Marian Banaś uderza w rządowy program dla więźniów. NIK złożyła 15 zawiadomień do prokuratury

Najwyższa Izba Kontroli złożyła do prokuratury 15 doniesień w sprawie rządowego programu "Praca dla więźniów" - podaje "Rzeczpospolita". Według nieoficjalnych informacji, prezes NIK Marian Banaś ma przedstawić mediom we wtorek szczegółowe ustalenia w tej sprawie.

15 zawiadomień skierowanych do prokuratury przez Najwyższą Izbę Kontroli dotyczy niedopełnienia obowiązków przez dyrektorów zakładów karnych i dyrektora generalnego Służby Więziennej - informuje "Rzeczpospolita". Według NIK, miało dojść do nieprawidłowości w związku z finansowaniem inwestycji i remontów dokonywanych w ramach rządowego programu "Praca dla więźniów". Za pilotowanie programu odpowiadał w trakcie swojej pracy w rządzie wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego.

Czynności kontrolne zakończyły się w czerwcu, jednak poprzedni prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski nie zdecydował o złożeniu zawiadomienia. O tym, że pojawią się nowe zastrzeżenia Izby do działania programu "Praca dla więźniów" informowały wcześniej m.in. "Dziennik Gazeta Prawna" i "Gazeta Wyborcza". Jak teraz podaje "Rz", prezes NIK Marian Banaś we wtorek ma ogłosić szczegółowe ustalenia w tej sprawie. 

Zobacz także: Poseł PO Cezary Tomczyk porównuje sprawę Banasia z "Rodziną Soprano"

Z nieoficjalnych ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika także, że Najwyższa Izba Kontroli przedstawi raport w sprawie GetBacku, który miałby być niekorzystny dla strony rządowej.

Marian Banaś nie ustępuje

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś oświadczył w ubiegłym tygodniu, że był gotów podać się do dymisji, ale - jak twierdzi - stał się przedmiotem brutalnej politycznej gry.

W wydanym oświadczeniu szef NIK podkreślił, że jego decyzja o gotowości do dymisji była powodowana troską o przyszłość instytucji oraz medialnymi doniesieniami o jego działalności. "Pojawiły się wątpliwości związane z moją przeszłością. Uważam je za kłamliwe i krzywdzące" - mówił prezes NIK. Zadeklarował, że jest gotów odpowiedzieć na każde pytanie śledczych i wyjaśnić ich wątpliwości. Marian Banaś dodał, że - jeśli zajdzie taka potrzeba - jest gotów zrzec się immunitetu prezesa NIK. "Jednocześnie będę zdecydowanie stawał w obronie mojego dobrego imienia i mojej rodziny" - zaznaczył.

Marian Banaś podkreślił, że pozostanie szefem NIK, ponieważ został powołany na urząd z zachowaniem wszystkich procedur.

Moim zadaniem - jako prezesa Najwyższej Izby Kontroli - jest zapewnienie dalszego stabilnego działania Izby, wolnego od wszelkich politycznych nacisków i gier. Przypominam, że podwaliny pod nowoczesną ideę niezależnej kontroli państwowej położył już w latach dziewięćdziesiątych prezes Izby, śp. Lech Kaczyński. W pełni zgadzam się z taką filozofią funkcjonowania NIK, dlatego w poczuciu odpowiedzialności za Najwyższą Izbę Kontroli będę kontynuował powierzoną mi przez parlament misję

- oświadczył Marian Banaś.

Prokuratura Regionalna w Białymstoku wszczęła śledztwo w sprawie majątku szefa Najwyższej Izby Kontroli. Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa skierowała grupa posłów, Generalny Inspektor Informacji Finansowej oraz szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Śledztwo zostało wszczęte między innymi w sprawie złożenia fałszywych oświadczeń o stanie majątkowym i podania nieprawdy dotyczącej posiadanych zasobów pieniężnych oraz innych danych o stanie majątkowym, które miały związek z osiągnięciem dochodu z wynajmu nieruchomości.

Więcej o:
Komentarze (166)
Marian Banaś uderza w rządowy program dla więźniów. NIK złożyła 15 zawiadomień do prokuratury
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 67 razy 59

  Im sobie jeden z drugim więcej flag naprzypina, im więcej ględzi i sprawie narodowej a co drugie słowo to katolik...
  Tym z reguły większa świnia, złodziej i łgarz

 • fakiba

  Oceniono 60 razy 50

  Czarne chmury zbierają się nad Jakim , będzie powrót do Polski w kajdankach ?

 • tempa-dzida2

  Oceniono 48 razy 42

  Typowe.
  Jakiś tam "program rządowy" albo "narodowy" i pieniążki płyną szerokim strumieniem.
  Poza kontrolą, rzecz jasna ...

 • my_kroolik

  Oceniono 42 razy 38

  Banaś zejdzie że sceny w fajerwerku ognia. Ma gangus jaja, to trzeba mu przyznać.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 43 razy 35

  Można by się było rozsiąść na kanapie i obserwować jak się bolszewiki z pisu wzajemnie zagryzają z powodu ich własnego złodziejstwa i korupcji...
  Tylko tego grosza z publicznej kasy, na te wściekłe kundle szkoda

 • siekier35

  Oceniono 33 razy 31

  nie kucaj marian,zanim runiesz to weź ze sobą jarka tylko kota zostaw.
  on niczemu winny nie jest

 • hart_brejker

  Oceniono 26 razy 24

  Robie sobie zapas popcornu...bedzie sie działo.
  Dajesz pancerno - kryształowy Maniusiu cha cha cha

 • andrew1507

  Oceniono 21 razy 19

  a pis miało być takie prawe i sprawiedliwe a wyszła ohydna pismafia w dodatku jest bardzo możliwe sterowana przez "szyfrogramy" z Kremla, rozwalili naszą Polske,
  Nie ma już Państwa Polskiego jest tylko pismafia i agentura Kremla

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX