Sondaż. Czy Marian Banaś powinien podać się do dymisji? Polacy uważają, że tak

Z sondażu przeprowadzonego przez pracownię IBRiS dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM wynika, że szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś powinien podać się do dymisji. Takiego zdania jest zdecydowana większość Polaków, w sumie ponad 73 proc. ankietowanych.

W związku z niezakończoną wciąż aferą Mariana Banasia pracownia IBRiS zadała respondentom trzy pytania. W pierwszym zapytano ich o to, czy słyszeli o niejasnościach związanych z oświadczeniem majątkowym prezesa NIK. 75,2 proc. badanych odpowiedziało, że zna sprawę, a 24,8 proc. stwierdziło, że nic na ten temat nie wie.

>>> Protasiewicz o Banasiu: Najwierniejszy z wiernych, wychowany pod sercem Morawieckiego

Zobacz wideo

Sondaż. Czy Sejm powinien zmienić prawo, aby móc odwołać Mariana Banasia?

Drugie pytanie dotyczyło tego, czy Marian Banaś powinien podać się do dymisji. 73,2 proc. respondentów odpowiedziało, że tak, a 12,2 proc., że nie. 14,5 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.

Badani zostali zapytani także o to, czy Sejm powinien zmienić prawo, aby móc odwołać Mariana Banasia, jeśli ten nie zrezygnuje z pełnionego urzędu. 50,2 proc. badanych odpowiedziało, że Sejm nie powinien wprowadzać zmian prawnych, bo prawo nie powinno być zmieniane pod jedną osobę. 32,4 proc. ankietowanych uważa z kolei, że w takiej sytuacji Sejm powinien podjąć działania legislacyjne. 3,4 proc. respondentów stwierdziło, że nie należy zmieniać prawa, bo nie ma podstaw ku temu, aby Mariana Banasia odwołać, a 14 proc. powiedziało, że nie ma na ten temat zdania.

Marian Banaś nie zamierza rezygnować z posady prezesa NIK

Przypomnijmy, że w środę 4 grudnia Marian Banaś wygłosił oświadczenie, z którego wynika, że był skłonny podać się do dymisji, ale "w poczuciu odpowiedzialności za NIK" nie ustąpi z urzędu i będzie dalej wykonywał "powierzoną mu przez parlament misję". Szef Najwyższej Izby Kontroli stwierdził także, że stał się "przedmiotem brutalnej gry politycznej". 

Więcej o: