Kanthak: "Program 'Praca dla więźniów' to wielki sukces". Porównuje Jakiego do Kazimierza Wielkiego

W sprawie Mariana Banasia "wszystko toczy się własnym torem tak, jak powinno", a szef NIK i Prawo i Sprawiedliwość nie są w stanie wojny - uważa Jan Kanthak, rzecznik Solidarnej Polski. Jego zdaniem ujawnienie raportu, który dotyczy programu "Praca dla więźniów", nie będzie ciosem dla obozu rządzącego.

Były rzecznik ministra sprawiedliwości, Jan Kanthak był gościem w programie "Graffiti" emitowanym przez Polsat News. Rzecznik Solidarnej Polski zapytany o raport Najwyższej Izby Kontroli kierowanej przez Mariana Banasia, który dotyczy programu "Praca dla więźniów", zapewniał, że obóz rządzący nie ma się czego obawiać (rozmowa z Janem Kanthakiem odbyła się przed konferencją prasową NIK - red.).

- Mocny cios, to może być dla byłego szefa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego, jeśli weźmiemy pod uwagę liczby, a liczby nie kłamią. Jeśli chodzi o "Pracę dla więźniów", to jest wielki sukces Ministerstwa Sprawiedliwości i Patryka Jakiego - zapewniał  Kanthak.

>>> Zandberg: Czekam na to, co ten bój Banasia z władzą przyniesie

Zobacz wideo

Jan Kanthak: Patryk Jaki jest jak król Kazimierz Wielki

Rzecznik Solidarnej Polski porównał byłego wiceministra sprawiedliwości, który był odpowiedzialny za więziennictwo, do króla Kazimierza Wielkiego, który "zastał Polskę drewnianą, zostawił murowaną".

- Patryk Jaki zastał służbę więzienną i więźniów, którzy nie pracowali, a dzięki jego działaniom więźniowie w końcu pracują i naprawdę Polacy to dostrzegają. 85 proc. więźniów, którzy mogą pracować, pracują i to jest naprawdę niesamowite - powiedział Jan Kanthak. 

Prowadzący program Wojciech Dąbrowski zauważył wówczas, że w raporcie NIK nie chodzi o meritum programu "Praca dla więźniów", ale o sposób jego realizacji. Wskazał, że mówi się o tym, że NIK krytycznie ocenia część inwestycji z nim związanych, dostrzegając nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić przy przetargach. Jan Kanthak powiedział wówczas, że są to tylko doniesienia medialne, a raport powstawał podczas kadencji byłego szefa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego. 

- Rzeczywiście znaliśmy wnioski pokontrolne, z którymi się nie zgadzamy. Stoimy na stanowisku, że było to (raport przygotowany przez NIK - red.) motywowane politycznie - powiedział Kanthak.

Wówczas pokazał wykres porównujący poziom zatrudnienia więźniów w czasach, gdy ministrem sprawiedliwości był Krzysztof Kwiatkowski, z danymi z czasów, gdy za więziennictwo odpowiadał wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Zapytany o to, czy PiS może mieć problemy w związku z raportem NIK, rzecznik Solidarnej Polski odpowiedział, że "jeżeli pan Banaś będzie wykonywał dobrze swoją robotę, to nie ma się czego obawiać".

NIK skieruje do prokuratury 16 zawiadomień w sprawie programu "Praca dla więźniów".

Konferencja prasowa NIK podczas której omówiono raport dotyczący programu "Praca dla więźniów" odbyła się 10 grudnia przed południem. Wynika z niej, że NIK podjęła decyzję o skierowaniu 16 zawiadomień do prokuratury (8 zawiadomień wysłano, 8 jest jeszcze przygotowywanych), ponieważ wykryła liczne nieprawidłowości w finansowaniu inwestycji i remontów realizowanych ze środków publicznych. 

- Z naruszeniem prawa, ominięciem ustawy o zamówieniach publicznych, wydatkowano 115,36 mln zł - powiedział Marcin Stefaniak ze szczecińskiej delegatury NIK. 

 
Więcej o: