!

 • czechy11

  Oceniono 40 razy 24

  Nie patyczkować sie z banda nielegalnych przestępców PiS nominatów wyprodukowanych za pomocą sfałszowanych list poparcia do KRS.

 • adam.c.54

  Oceniono 26 razy 20

  Urodzilem sie w roku 1954 w Stalinogrodzie tak bowiem przez ok. 3 lata nazywaly sie Katowice.
  Mozna przyjac ze w latach 60-tych zaczalem zauwazac co sie wokol mnie dzieje w swerze politycznej .Rzadzil jeszcze wtedy ,,Wieslaw" Gomulka a na ulicach wisialy plakaty o ,,stonce zrzucanej na polskie pola przez Amerykanow" albo o ,,jadem zatrutych wiadomosciach Radia Wolna Europa" ktorej nalogowym sluchaczem byl moj ojciec do tego dochodzilo BBC, glos Ameryki i moze jeszcze cos po polsku. W domu bylo pelno ,,nielegalnej" polityki. Po co to pisze? Ano po to ze doskonale pamietam czasy komunizmu w Polsce i z tego powodu przy pierwszej nadarzajacej sie okazji zwialem z tego kraju. Patrze na Polske troche z boku i dochodze do wniosku ze ludzie bedacy obecnie u wladzy to jeszcze wieksze skurw....y jak ci bedacy u wladzy po czasach Gomulki. Wiecej kradna (bo dzieki UE) jest wiecej do podzialu ale przedewszystkim sa arogantcy i bezczelni czego tamta wladza nie miala.

 • czechy11

  Oceniono 24 razy 20

  PiS uzurpatorski wyłonione ze sfałszowanych podpisów do KRS w panice rżną głupa .

 • czechy11

  Oceniono 38 razy 20

  Czas aby wojsko aresztowało Ziobrowych Nominatów sprzeniewierzających sie wyrokom sądu.

 • czechy11

  Oceniono 20 razy 14

  Grupa przestępcza z Izby Dyscyplinarnej wyłonionej przez grupę kolesi ze sfałszowanych list poparcia do KRS dostała ostrzeżenie. Co mądrzejsi wiedza co zrobić a głupcy beda brnąc aż do wyroku wielu lat więzienia.

 • wilenski11

  Oceniono 15 razy 11

  nie po to zero wybierał samych głupszych od siebie tłuków żeby mu teraz fikali

 • czechy11

  Oceniono 15 razy 11

  Tak sie usłużne kundelki Ziobry kończy kariera budowana na sfałszowanych listach poparcia do KRS😂😂😂

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX