Powstanie partia Federacja dla Rzeczypospolitej. Na jej czele były poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak

W piątek złożony ma zostać wniosek o rejestrację nowej partii politycznej pod nazwą Federacja dla Rzeczpospolitej. Jej szefem będzie znany ze współpracy z Kukiz'15 i Konfederacją, Marek Jakubiak.
Zobacz wideo

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", w piątek do sądu zostaną złożone dokumenty, których celem jest rejestracja nowej prawicowej partii politycznej. W skład Federacji dla Rzeczypospolitej wejść mają dawni politycy Kukiz'15: Marek Jakubiak, Andrzej Maciejewski czy Paweł Grabowski. W założeniu ma to być partia republikańska, chadecka.

Federacja dla Rzeczypospolitej i plan przywrócenia obywatelom nadzoru nad państwem

Głównym założeniem programowym nowej partii ma być między innymi plan przywrócenia obywatelom nadzoru nad państwem. Ma to być realizowane za pośrednictwem bezprogowych referendów. Kolejnym pomysłem nowego ugrupowania jest wprowadzenie e-votingu, który ma przełożyć się na zwiększenie frekwencji podczas wyborów.

W kwestiach gospodarczych, Federacja dla Rzeczypospolitej opowiada się za likwidacją podatków PIT, CIT czy składek ZUS. Inspiracją ma być też tzw. ustawa Dzierżawskiego opracowana przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Ugrupowanie chce również wprowadzić dwie stawki podatkowe od przychodu, które obowiązywałyby banki, firmy i instytucje finansowe. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej partii.

Według prof. Rafała Chwedoruka ugrupowanie to może być konkurentem zwłaszcza dla Konfederacji, ale też dla Prawa i Sprawiedliwości - chociaż w zdecydowanie mniejszym stopniu. - Być może szczytem możliwości nowej partii będzie wymuszenie na którymś z silniejszych graczy, by wciągnął część działaczy nowego podmiotu na swoje listy - ocenił w rozmowie z "DGP" prof. Chwedoruk.

Więcej o: