Szymon Hołownia ogłosił start w wyborach. Komentarze po wystąpieniu: "Wygłaszał kazanie", "księżowski zaśpiew"

Szymon Hołownia ogłaszający start w wyborach mówił jak ksiądz na kazaniu - to najczęściej powtarzająca się opinia na temat wystąpienia nowego kandydata na prezydenta. Wśród komentarzy pojawiają się porównania Hołowni do Roberta Biedronia i Donalda Tuska.

Szymon Hołownia ogłosił w Gdańsku, że zamierza wystartować w wyborach prezydenckich w 2020 roku. - My naprawdę idziemy wygrać te wybory. Przekonać kilka milionów Polaków, że jedynym szefem prezydenta powinien być naród, my, wy - mówił. 

Spotkanie zostało zorganizowane w formie quasi-konwencji wyborczej, choć - jak zauważyło wielu komentatorów - bardziej przypominało kazanie. 

"Księżowski zaśpiew", "ksiądz na kazaniu"

"Pojawił się kolejny kaznodzieja w polskiej polityce. Nie da się tego słuchać" - napisała Arleta Sokalska z "Polska The Times". 

"Kolejny po Biedroniu kandydat, który wygłaszania kazanie i sprawia wrażenie, że lubi słuchać swojego głosu. Przedstawienie 'Kandydata na kandydata' i rozmowa z dziennikarką wyglądają na jakiś ciąg dalszy jakiegoś show w TVN" - ocenił z kolei Leszek Jażdżewski z "Liberte". 

"Księżowski zaśpiew Hołowni sprawia, że ciężko się tego słucha, nawet jak mówi sympatyczne rzeczy. Choć ogólnie to jest zagadywanie politycznej różnicy w duchu nieszczęsnej pieśni 'Abyśmy byli jedno'" - napisał Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej". 

>>> Chwedoruk ocenia szanse Hołowni i Kidawy-Błońskiej w wyborach prezydenckich:

Zobacz wideo

"W kazaniu Hołowni zmieściły się i osoby bezdomne, i transseksualna dziewczyna, która popełniła samobójstwo. I dużo ekologii" - zauważyła Agata Szczęśniak z Oko.press.

"Szymon Hołownia mówi jak ksiądz na kazaniu, który nie wyszedł z fazy zafascynowania Paulo Coelho" - ocenił Marcin Makowski z "Do Rzeczy". 

"Luz i dowcip jak u Tuska"

Ale część osób pozytywnie wypowiada się o Szymonie Hołowni i jego nowej roli. Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej" ocenił postulat rozdziału państwa od Kościoła jako "mocny", a przywołanie tragedii mordu na Pawle Adamowiczu nazwał "mądrym gestem". "Hołownia na poważnie, nawet lekko przygaszony, bez showmaństwa" - napisał. 

"W kilkunastu sekundach wystąpienia Hołowni jest więcej emocji niż w całej debacie Kidawa – Jaśkowiak" - stwierdziła z kolei Anna Dryjańska z NaTemat.

Najkorzystniejsza dla Hołowni jest prawdopodobnie diagnoza Jana Mencwela z Miasto Jest Nasze. Aktywista jest zdania, że Hołownia ma charyzmę niemal jak Adrian Zandberg, luz i dowcip jak Donald Tusk, jest przygotowany jak PiS i ma rozpoznawalność większą niż którykolwiek kontrkandydat poza Andrzejem Dudą. "Przypomnijcie - dlaczego niby on nie miałby zostać prezydentem Polski?" - zapytał Mencwel.

Więcej o:
Komentarze (232)
Szymon Hołownia ogłosił start w wyborach. Komentarze po wystąpieniu: "Wygłaszał kazanie", "księżowski zaśpiew"
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 64 razy 40

  Jeżeli do drugiej rundy przejdzie DUDA i krowa - głosuję na krowę .

 • dyskootantka

  Oceniono 30 razy 24

  Hołownia ma zebrać elektorat kościelny zniechęcony do Dudy i jego podległości kaczystom, żeby ci wyborcy nie mając alternatywy nie poszli do opozycji. A w drugiej turze spowodować, że uznają, że nie ma wyjścia i wrócą do Dudy. Wietrzę zaplecze Opus Dei.

 • maciejwscieklica

  Oceniono 45 razy 19

  no prosze, prosze !
  jaty tosmy krytyczni
  Kazanie Hołowni jest be
  ale juz coniedzielne porykiwanie Dudy
  jest cacy
  a juz Matouszek grzmiący w zachwyt wprawia
  ot nasze "kształciuchy" dziennikarskie
  a co !

 • simona_gwizdziel

  Oceniono 43 razy 15

  Jestem wierzący a Hołownia odpowiada mi pod tym względem bardziej niż Duda i wiara na sposób toruńsko-podkarpacki. Jednak dla mnie jest ważny sposób finansowania. W bajeczkę o funduszach własnych nie wierze, jestem przekonany, że ma jakieś silne zaplecze finansowe, tyle że dla mnie nieznane. Nie będę popierał nikogo, kto nie wykaże się transparentnością funduszy wyborczych. Jaką mam pewność, że nie stoi za nim np. Ordo Iuris (mniej prawdopodobne) czy Opus Dei (bardziej)? To już wolę zagłosować na kandydata KO.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 10 razy 8

  Polacy potrzebują pomocy.
  Psychiatrycznej.

 • hipo krater

  Oceniono 11 razy 7

  Mam.dosc kościoła w Polsce. Facet wywodzi się z tego środowiska i był indoktrynowany przez nich. Może być finansowany przez biskupów i przez Jarozbawa by osłabić opozycję. Nie mam zaufania do kogoś kto wyskakuje jak połdudy za krzaka i nie jest transparentny w tym skąd ma ogromną kasę na to wszystko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX