Marian Banaś szykuje zemstę? Powstają niewygodne dla PiS raporty. Publikacja "przed świętami"

Marian Banaś zdecydował, kto przejmie obowiązki prezesa NIK-u. Przygotowuje też dwa raporty, które mogą być kłopotliwe dla Prawa i Sprawiedliwości - podał "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna", w razie nieobecności Mariana Banasia jego obowiązki przejmie zastępczyni Monika Motylow. Następni w kolejności ustalonej przez prezesa Najwyższej Izby Kontroli są: Marek Opioła i Tadeusz Dziuba. Jak podaje gazeta, kolejność nie jest przypadkowa, bowiem ten ostatni, zgodnie z planami Prawa i Sprawiedliwości, miał przejąć kierownictwo NIK-u po dymisji Banasia.

"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował również, że w Najwyższej Izbie Kontroli szykowane są dwa raporty: dotyczący afery GetBack i działalności Krajowej Administracji Skarbowej, które mogą być niewygodne dla partii rządzącej. Ten pierwszy może wykazać niedociągnięcia po stronie nadzoru finansowego, a drugi, jeśli wykaże zasługi KAS w "uszczelnianiu systemu podatkowego", może okazać się korzystny dla Banasia.

Jak donosi polsatnews.pl, rzeczniczka NIK-u Ksenia Maćczak potwierdziła, że raporty zostaną opublikowane jeszcze przed świętami.

Afera Mariana Banasia

Przypomnijmy, że Marian Banaś był obiektem analiz przeprowadzanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Działania służb objęły okres 2015-2019, a jego majątek prześwietlano jeszcze w trakcie wybierania go na szefa NIK. Temat tej kontroli, rozpoczętej w kwietniu 2019 roku (był wówczas szefem KAS i wiceministrem finansów) powrócił po serii medialnych publikacji, podnoszących wątpliwości wokół majątku zebranego przez prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

Marian Banaś zapewniał, że działał zgodnie z prawem. Złożył pozew cywilny przeciwko telewizji TVN i autorowi materiału, w którym domaga się przeprosin, sprostowania i zapłaty stosownej kwoty na cel społeczny.

Zarówno CBA jak i Generalny Inspektor Informacji Finansowej złożyli doniesienia na Mariana Banasia do prokuratury. Ten "kategorycznie zaprzeczył zarzutom".

W zeszłym tygodniu kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości ogłosiło, że oczekuje dymisji Banasia. Jednak prezes NIK-u nie zamierza jej składać.

>>> Protasiewicz o Banasiu: Najwierniejszy z wiernych, wychowany pod sercem Morawieckiego. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (456)
Marian Banaś szykuje zemstę? Powstają niewygodne dla PiS raporty. Publikacja "przed świętami"
Zaloguj się
 • plugawy_len

  Oceniono 102 razy 96

  Tak jest Marian. Odwin sie im. Najpierw prosty, a pozniej popraw sierpowym po swietach. A na koniec podbrodkowy przed wyborami w maju i nokaut.

 • laik404

  Oceniono 87 razy 79

  Dał doopy genialny strateg.
  Odkąd kundelek Morawiecki odszczekał plan B na Banasia, ten ostatni się zapienił.

  I jak widać ma jaja, nie to co te wszystkie miernoty pisowskie...

 • christomoltisanti

  Oceniono 75 razy 69

  Gryź Marian gryź ! Jesteś pięknym , kryształowym przykładem pisowskiego gangusa , który pokłócił się z szefem .

 • jego-wysokosc

  Oceniono 72 razy 68

  Jeśli alfons obali fundamentalistyczny rząd konusa to bedzie ironia losu...

 • jacekczewa

  Oceniono 58 razy 48

  prezes skrócony o nogi spie...ł....a Banaś posprząta ten pisiorski burdel....

 • niktwazny126

  Oceniono 52 razy 46

  Niewątpliwie ma dużo do powiedzenia. Czy był na tyle rozważny, żeby dokumenty poupychać w zagranicznych sejfach i sporządzić stosowny testament?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX