Jedna debata i dwoje przegranych. Ale Jacka Jaśkowiaka będzie to kosztować znacznie więcej [ANALIZA]

Miało być wielkie show przykuwające uwagę wyborców i mediów, a było niemal półtorej godziny powtarzania tego, co wszyscy już wiedzą i dobrze znają. Prawyborcza debata Platformy Obywatelskiej zamiast partyjnym kandydatom na prezydenta pomóc, mocno im zaszkodziła. Stracona szansa bardziej uderza jednak w prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

Jaśkowiak zapytany przez dziennikarzy tuż po debacie, czy jest zadowolony ze swojego występu, odparł, że ani w sporcie, ani w biznesie nigdy do końca zadowolony nie jest, bo zawsze można było zrobić coś więcej, coś lepiej. W prawyborczej debacie mógł, a nawet powinien, zrobić znacznie więcej i znacznie lepiej. W końcu to on - używając sportowego języka - goni wynik i musi się wykazać, żeby 14 grudnia zyskać przychylność partyjnych delegatów.

Jednak również Małgorzata Kidawa-Błońska nie może być zadowolona ze swojego występu. Wicemarszałkini Sejmu była bardziej zdenerwowana, popełniła kilka lapsusów językowych i zasypywała zebranych ogólnikami, co chwilę podkreślając, że trzeba rozmawiać i szukać kompromisu. O tym, jak wyglądała debata kandydatów na kandydata najwięcej mówi to, że wielu oglądających ją dziennikarzy i publicystów ironicznie jako największego wygranego wskazywało prowadzącego całą imprezę dziennikarza Przemysława Szubartowicza.

Melodia, którą dobrze znamy

Rozpoczynając swoje otwierające wystąpienie, Jaśkowiak stwierdził, że "atmosfera jest jak na wyjazdowym meczu Lecha z Legią". Miało być na luzie i z dystansem - że niby prezydent Poznania gra trudny mecz na jeszcze trudniejszym terenie Kidawy-Błońskiej. Przecież w ostatnich wyborach wicemarszałkini Sejmu zdobyła w stolicy grubo ponad 400 tys. głosów. Każda kolejna minuta debaty pokazywała jednak, że Jaśkowiak nie mógł bardziej przestrzelić w swojej diagnozie, bo wartkiej akcji i pulsujących emocji było w trakcie debaty tyle, co na grzybach w smutny, jesienny poranek.

Zarówno Jaśkowiak, jak i Kidawa-Błońska grali kartami, które już dawno wyłożyli na stół. On chwalił się sukcesami w poznańskim ratuszu, zapewniał o swojej energiczności i niezależności, przypominał swój wielobarwny życiorys (biedny chłopak z robotniczej dzielnicy, który został wziętym menedżerem, wszedł na salony, a potem został prezydentem wielkiego miasta). Ona - odmieniała przez wszystkie przypadki słowa "rozmowa", "dyskusja" czy "porozumienie", zapewniała, że ważna jest prawda i szacunek, krytykowała cztery lata rządów Prawa i Sprawiedliwości oraz pięć lat prezydentury Andrzeja Dudy.

Zobacz wideo

Rzecz w tym, że w całej tej dyskusji - poza emocjami i wartką akcją - najbardziej brakowało tego, co w debacie jest najważniejsze. Konkretów. Nowych pomysłów. Świeżych idei. Zamiast tego było zatrzęsienie ogólników, "mówienie naokoło" i unikanie jednoznacznych deklaracji (chyba, że chodziło o postawienie prezydenta Andrzeja Dudy przed Trybunałem Stanu). Najdobitniej było widać to w obszarach, które są dzisiaj dla Polaków kluczowe i które Platforma chciałaby zagospodarować, ale nie bardzo wie jak - reforma służby zdrowia, ochrona środowiska, rewolucja technologiczna, efektywne polityki publiczne.

Kwintesencją problemów nie tyle dwójki kandydatów na kandydatów, ale całej Platformy A.D. 2019 było pytanie o sprawy światopoglądowe - prawo aborcyjne i rozdział państwa od Kościoła. Nawet Jaśkowiak, który wcześniej postulował przecież legalizację eutanazji i równości małżeńskiej, oświadczył, że liberalizacja prawa aborcyjnego mogłaby mieć miejsce tylko w razie przyzwolenia społecznego i zgody parlamentu.

Platforma stoi w miejscu

Tak było mniej więcej przez całą debatę, bo i taka jest dzisiaj Platforma. Chce mieć ciastko i zjeść ciastko. Być w awangardzie zmian gospodarczych, kulturowych i społecznych, ale zarazem bronić status quo, które jest bliskie wielu jej wielkomiejskim wyborcom. Krytykować PiS i srogo rozliczyć "dobrą zmianę", ale nie zniechęcić do siebie Kościoła i prawicowego elektoratu. Dać Polakom nową jakość, nową energię i nowe idee, ale jednocześnie grać możliwie zachowawczo, by nie narazić się żadnej grupie społecznej czy zawodowej.

Słowem, być partią dla wszystkich i dla nikogo. Być Platformą z 2011 roku, która stojąc w centrum głosy łowi zarówno po lewej, jak i po prawej stronie. Tyle że mamy rok 2019, a nie 2011. Czasy bezpowrotnie się zmieniły, Polska i polityczny krajobraz w naszym kraju również. A po debacie kandydatów na kandydata nie było tego widać.

Zachowawczość marszałkini Kidawy-Błońskiej specjalnie nie dziwi. Zaskoczył za to, in minus, prezydent Jaśkowiak. To on miał być waleczny, energiczny, pełen nowych pomysłów. Tymczasem nie wykorzystał być może jedynej szansy do zaprezentowania szerokiemu audytorium, że jest kandydatem wyraźnie lepszym od swojej rywalki, że to on gwarantuje pokonanie Andrzeja Dudy w majowych wyborach, że to jemu należy powierzyć tę arcytrudną misję.

Na tydzień przed ostateczną decyzją delegatów na Konwencję Krajową PO faworytką do prezydenckiej nominacji pozostaje zatem Kidawa-Błońska. To wciąż ona ma większe poparcie w partii. Poza tym, chociaż w debacie wypadła słabo, to nie straciła w niej aż tyle, ile stracić mogła. Z kolei Jaśkowiak swoich szans na prezydencką nominację może upatrywać już chyba tylko w sztuce zakulisowych rozgrywek partyjnych, którą wspierający go Grzegorz Schetyna opanował w stopniu arcymistrzowskim.

Więcej o:
Komentarze (403)
Prawybory w Platformie Obywatelskiej. Debata Jaśkowiak Kidawa
Zaloguj się
 • markowski222

  Oceniono 63 razy 55

  A niby dlaczego jakikolwiek kandydat PO ma wyciągać nowe pomysły jak diabeł z pudełka? Czy naprawdę sądzicie, że nowy "pomysł" Kidawy czy Jaśkowiaka uzdrowi zafiksowaną służbę zdrowia czy ZUS? Problemów nie rozwiązuje się pomysłami, i nie od tego jest prezydent!

 • witoldx

  Oceniono 78 razy 44

  Mnie się debata podobała. Rzeczowa i spokojna. Nie było wrzasku Budynia :)

 • mam45

  Oceniono 43 razy 33

  Czy p.redaktor Rogojsz nie rozumie, że stojąc po tej samej stronie sceny politycznej, Jaśkowiak nie mógł być bardziej "waleczny". Wiemy, że jest zwolennikiem powrotu religii do salek katechetycznych, ma wiele doświadczeń w zarządzaniu miastem w pozycji "stojącej' jak sam to określa i nie, nie przegrał debaty. Nie jest zadowolony. A p. MKB zadano to pytanie?

 • dik2002x

  Oceniono 36 razy 28

  czasami odnoszę ważnie, że dziennikarzom nikt nigdzie nie dogodzi. Za dużo, za mało, za wolno , za szybko, bez emocji, egzaltowanie, słabo, za mocno . Jednym słowem, tylko oni wiedzą jak powinno być, ale nie powiedzą, bo nie od tego są.. No cóż.... Może racje mają ci, którzy twierdzą , że POLKI I POLACY zasługują na takie coś jak prezydentopodobny D....a. Nie podobała nam sie ciepła woda w kranie to sobie fundnęliśmy dobrą zmianę z PISem w roli głownej. Nie podoba nam się Kidawa czy Jaśkowiak? Zawsze możemy powtórnie zagłosować na tą egzaltowaną marionetkę. Kto nam zabroni? Jak to mówią, kara żeby była skuteczna musi być nieuchronna i długotrwała. Szkoda tylko tych następnych straconych lat

 • januszz4

  Oceniono 35 razy 27

  Nie przesadzajcie z tą krytyką. Za dużo wymagacie od kandydatów. Przecież to nie są wybory do Sejmu, gdzie dyskutuje się o programach poszczególnych partii. Programy tworzą i realizują wygrane partie. Natomiast prezydent ma stać na straży Konstytucji i pilnować, by realizacja tych programów przebiegała zgodnie z prawem i Konstytucją. Można natomiast oczekiwać nieco więcej od prezydenta w sprawie polityki zagranicznej, reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej, no i w sprawach obronności. Ale tak, żeby nie konfliktować się z ministerstwem obrony narodowej. Prezydent oczywiście może występować z inicjatywami ustawodawczymi, ale bez przesady. Od tego jest Rząd.

 • vanad48

  Oceniono 33 razy 25

  Co to za pajac ten Rogojsz...? jakaś wschodząca gwiazda z Nowogrodzkiej??????
  Dawno nie czytałem tak gimbusowskiego tekstu, żenada panie redahtorze....

 • bmarten

  Oceniono 29 razy 23

  Autorze, stuknij się w głowę i przeczytaj (zapewne po raz pierwszy) artykuły 126 - 145 Konstytucji RP. Tam jest od 22 lat napisane jakie prerogatywy ma prezydent RP. Otóż poza odrzucaniem ustaw sejmu - nie ma żadnych prerogatyw niezbędnych do praktycznego rządzenia. Wbrew poglądom wygłaszanym przez cymbałów w gazetach i telewizji, prezydent nie ma też prawa prowadzić żadnej polityki: ani wewnętrznej, ani zagranicznej. Art. 146 konstytucji wyraźnie stanowi, że politykę wewnętrzną i zewnętrzna prowadzi Rada Ministrów.
  Ponieważ więc prezydent nic nie może, więc w 2015r. Maliniak łgał jak z nut i robił wodę z mózgu głupiemu pospólstwu, obiecując cuda na kiju. W maju 2010 z całą pewnością powtórzy swoje lanie wody w beton. Niestety, kandydat(ka) opozycji będzie musiał iść tą samą drogą i obiecywać ogłupiałemu ludowi takie same gruszki na wierzbie plus coś nowego.

 • jac_l_w

  Oceniono 26 razy 20

  Prezydent nie jest od wizji i rewolucyjnych pomysłów (do realizowania których nie ma ani narzędzi, ani uprawnień), tylko od pilnowania żyrandola, co rozumieć można szerzej jako stanie na straży praworządności i przyzwoitości państwa. Oboje kandydaci do tej roli się świetnie nadają. A jeśli ktoś oczekiwał gościa z wizją i charyzmą, to trzeba było namawiać Tuska do kandydowania, a nie wciskać mu, ze ma duży elektorat negatywny, który tak czy siak zagłosuje na Dudę, czy innego popaprańca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX